Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Anne Bana Çeyiz Düzme!
pexels
KADIN KAFASI

Anne Bana Çeyiz Düzme!

Evlenmek ayrı, bekar kalmak ayrı zor artık. Ancak evlenmeye karar versek de, müzmin bir bekar olarak kalmakta diretsek de annelerimizin bizim için yaptıkları planlar tam gaz devam eder. İşte çeyiz, o planlardan biri. Neden parmak bastık bu konuyu? Belki de başımıza çok dert açtığı içindir. Belki de biz kadınların artık daha yüksek sesle ‘Anne bana çeyiz düzme’ diyebilmesi lazımdır, ne dersiniz?

Editör :Sümeyye Cİn
Yayın Tarihi :25 Ağu 2022
Süre :1.5 Bardak
Siz istediğiniz kadar ‘ben modern bir insanım canım, ne çeyizi? Onunla mı uğraşacağım?’ deyin, anneler kendilerince kutsal olan bu görevi, bizler henüz bir ergen iken, daha kendimizi ve hayat doğru düzgün tanımamışken üstleniyorlar. Ufak ufak bir şeyler ekleniyor buram buram naftalin kokan varaklı sandıklara. Bunun farkında bazen o zamanlar varıyorsunuz, bazen de evlenmeye karar verdiğiniz vakit anneniz çıkıp ‘ee Allahtan hazırlamışım çeyizini’ dediğinde. O sandıkta nelerin olduğundan, yani daha geniş tabirle nelerin çeyize dahil olduğundan söz edelim biraz.

pexels
İşlemeli yatak örtüleri, el örgüsü banyo lifleri, patikler, kenarı nakışlı yumuşacık havlular, doğmamış bebek için kıyafetler, afili tabak çatal ve tencere setleri, perdeler, ufak tefek elektronik aletler çeyizin parçalarından yalnızca birkaçı. Çeyiz düzülmeye çok erken başlandığında çoğu işlevselliğini yitiriyor ya da zamanın gerisinde kalıyor. Bu da aslında, kullanılamayacak şeylere yatırım yapmak anlamına geliyor. Çünkü 15 sene önce alınmış bir yatak örtüsünün gelin hanımın zevklerine uyup uymayacağı tamamen meçhuldür. 

pexels

İyi de ben bunlara nasıl kıyacağım?


Üzülerek söylemek lazım ki, o kenarı nakışlı havluları, işlemeli güzelim örtüleri kullanmaya karar vermek çok zor. Çünkü evinize giren herkes sizin kullanmaya kıyamadığınız o havlulara elini yüzünü silecek, gözünüzden sakındığınız örtülerin üstünde yaramaz çocuklar tepinecek. Yani tüm bunlar için mi işlendi o narin gül ve kuş motifleri o havlu ve örtülerin kenarına? Dünya malına değer biçmekten değil, emeğe duyulan saygıdan ötürü kıyamaz insan. Tıpkı çoğumuzun annesinin kendi çeyizindeki pek çok şeyi hala kullanmaya kıyamaması gibi. Evet gerçekten böyle bir döngü var.

ciceksepeti.com

Neden herkese ‘bak benim bundanım var’ demek zorundayım?


Çoğu kültürde evlenmeye karar vermiş kadının çeyizi serilir. Gerçek manada. Evin her yerine serilir düzülmüş olan çeyiz. Ve eş dost akraba bu çeyizi görmek üzere eve davet edilir. Bizim kuşak bunu utanç verici bulsa da, bu bizden önceki kuşaklar için gayet anlı şanlı bir gösteri. ‘Bakın, benim nelerim var, kıskanın çatlayın’ demenin ya da varlığını göstermenin bir yolu gibi geliyor bizim kulaklarımıza. Benim evimde masama sereceğim leylek desenli örtüyü, müstakbel kocama ve kendime aldığım ipek bornoz takımını neden Nebahat teyze görsün ki? 

pexels

Herkese hediye vermek de nereden çıktı?


Biz o çeyizin düzülmesini bile zar zor kabul edebilmişken, bir de görümce, yenge veya kayınvalide gibi kişilere çeyizden hediyelik ayırıp yollamamız gerektiğini öğreniyoruz. Bir bakıyoruz ki rengini en çok beğendiğimiz patik ve işlemesine aşık olduğumuz kırmızı yazma belki de ifrit olduğumuz eltiye gönderilmek üzere bohçalanmış! Olacak iş mi? Bu çeyiz bizim dışımızda herkes için düzülüyor gibi gelmiyor mu size de? Çeyiz, anlatıldığı kadar özelse, sağa sola dağıtmanın mantığı nedir diye düşünmeden edemiyor insan. Fakat annelere sorsanız ‘adettendir’ deyip geçiştiriyor. Bu adetler neden hiç bizden yana değil?

pexels

Gerçekten bu kadar masrafa gerek var mı?


Daha önce de söylediğimiz üzere, çeyizde var olanların çoğu günlük kullanıma uygun olmayan ve aşırı el emeği içeren şeyler. Bir şeylere yalnızca sandıkta ya da dolapta durması için milyarlar yatırmak sağlıksız. Üstelik bunları alabilmek için altına girilen borçları ve ekonomik baskıyı da düşünmek gerekiyor. Kültürün, insanlara faydalı ve onları zora sokmayan kısımları taşınmalı ileri nesillere. Hangi havluyu, hangi yatak örtüsünü ya da tabakları kullanacağına gelin ve damat karar vermeli. Bu yıllar öncesinden hazırlığı yapılması gereken bir şey gibi görünmüyor. Üstelik, kişi evlenmeyi seçmeyebilir. Bu durumda doğmamış çocuğa don biçilmiş olunuyor. Kısacası, böyle dezavantajları ve rahatsız edici noktaları varsa bizim için, gayet kararlı bir şekilde ‘anne bana çeyiz düzme’ diyebiliriz. Hala gizli gizli düzmeye devam ederse, yapacak bir şey yok…

Yukarı Kaydır