Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Arkadaşlık Ve Büyüme Dizileri
Please Like Me
KÜLTÜR/SANAT

Arkadaşlık Ve Büyüme Dizileri

Bazı diziler zamanla öylesine yakın hissettirir ki; bu diziler sayesinde kendi yaşamınızdan bir süreliğine de olsa uzaklaşıp, dünyanın farklı yerlerine seyahat eder ve farklı insanların yaşamlarına tanıklık edersiniz. Öyle ki zamanla bu yerler eviniz, bu insanlar da dostunuz haline gelirler. Yer yer yalnızlığınıza yer yer de dertlerinize ortak olurlar. Kendinizi ait hissetmenizi sağlayan arkadaşlık ve büyüme dizilerinin bazılarına gelin birlikte göz gezdirelim.

Editör :Miray Gülsoy
Yayın Tarihi :01 Haz 2022
Süre :1.5 Bardak

Please Like Me
Yaratıcı: Josh Thomas

Benzerlerinden fazlasıyla farklı bir dizi olan Please Like Me için dramedinin oldukça doğru bir karşılığı demek mümkün. Avustralya’da geçen dizi, filmin yaratıcısının canlandırdığı Josh karakterinin büyüme hikayesini ve pek tabii hem aile hem de arkadaşları ile kurduğu ilişkiyi sıradışı bir üslup ile alıyor. Öyle ki dizinin incelikle harmanladığı mizah ve dram birleşimine herhangi başka bir dizide denk gelmek mümkün görünmüyor. Josh’un sevgilisi Claire’den ayrılma sahnesi ile başlayan dizi; Josh’un cinsel yönelimini keşfetmesini, işlevsiz arkadaşlık ilişkilerini, rol değiştiren ebeveyn ve çocuk ilişkilerini harika bir dille ele alıyor. Josh Thomas Please Like Me boyunca fazlasıyla ağır dertleri, insanı hafifleten mizah anlayışıyla çekilir kılıyor. 

Valeria
Yaratıcı: María López Castaño

İspanya’nın yeni nesil Sex and the City’si sayılabilecek Valeria 20’lerindeki dört yakın arkadaş Carmen, Lola, Nerea ve Valeria’nın yaşamını yakın mercek altına alıyor. Adından da anlaşılabileceği üzere bu dört arkadaşın İspanya’da geçen yaşamlarını ana karakter Valeria üzerinden izliyoruz. Dizi boyunca yazar olan Valeria’nın hem kariyerinde hem de evliliğinde yaşadığı problemlere eşlik ediyor; yer yer onunla üzülüyor yer yer de onunla seviniyoruz. Kendi yaşamını düşe kalka kuran, bol bol arkadaşlık ilişkilerine kafa yoran ve özellikle de romantik ilişkilerinde güçlük çeken herkesin, yani neredeyse herkesin, fazlasıyla keyif alabileceği bir dizi olan Valeria’yı Netflix’de izlemek mümkün. 

Girls 
Yaratıcı: Lena Dunham 

New York’ta yaşayan 20’lerinin başlarındaki bir arkadaş grubunun büyüme hikayelerini konu alan Girls, Dunham’ın gerçekçi üslubu sayesinde diziyi benzerlerinden ayırıyor. Dizi, her birimizin 20’lerinde deneyimlediği buhran ve keşifleri kendine has bir dille ele alıyor. Yapımcılığını Judd Apatow’un üstlendiği dizinin oyuncuları arasında Jemima Kirke, Adam Driver gibi ünlü isimler de yer alıyor. New York’un ve karmaşık arkadaşlık ilişkilerinin sahici bir temsilini izlemek istiyorsanız Girls dizisine şans verebilirsiniz. 

Grace ve Frankie
Yaratıcı: Marta Kaufmann

Kocaları dolayısıyla vakit geçirmek durumunda kalan fakat birbirlerinden pek de hoşlanmayan Grace ve Frankie’nin sıradışı dostluğu ve yol arkadaşlarını konu alan dizi, yaşamın son evresi sayılan 70’li yaşların nasıl da yaşamın başlangıcı olabileceğini harika bir incelikle ele alıyor. Kocalarının birbirlerine aşık olması üzerine bu beklenmedik durum ile birlikte baş etmek durumunda kalan Grace ve Frankie karakterlerine usta oyuncular Jane Fonda ve Lily Tomlin yaşam veriyor. Gerçek bir arkadaşlık ve büyüme hikayesi olan Grace ve Frankie’yi Netflix’te izleyebilirsiniz. 

Broad City
Yaratıcı: Ilana Glazer & Abbi Jacobson

Dizinin başrol oyuncuları olan Ilana Glazer ve Abbi Jacobson tarafından yaratılan Broad City, iki arkadaşın New York’taki absürt yaşamlarını konu ediniyor. 20’lerinde hayatlarını düzene sokmaya çalışan iki yakın arkadaşın başından geçen türlü gariplikleri ele alan dizi, kadın bakış açısı ile yazılmış harika bir komedi. Dizi ve filmlerde bildiğimiz anlamıyla tasvir edilen kadın karakterlerden fazlasıyla uzak ve gerçeğe oldukça yakın bu iki karakteri izledikçe sık sık “Oh be!” diyebilirsiniz. İkilinin gerçek yaşamdaki dostluğundan esinlenerek yaratılan dizide yaşama, arkadaşlığa, ilişkilere yönelik birçok ortaklık bulmak mümkün. 

Bunların yanı sıra “Kadın Senaristlerin Komedi Dizileri” listesindeki öneriler de ilginizi çekebilir. 

Yukarı Kaydır