Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Anvelop Elbisenin Tarihi
Vogue Runway
STİL

Anvelop Elbisenin Tarihi

15 Eyl 2022

Kim derdi ki, Alman Kraliyet Ailesi’nden biri ile evli, Belçikalı bir tasarımcının, aklında sade ama sade olduğu kadar seksi ve aynı zamanda da kullanışlı bir elbise tasarlama amacıyla bir bavul dolusu jarse kumaş ve hayallerle New York’un yolunu tutacağını! Belki bir tasarımcının New York’a hayalleri ile gitmesi öngörülebilirdi ama tasarlandığı 70’li yıllardan bugüne, zamanı hiç geçmeyen ve zamansız bir elbise mertebesine ulaşan bir tasarım olacağı, raflara ilk çıktığında tüm satışları altüst edeceği ve birçok filmde yer alacağı asla tahmin edilemezdi. İşte o günden bugüne kadınların vazgeçilmezi sade ve seksi wrap elbise adı verilen nam-ı diğer anvelop elbisenin tarihine bir göz atalım.

Vogue Runway

Anvelop Elbise Nedir?


70’li yıllarda tasarlanan wrap elbise, yaka şekli V olan, uzun kollu, jarse kumaştan tasarlanmış, hem vücudu saran hem de dökümlü duruşu ile dikkat çeken, fermuarı ya da düğmesi olmayan, sadece belindeki kumaş ile elbise haline getirilen diz altında biten bir elbisedir. Bel bölgesindeki kuşağı beli daha ince gösterirken, kumaşı mayo gibi olduğu için de her vücut tipine uyum sağlayarak tüm vücudu zarif bir şekilde saran zarif bir elbise tasarımıdır.

Pinterest
Anvelop elbisenin en iyi özelliği tek bir şekli olmamasıdır. Onu bağlayan siz olduğunuz için yakasını ister sımsıkı kapatabilir isterseniz de derin bir V yaka şekli yaratarak kuşağı bağlayabilirsiniz. Hatta eteğinde derin bir yırtmaç olacak şekilde de bağlayabilirsiniz. Çünkü wrap elbisenin düğmesiz ve fermuarsız oluşu giyerken kendi stilinizi vurgulamanıza olanak sağlar. O nedenle de tasarlandığı günden bugüne her bedende ve vücut tipindeki kadınların dolabının vazgeçilmezi olmuştur. Peki, kim tasarladı bu zamansız elbiseyi?

Wrap Elbiseyi Kim Tasarladı?


İşte orası biraz tartışmalı! Her ne kadar asıl ve son hali Belçikalı – Amerikan tasarımcı Diana Von Furstenberg tarafından tasarlandığı kabul edilse de, anvelop elbisenin silüetinde izi olan tasarımcılar arasında Charles James, Elsa Schiaparelli ve Clare McCardell olduğu söylenir. Fakat onların kendi dönemlerinde yarattığı tasarımlar ile Furstenberg’in tasarımı oldukça farklıydı. Diğer tasarımcılar anvelop kesimi farklı kullanırken onu elbise şekline getirerek wrap elbisenin tasarımcısı Diana Von Furstenberg olmuştur.

Diana Von Furstenberg 20’li yaşlarındayken bir prensin eşi olmak ona yetmemiş ve kariyer sahibi olmak istemiştir. Sadece evli bir kadın değil, kendine ait bir kadın olmaya karar vermiştir. İşte bu düşüncelerle İtalya’da fabrikasında çalıştığı Angelo Ferretti’nin yanında ürettiği jarse elbiseleri bir bavulla New York’a getirmeye karar vermesi ile geleceğin zamansız ve ikonik anvelop elbisesinin ilk adımını atmış oldu.

Pinterest

Anvelop Elbisenin Tasarım Süreci


İlk etapta Diana Von Furstenberg anvelop elbisenin tasarım süreci için elbisenin bildiğimiz halini planlanmamıştır. Tasarıma başlarken anvelop kesim şık bir balerin üstü ile çapraz bağlanan etek planlamış, fakat yol haritasında ilerlerken tasarımı günümüze kadar ulaşan elbise ile noktalanmıştır. Ünlü tasarımcının wrap elbise için tasarladığı ilk versiyonu yakalı, uzun kollu ve kıvrımları vurgulayan kuşaklı bir gömlek elbiseyken daha sonra son şeklini almıştır. Anvelop elbisenin ilk tasarımlarında leopar baskısı ve yılan deseni gibi çarpıcı kumaşlar kullanılmıştır. Satışa çıktığı 1975 yılının sonunda ise haftada 15.000 üretim yapıldığı ve raflara çıktığı anda tükenen bir elbise olması onu bir anda moda dünyasının en bilinen elbisesi ve tasarımcısı DVF’i de en ünlü tasarımcı konumuna getirmiştir.

Pinterest

Pinterest

Anvelop Elbise Neden Zamansız Bir Parçadır?


Tasarlandığı dönemde satış ve üretim rekoru kırması anvelop elbisenin hala popüler bir elbise olmasını sağlasa da ikonik elbiseler klasmanına ulaşması tamamiyle Diana Von Furstenberg’in bakış açısı sayesinde olmuştur. Çünkü giymesi hem pratik hem de seksidir. Dilediğiniz şekli siz verebilirsiniz. Gündüz iş hayatında da kullanılabilir, gece çok şık bir yemekte de... Derin V yaka şeklinde ya da derin bir yırtmaç şeklinde bağlarsanız baştan çıkarıcı seksi bir görünüme sahip olurken, günlük kullanımında son derece sade ve minimal bir elbiseye dönüşür. Bu tasarımlar kokteyle de katılabilirsiniz düğüne de... Sadelik, kolay giyim, seksilik, minimal duruş gibi bir kadının aradığı her şey bu elbise de mevcuttu. İşte bu nedenlerle anvelop elbise zamansız bir tasarımdır.

Pinterest

Taksi Driver’dan Kate Middelton’a DVF Wrap Elbise


Ünlü tasarımcı DVF ikonik tasarımı ile öyle büyük bir yankı uyandırdı ki tasarlandığı dönemde Martin Scorsese’nin “Taxi Driver” filminde Cybill Shepherd tarafından giyilmiştir. Yukarıdaki görselde görebileceğiniz geometrik baskılı DVF elbisesi 7. sanatta ilk görünümü ama asla son görünümü olmadı. 2013 yılı filmi olan “Amerikan Hustle”da da Amy Adams tarafından birkaç model ile perdede yeniden yerini aldı. Üstelik bir tanesi de Newsweek dergi kapağında Diana Von Furstenberg’in giydiği wrap elbise tasarımıydı. Kraliyet dünyasından yeni ünvanı ile Galler Prensesi Kate, popun kraliçesi Madonna, Michelle Obama ve daha birçok ünlünün ikonik anvelop elbise tasarımı 1975 yılından beri dolaplarının vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?