pinterest
ZOOM

Anket Şirketleri Seçimlerde Neden Yanıldı

24 May 2023

Birçok anket şirketinin ilk tur sonuçlarına dair öngörüsü isabetli olmadı. Hemen bütün anketlerde Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ya ilk turdan seçimi kazanıyor ya da Erdoğan'ın önünde görünüyordu. Şirketlerin birçoğu yanıldı ve halk nezdinde güven kaybetti. Peki, neydi bu şirketlerin yanılgısı? Nerede hata yapmışlardı? ''Anket Şirketleri Seçimlerde Neden Yanıldı'' yazımız başlıyor sevgili okur, vbuyurun.

2 Bardak
14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri'nin sona ermesinden sonra gözler anket şirketlerine çevrildi. Yapılan birçok kamuoyu araştırmasıyla seçim sonuçları arasında büyük bir ihtilaf olduğu gözler önüne serildi. KONDA, MetroPoll, PRC, MAK, OPTIMAR vb. birçok anket şirketi standart hata payının çok üstünde kaldı. Halk nezdinde büyük bir güven kaybına uğrayan bu şirketler, ''öngörüsüz görü''leriyle ve muhtemel ki; seçmenin nabzını ölçtüğü yanlış gereçleriyle dikkatleri üzerine topladı. 

pinterest
Buradaki yanılgının bir değil; birden fazla etkeni olduğunu kabul ederek işe koyulmalıyız. Koca bir seçimin hesabını bunun gibi birçok şirkete kesmek, en hafif tabiriyle kolaycılık olacaktır. Peki, bu şirketler neden yanıldı? Hangi yöntemi kullanıp kamuoyu araştırması yaptılar? Seçmenin oy verme refleksi nerelere uğruyor ve nelerden güç alıyordu? Hız kesmeden sorularımıza bir yanıt bulmaya çalışalım sevgili okur; çünkü ikinci tur öncesi bazı konularda saplanıp kalmamak ve gerçeklere sırt dönmemek gerekecektir.

Seçimden ziyade ikinci turun bir referandum havasında geçeceği kendini belli etti. İkinci tur, klasik bir halk oylamasından öte seçilecek hangi kişi ve kişilerle ülkenin gideceği yegane istikameti belirleyecek. Konumuzun odağından uzaklaşmadan anket şirketlerin getirdikleri güven bunalımını ve -söylemekte beis yok- başarısızlıklarını irdeleyelim.Öncelikle ''CATI'' adı verilen kamuoyu araştırma tekniği sağlıklı veri akışı sağlamamışa benziyor. ''CATI'' Computer-Aided Telephone Interview, telefon üzerinden bilgisayarlı destekli görüşme olarak Türkçeye çevrilebilir. Bu yöntem, rastgele çevrilen telefon numaraları sonucunda yapılan görüşmelerden ibaret.

pinterest
Bu şekilde hangi partinin nerede güçlü olduğu ve kiminle görüşüldüğü bilinmeden işletilen bu sistem, seçmen refleksini ölçmede yetersiz olmuş gibi gözüküyor.Bunun yanında deprem bölgesindeki demografik yapının değişmesi ve birçok depremzede vatandaşın oy verme işlemi için yazık ki teşne olamaması... Yine de büyük ölçüde sandığa giden depremzede seçmen, ''yaparsa evimi Erdoğan yapar'' söylemine tutunarak istikrardan ve mevcut hükümetten yana tavır koydular. Deprem bölgesinin sosyolojisi ve siyasi yönelimleri incelendiğinde halihazırda Hatay dışında kuvvetli bir AKP tabanı olduğu da gözlerden kaçmamalı. 

Depremin getirdiği büyük yıkımın cezası Erdoğan'a kesilmezken bilakis bu bölgelerde Erdoğan'a destek oldukça fazlaydı. Üçüncü yanılgı da Milliyetçi Hareket Partisi'nin aldığı oy oranında sevgili okur... Hemen bütün şirketler tarafından %6-7 seviyesinde tutunan MHP'nin 10 puana ulaşması, büyük bir yanılgının payandalarından bir tanesiydi. AKP'ye oy vermekten vazgeçen; fakat halihazırda mütedeyyin ve muhafazakar bir yapının parçası olan kimi seçmenler, oylarını MHP'ye vermiş gibi duruyor.

pinterest
Söylemeden geçmeyelim: AKP'nin meclis seçimlerinde aldığı %35'lik oy, parti kurulduktan bu yana aldıkları en az oylardan birisine tekabül eder. AKP'den uzaklaşan seçmen, çok da uzağa gidemeden MHP'den yana tavır koymuş olarak gözüküyor. Yukarıda sayılan üç argümanı yanında Muharrem İnce'nin seçime 72 saat kala seçimden çekilmesinin de seçmenin oy refleksi üzerinde rolü olabileceği düşünülüyor. Kendilerine Erdoğan ve Kılıçdaroğlu dışında bir alternatif arayanlar; ya sandığa gitmediler ya da Sinan Oğan'dan yana oy kullandılar gibi gözüküyor.
Son olarak Erdoğan'ın elindeki medya gücünün kara propagandası ve HDP-PKK aynılığını savunması, seçmende karşılık bulmuş halde. Kılıçdaroğlu'nun da içine atıldığı bu denklemde, Erdoğan montaj olduğu bilinen görüntülerle Kılıçdaroğlu aleyhine oldukça sert bir kampanya yürüttü. Sayılan bu maddeler, anket şirketlerinin neden hata yaptıklarının göstergesi... 

pinterest
Kullanılan anket yöntemi, Türk sağının dünyayla beraber yükselişi, kara propaganda, ittifak içi alışverişler, diğer adaylar ve depremzedelerin oy verme refleksi seçimi etkilemişe benziyor. 28 Mayıs gününe gittiğimizde bakalım, anket şirketleri bu kez doğru bilgiye yakın bir veri akışı sağlayabilecek mi, hep birlikte göreceğiz. Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle, şimdilik hoş kalın sevgili okur.©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?