Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Ankaragücü Beşiktaş: Futbol Nerede?
star
SPOR

Ankaragücü Beşiktaş: Futbol Nerede?

Sportoto Süper Lig beşinci hafta maçında Ankaragücü ile Beşiktaş arasındaki karşılaşma ne yazık ki futbol açısından beklentilerin çok çok uzağındaydı. Eryaman Stadı’ndaki mücadelenin geneline ise maç boyu yaşanan gerginlikler ve maç sonu olayları damgasını vurdu. Ankaragücü Beşiktaş maçı yine, yeniden bu ülkede futbolu, oyunu konuşmanın, geliştirmek üzerine yorum yapmanın, maç analizine kafa yormanın ne kadar zor olduğunu hatırlattı. Oyunu güçleştiren, futbolun güzelliğinden uzaklaşmamıza neden olan onlarca sorunun bunca yıldır çözüme kavuşturulamaması ise manidar. Umutsuzluk yaymak istemesek de hafta içi yaşanan kahredici vaka; futbol federasyonu binasının kurşunlara hedef olması ile dün akşamki Ankaragücü Beşiktaş maçında yaşananlar daha çok, çok uzun bir yolumuz olduğunun kanıtıydı adeta.

Yayın Tarihi :05 Eyl 2022
Süre :1.5 Bardak

pixabay

Futbolu Konuşacak Mıyız?


Sportoto Süper Lig’in beşinci haftasındaki Ankaragücü ile Beşiktaş arasındaki mücadele olumsuz manada dikkat çekiciydi.

Geçtiğimiz hafta TFF’ye yapılan saldırının üzerinden çok fazla zaman geçmemişken, Ankaragücü Beşiktaş maçında yaşananlar da haftaya damgasını vurdu.

Maçın büyük bölümü gergin ve sert bir havada geçti. Maç sonuysa, bir şahsın sahaya atlaması ve Beşiktaşlı futbolculara fiziksel olarak saldırmasıyla olaylar çığırından çıktı.

Nedenler, aktörler şimdilik önemli değil. Önemli olan bu işin böylesi durumlara nasıl geldiği ve neden bir türlü çözülemediği.

Peki, futbolu konuşacak mıyız?

Böyle zor, bozuk bir zeminde futbol oynayabilmenin, oyunun güzelleşmesinin zorluğundan sıra gelip de futbolu konuşacak mıyız?

Oynamaktan çok oynatmamaya yönelik oyun anlayışlarının bir türlü değişmemesinden sıra gelip de futbolu konuşacak mıyız?

Maçta bir türlü dengeyi sağlayamayan, oyunu, oyuncuyu koruyamayan hakemlerden sıra gelip de futbolu konuşacak mıyız?

Maçı geren, gerginliği artıran, durmaksızın sahaya bir şeyler fırlatan taraftarlardan sıra gelip de futbolu konuşacak mıyız?

Oyunun birleştirici etkisinden fersah fersah uzakta olduğumuz fikrinden sıra gelip de futbolu konuşacak mıyız?

Birkaç güne her şey unutulur, sorumlular hak ettikleri cezaları almaz, devran böyle sürüp gider mantığından sıra gelip de futbolu konuşacak mıyız?

Gerçekten, futbolu konuşacak mıyız?

Yani, gün gelip de uzun süre futbolu konuşacak/konuşabilecek miyiz?

Bu tarz olayların hiç yaşanmadığı, yaşansa dahi sıradan değil sıra dışı olduğu bir gün gelip de futbolu konuşacak mıyız?

Oyunun güzelliğine, oyunun nasıl daha iyi hale getirilebileceğine, genç oyuncuları nasıl geliştirebileceğimize odaklanıp futbolu konuşacak mıyız?

Karnaval havasında geçen, bir arada rahatça maç izlenen zamanlara ulaşıp futbolu konuşacak mıyız?

...

Belirsiz...

pixabay

Hangi Marka Değeri?


Ligimizin marka değeri ile alakalı konuşmalar sık sık medyada yer alır. Marka değerimizin düşüklüğünden bahsedilir yana yakıla. Oyunun fazla durmasından, bazı takımların futbolu aşağı çekmesinden, hakemlerin formsuzluklarından ve diğer pek çok oyun unsurundan tartışmalar açılır.

Bazen de ki genellikle yaşanan olayların akabinde (bu yazıda olduğu üzere) futbolda şiddet masaya yatırılır.

Sözde önlemler alınır, açıklamalar yapılır lakin çözüme ulaşılmaz.

Futbolda şiddet kanayan, kanamayı sürdüren, bazen unutulan bir yara. Yara hala açıkken hangi marka değerini değerlendireceğiz?

Ligimizin marka değerini nasıl yükseltebiliriz ki!

Henüz çözülmesi elzem sorunları çözemezken, futbolcuların, teknik ekiplerin, taraftarların, sahadaki herhangi birinin güvenliğinden hala endişe duyarken marka değerini nasıl yükseltebiliriz?..

Taktikler... Formasyonlar... Oyun anlayışı...

Sıra bunlara gelene kadar sanırım çok çok uzun bir yolumuz var.

Kaldı ki dün akşamkine benzer olaylar neticesinde futbolun, sporun önemi yitip gidiyor.

Bu futbol ikliminde geleceğe umutla bakmaksa gün geçtikçe zorlaşıyor.

Belki bir gün...

Belki bir gün spor; futbol istediğimiz insani düzeye çıkar da biz uzun, upuzun zamanlar, derinlemesine futbolu konuşmayı sürdürebiliriz.

Öteki türlüsü bir felaket.

(Gelecek hafta futboldan konuşabileceğimiz bir maç yazısıyla karşınızda olmak dileğiyle.)

Yukarı Kaydır