https://www.oakhurstvet.com/
ZOOM

Anksiyeteyle Mücadele Eden Evcil Hayvanlar

27 Tem 2023

Anksiyete, insana özgü bir ruh sağlığı durumu değildir. Hayvanlar da kaygı benzeri duygular yaşayabilir ve onların da ruh sağlığına önem vermek son derece elzemdir.

https://www.androscogginanimalhospital.com/
Uzmanlara göre köpekler içgüdüseldir ve neyden korktuklarını, hangi konuda kaygılandıklarını tam olarak tanımlayamasalar da yakınlarda bir tehdit olduğunu hissederler. Örneğin yüksek seslere karşı insanlardan daha hassastırlar. Veya yaklaşan fırtınanın hava basıncında meydana getirdiği değişikliğin daha fazla farkında olabilirler. 
Bu yüzden titreyerek ve nefes nefese oradan oraya koşturan, kendine saklanacak güvenli bir yer bulmaya çalışan bir köpeğe rastlarsanız fazla şaşırmayın. Siz farkında olun ya da olmayın, köpekler de anksiyeteyle mücadele edebilir. 

Hayvanları tedirgin eden sadece yaklaşan fırtına veya yüksek ses değildir elbette. Hangi hayvan olduğuna bağlı olarak, veterinere gitmek veya sadece arabaya binmek ya da yabancı biriyle tanışmak da benzer bir kaygıya neden olabilir. 


https://images.wagwalkingweb.com/
Evcil Dostunuzun Anksiyeteyle Boğuştuğunu Gösteren Bazı İşaretler

Öyleyse, evcil hayvanınızın kaygılı olup olmadığını, anksiyetenin pençesinde gezinip gezinmediğini nasıl anlarsınız? 

Minnesota Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nden Yardımcı Doçent Kristi Flynn, evcil hayvan anksiyetesine işaret edebilecek birkaç gözlemlenebilir durum olabileceğini belirtiyor. Ona göre; köpekler ve kediler kaygılı olduklarını konuşarak ifade edemese de vücut dillerinden ve seslerinden bunu anlamak mümkün olabilir. 

 • Hava sıcak olmadığında bile nefes nefese kalması
 • Yorulmamış olduğu halde esnemesi 
 • İştahsızlık
 • Kulaklarını arkada tutması
 • Gözlerinin beyazlarını göstermesi
 • Ön pençelerini kaldırması
 • Sizden uzaklaşması
 • Kaşlarını çatması

https://animalcarecentersmyrna.com/
Daha ileriki boyutlarda;

 • İdrar yapma veya dışkılama
 • Kapılara zarar verme
 • Havlama veya uluma
 • Yapışma veya ısırma

Flynn'e göre, kediler köpeklere kıyasla kaygılarını daha az belli ederler. Ancak onlarda da aranabilecek birkaç işaret var. 

 • Göz bebeklerinde büyüme
 • Normalden fazla inzivaya çekilme isteği
 • Normalin dışında dikkat çekme isteği 

Bazen kediler, stres yaratan bir tetikleyicinin etkisiyle uygunsuz yerlere idrarlarını yapmaya veya dışkılamaya başlayabilirler.

Flynn, evcil hayvanda yukarıda sayılan maddelerden hangilerinin var olduğunu not ettikten sonra onu sakinleştirmek için bazı önlemler almanın işe yarayabileceğini söylüyor.

https://www.lonetreevet.com/
Kaygılı Evcil Hayvanı Sakinleştirmek İçin Neler Yapılabilir?

Evcil hayvanınızın endişeli hissetmesine neden olan durumlardan kaçınmak, önem verilmesi gereken ilk kriterdir. Tabii bazı durumlarda, bu mümkün olmayabilir. Gök gürlemesinin önüne geçemezsiniz örneğin. Yaklaşmakta olan fırtınanın evcil hayvanınızı kaygıya sürüklemesini de engelleyemezsiniz. Ancak anksiyetenin seviyesini azaltabilir, evcil dostunuzun bunun üstesinden daha hızlı bir şekilde gelmesine yardımcı olabilirsiniz. 

Köpek eğitmeni Michelle Lehr’e göre öncelikle evcil hayvanınızın, onu rahtsız eden şeyden ve gürültüden mümkün mertebe uzakta, güvenli bir alana sahip olduğunu hissetmesini sağlamalısınız. 

https://www.purdue.edu/
Profesyonel bir köpek eğitmeni aracılığıyla verilen karşı koşullandırma ve duyarsızlaştırma eğitiminin de evcil hayvanın kaygılarını aşmasına yardımcı olabileceğini söyleyen araştırmalar vardır. Bahsi geçen duyarsızlaştım eğitiminde uygulanan teknik, hayvanı, normalde kaygı uyandırıcı olan bir uyarana daha düşük seviyede maruz bırakmayı içerir. 

2019 yılında Animals dergisinde yayınlanan bir araştırmada duyarsızlaştırma eğitiminin, veteriner ziyaretleriyle ilgili kaygıları azaltıp azaltmayacağı araştırılmış. Sonuçta, söz konusu eğitimle birlikte köpeklerin veteriner ziyaretleriyle ilgili kaygı seviyelerinde gözlemlenebilir bir iyileşme olduğu ortaya çıkmış. 

https://petcube.com/
Son olarak ilaç kullanımı, CBD (Kannabinoid) veya akupunktur ya da hayvan masajı gibi alternatif yöntemlerin evcil hayvanınız için uygun olup olmadığını mutlaka uzman bir veterinere danışmalısınız. 

Küçük bir not olarak belirtmekte fayda var; uzmanlar fiziksel olarak daha aktif olan hayvanların anksiyeteye kapılma eğilimlerinin daha düşük olduğunu belirtiyor. 
Hayvanların da bol bol spor yapmaya ve oyun oynamaya ihtiyaçları var. Fiziksel ve zihinsel sağlıkları için bu çok faydalı.  

https://londonvets.co.uk/
Tıpkı bazı insanların diğerlerinden daha endişeli olması gibi, bazı evcil hayvanlar da diğerlerinden daha endişelidir. Siz, onların insan dostu olarak, onlara destek olmak için çevrelerini daha sakin ve daha az kaotik hale getirecek adımlar atabilirsiniz. Yavru köpeğinize en sevdiği oyuncaklar ve ikramlar eşliğinde, rahat bir yatak ve tabii bolca kucaklama verebilir, onlara sürekli güvende olduklarını hatırlatabilirsiniz. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?