Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Arkadaşlık Kuramayan Çocukların Ebeveynlerine Öneriler
unsplash
WELLNESS

Arkadaşlık Kuramayan Çocukların Ebeveynlerine Öneriler

Çocukların ilk arkadaşları anneleri ve babaları olması büyük önem taşıyor fakat 3 yaşından itibaren her çocuğun kendisine uygun dışarıdan arkadaşlar ile tanışması gerekiyor. Bir başka deyişle, çocukların belirli bir dönemden sonra sosyalleşmeye başlaması ve arkadaşlık ilişkisini çözümlemesi çocuk gelişiminde önemli bir rol oynuyor. Durum bu şekilde olsa da bazı çocuklar arkadaşlık kurma konusunda sıkıntı yaşayabiliyor ve arkadaşlık ilişkisinin detaylarını anlama fırsatını yakalayamayan çocuklar duygusal anlamda sıkıntılar ile karşılaşabiliyor. Bu yazımızda, arkadaşlığın çocuklar için önemini ve arkadaşlık kuramayan çocukların ebeveynlerinin yapabileceklerini sizler için kaleme aldık.

Editör :İrem Başkan
Yayın Tarihi :23 Eyl 2022
Süre :2 Bardak

unsplash
Çocukların sosyalleşmesi genelde aile bireyleriyle birlikte başlasa da bir noktadan sonra onların farklı insanlarla tanışma fırsatını elde etmesi büyük bir önem taşımakta. Bu önemin altındaki neden ise çocukların sosyal becerilerinin gelişebilmesi olarak karşımıza çıkmakta. Ayrıca, onların dil becerileri de arkadaşlık ilişkisi kurmalarıyla birlikte daha hızlı bir gelişim göstermekte. Bunlara ek olarak, kendi yaşıtları ile arkadaş olmaya 3 yaşından itibaren başlayan çocuklar empati kurmayı, farklı duygu ve düşüncelere saygı duymayı, paylaşmayı, kurallara uymayı, sosyal bir varlık olmayı ve benliklerini anlamayı öğrenmekte. Çocukların arkadaşlık bağını yeteri kadar anlaması ve kendilerine uygun çocuklar ile arkadaşlık yapmaya başlaması sonucunda onlar güçlü ve zayıf yanlarını da keşfedebilmekte. Bu nedenle, çocukların her açıdan gelişebilmesi için onların aile bireyleri dışındaki kişilerle -özellikle kendi yaşıtlarıyla- arkadaşlık yapması fazlasıyla kritik bir durum. 

Duygu ve düşünceleri altında sıkışan çocuklar arkadaşlık kurmayı başarmışsa duygu ve düşünce dünyaları ile ilgilenirken yalnız olmadıklarını fark edebilmekte. Ayrıca, çocukların arkadaş olarak benimsedikleri dışarıdan bireyler de onlar için birer rol model haline gelebilmekte. İşte, bu rol model edinme durumu sonucunda da ailelerin çocuklarına kazandıramadıkları onların arkadaşları sayesinde onlara kazandırılabilmekte. Örneğin, bir annenin çocuğuna odasını toplaması gerektiğini öğretmeye çalıştığını düşünelim. Bahsi geçen çocuk, annesini baskıcı bir figür olarak zihninde kodlayıp odasını toplamak istemeyebilir. Eğer bu çocuğun arkadaşlık yaptığı çocuk odasını topluyorsa ve ona bu durumu gösteriyorsa örneğimizin başındaki çocuk da arkadaşını örnek alarak odasını toplamaya başlayabilir.


unsplash
Arkadaşlık ilişkisi kuramayan çocuklar, sosyal beceriler ve iletişim yetenekleri açısından sıkıntı çekebilmekte. Bu sıkıntı sonucunda da bu çocuklar okul ya da park gibi yaşıtlarının yoğun bir şekilde bulunduğu yerlere adapte olma konusunda zorluklarla karşılaşmakta. Buna ek olarak, 3 yaşından itibaren arkadaşlık kurmaya başlamayan çocuklar empati yapmayı, sosyalleşmeyi, paylaşmayı ve takım çalışmasını geç bir vakitte öğrenebilmekte. Bu durumla birlikte de bahsi geçen çocuklar hem ergenlik hem de yetişkinlik döneminde sıkıntı çekmekte. Ayrıca, arkadaşlık kuramayan çocukların diğer çocuklara göre daha yanlış seçimler yaptığını ve terk edilme korkusuna daha fazla maruz kaldığını sizlere bildirmek istiyoruz. İşte, bu durumların önüne geçilmesi ve çocukların kendilerine uygun arkadaşlar edinmesi adına ebeveynlere birkaç öneri vermek istiyoruz. 

unsplash
Yukarıda çocukların ilk defa aile içinde sosyalleşmeye başladığını belirtmiştik. Aile içindeki sosyalleşme esnasında çocuklar aile bireylerinin beden dilini inceliyorlar, dile getirdikleri sözcükleri dikkatle dinliyorlar ve aile bireyleri arasındaki sosyal ilişkileri değerlendiriyorlar. Bir başka deyişle, aile içinde geçen iletişimler çocuklar için örnek haline geliyor ve çocuklar bu örnekleri kullanarak aile dışındaki bireyler ile iletişime geçiyorlar. Ortada böyle bir durum olduğu için her aile bireyinin çocuk yanında söylediklerine, beden diline ve kurduğu ilişkilere dikkat etmesi büyük bir önem taşıyor. Anlayacağınız, çocuklar aile içinde kötü iletişimlere şahit olduğu zaman bunun kötülüğünü fark etmiyor ve bir örnek olarak bunu kullanıyor. Kötü iletişimin dışarı yansıtılması da çocukların arkadaşlık kurmasını engelliyor. İkinci olarak, ebeveynlerin çocuklarını hataları sonucunda cezalandırması değil de onlara hatalarından ders çıkartmayı öğretmesi gerekiyor. Çocukların hatalardan ders çıkartması ve gerekli mesajları alması da onların kaliteli bağlar kurması için bir kapı aralıyor. Son olarak, ebeveynlerin çocuklarının ilgi alanlarını keşfetmesine yardımcı olması gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Çocukların ilgi alanlarının keşfedilmesi ile onlar kendilerine uygun kurslara ya da eğitimlere gönderilebilirler ve buralarda mükemmel arkadaşlık ilişkileri kurabilirler. 

Yukarı Kaydır