Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Amerikalı Yazardan Trump’a Tecavüz Davası
nytimes.com
GLOBAL NEWS

Amerikalı Yazardan Trump’a Tecavüz Davası

25 Kas 2022

Amerikalı yazar E. Jean Carroll, eski ABD Başkanı Donald Trump’a, tecavüz suçlamasıyla dava açtı. Trump, Carroll’ın ilk kez 2019’da dile getirdiği suçlamaları kabul etmemiş ve “İddialarının hayal ürünü” olduğunu ifade etmişti.

1 Bardak
Perşembe günü yürürlüğe giren yeni yasa ile birlikte tecavüz mağdurlarına, olayın üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin dava açma hakkı verildi. Hayatta Kalan Yetişkinler Yasası’nın kabulünden sonra Elle dergisinin eski köşe yazarlarından E. Jean Carroll, eski ABD Başkanı Donald Trump’a, tecavüz suçlamasıyla dava açtı. Cinsel suistimal ve zorla dokunma olmak üzere, birinci ve üçüncü derecen cinsel istismar suçlarından açılan davada, davacının belirsiz bir tazminat talep ettiği biliniyor. Trump’ın avukatı Alina Habba, “Bu dava, maalesef yeni yasanın istismarına bir örnek ve gerçek tecavüz kurbanlarına zarar verme riski taşıyor” diyerek iddiaların gerçek olmadığını öne sürüyor. 
 
1995 yılında New York’ta lüks bir mağazanın deneme kabininde eski başkanın cinsel saldırısına maruz kaldığını söyleyen Carroll, bu iddiayı ilk kez 2019 yılında ortaya atmıştı. Başına gelenleri iki arkadaşına anlattığını ve arkadaşlarından birinin polise gitmesini, diğerinin ise Trump’ın gücü sebebiyle susmasını öğütlediğini vurgulamış, yıllar sonra yaşadıklarını kamuoyuyla paylaşmıştı. Trump, o dönem yaptığı açıklamalarda Carroll’ı tanımadığını söyleyerek “İddiaları hayal ürünü. Zaten tipim de değil” ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklamalar üzerine Amerikalı yazar, eski başkana hakaret ve karalama davası açmıştı.
 
Independent’ın haberine göre, 2019 yılında Trump’ın bu suçlamaları kabul etmemesi üzerine Carroll, Trump hakkındaki diğer cinsel suç iddialarını da hatırlatarak “Ortaya çıkan 16 kadın için de aynı şeyi yapıyor, inkâr ediyor. Saldırıyor ve tehdit ediyor. Sonra herkes unutuyor. Ardından başka bir kadın daha ortaya çıkıyor. Bundan sıkıldım. Bu cinsel şiddet kültürünü değiştirmeliyiz.” şeklinde açıklamalarda bulunuyor. Trump ise Carroll’ı siyasi iş birliğiyle suçluyor ve Demokrat Parti’ye destek veren dergilerde çalıştığını ima ediyor. 2019 yılının ardından yeni açılan davanın, eski dava ile aynı zamanda görülmesini talep eden Carroll’ın avukatları, şubat ayında gerçekleşmesi planlanan duruşmanın, ikinci davayı da kapsayan bir şekilde 2023 yılının nisan ayına ertelenmesini istiyor. 
 
 


Kaynaklar: 
 
 
 
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?