Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Ant-Man and the Wasp Film İncelemesi
wikimedia commons
KÜLTÜR/SANAT

Ant-Man and the Wasp Film İncelemesi

25 Kas 2022

Marvel Sinematik Evreni’nin son filmlerinde kahramanlarımız kendi boyutları yetmediğinden mütevellit başka boyutlardaki hatta evrendeki büyük düşmanlarla baş etmekle uğraşadursun, kendi küçük dünyasındaki dertleriyle boğuşan Ant-Man bize tam da aradığımız o karmaşadan uzak, basit ama etkili “iyi/kötü savaşı”nı sunuyor. Karınca kararınca formülünden yola çıkılan filmde bakalım bizleri neler bekliyor?

Ant-Man serisinin ikinci filmi olan Ant-Man and the Wasp, Marvel Sinematik Evreni’ninde yirminci filmi aynı zamanda. Çizgi roman uyarlamalarının içinde en kendi hâlinde karakterlerden biri olan Ant-Man’i seyretmek MCU’ya yeni bir soluk getirmiş diyebiliriz. Çünkü The Avengers ekibi ve Guardians of the Galaxy serileri sağ olsun, son filmlerde hep dünya dışı varlıklarla haşır neşir olduk. Kozmik güçler, galaksinin bir ucundan çıkıp gelen kötüler, evreni yok etmeye kalkan Thanos ve başka boyutlardaki hâlleriyle bir araya gelip düşman kovalayan Spiderman derken biraz sakinliğe ve durulmaya ihtiyacımız vardı açıkçası. Ant-Man and the Wasp ise izleyiciye bu “minik” dert yumağını sunuyor. Hem de kaliteli bir komediyle harmanlayarak… Daha ne olsun!

2015 yapımı Ant-Man yaklaşık 110 milyon dolara mal olmuş ve bunun beş katı gişe hasılatı elde edince, Marvel bu serinin devam filmini çekmenin kârlı bir yatırım olacağına kanaat getirdiğinden ikinci filmin hazırlıklarına da başlanmıştı. Ant-Man and the Wasp, beklentileri yine karşılayan bir film oluyor, ki bunda başrol Paul Rudd’ın şahane performansının da etkisi büyük. İlk filmde uygulanan basit formül üzerinden ilerleyen ikinci film, vaat eettiği şeyi tam anlamıyla veriyor: basit ama eğlenceli seyirlik.
 
Captain America: Civil War filminde Captain America’nın müttefiklerinden biri olup ona yardım ettiği için Sokovia Anlaşması’nı çiğnediği gerekçesiyle ev hapsine çarptırılan Scott Lang yani Ant-Man, bu filmde kendine bir yoldaş buluyor. Bir operasyon esnasında kuantum evreninde sıkışıp kalan annesinin izinden giden Hope van Dyke namıdiğer Wasp. Bir kadın ve bir erkek süper kahramanın hikâyeleri üzerinden ilerleyen filmimizin ikinci başrolü Evangeline Lilly. Bu ismi gayet iyi biliyorsunuz, zira kendisi Lost evreninin incisi, Hobbit evreninin de gözdesi. Hem Rudd hem de Lilly başarılı performanslarıyla karşılıklı olarak çok güzel paslaşıyor ve hikâyenin basitliğini oyunculuklarıyla üst seviyeye taşıyorlar.

people
Filmin ciddi olmaktan uzak bir çizgide ilerlediğini söyleyebiliriz, zaten karanlık bir hikâyeleme üzerinden gitmeye de çalışmıyorlar. Scott Lang özünde esprili ve komik bir kişilik olduğundan ve kahramanlığı da “karıncadan hallice” olmaktan geçtiğinden filmin enerjisi hep üst seviyelerde ilerliyor. Tabii, onun bu kişiliğini tamamlayan başka eğlenceli karakterler de ortaya çıkınca Ant-Man and the Wasp süper kahraman soslu gerçek bir komedi filmine dönüşmüş.

Film, aile ilişkilerini baz alıyor ve bu ilişkiler kişisel gelişimle de harmanlandığından yalnızca bir süper kahramanın değil kahramanın insani yanlarını da görme fırsatına erişiyoruz. Elbette bu film klasik bir Marvel evreni filmi olmaktan biraz uzak, iyi-kötü dengesini kurmaya çalışırken araya çok fazla yan hikâye serpiştirildiği için zaman zaman bağlamdan kopma gibi sorunlar da yaşayabiliyorsunuz. Ancak saf iyi ve saf kötü karakter temasından ilerlemek yerine gri ve kompleks karakterler üzerinden gidilmesi şahsi kanaatimce filme keyif katan bir unsur. Bu hikâyeyi güçlendiren Michelle Pfeiffer, Laurence Fishburne ve Michael Douglas gibi usta oyuncular da filmin tadına tat katıyor doğrusu.

box office türkiye
Filmle ilgili eleştiri niteliğinde sayılabilecek tek yorumumuz, bazı noktaların fazla tesadüf gibi lanse edilmesi. Ant-Man’in çevresinde akıldan nasibini almamış çok fazla karakter var ve insan ister istemez hepsi mi bu adamı bulur diye düşünmeden edemiyor. Yine de çıtır çerez bir film olduğu için bu gibi detaylara fazla kapılmıyorsunuz açıkçası. Zaten büyük beklentiler içerisinde izlenmediğinden ötürü müdür bilinmez, filmden alacağınızı almış olarak ayrılıyorsunuz ekran başından. Filmle ilgili hoş olan detay ise bağlamdan kopuk gibi gözüken akışın mid-credit sahnesi ile MCU’ya dahil edilmiş olması. Bu sayede hakikaten bir evrenin içine dahil olduğunu anlıyorsunuz filmin.
 
Uzun lafın kısası, seyirciye 118 dakikalık eğlence vadeden ve bu vaadi fazlasıyla gerçekleştiren kendi hâlinde bir süper kahraman filmi Ant-Man and the Wasp. Film halihazırda Disney+ üzerinden izlenebiliyor, eğer hâlâ izlemediyseniz listenize hemen dahil edebilirsiniz. Şimdiden hepinize keyifli seyirler diliyoruz, izledikten sonra yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?