Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
fort sanders regional medical center
BİLİM

Ameliyatları Robotlar Mı Yapıyor?: Robotik Cerrahi

18 Oca 2023

Teknoloji hızla gelişiyor ve bu nedenle her geçen gün robot süpürge ya da akıllı televizyon gibi yeni ve farklı teknolojik cihazlar ile tanışıyoruz. İşte, bu teknolojik cihazları sollayacak başka bir şey var: Robotik cerrahi.

1.5 Bardak

mit technology review
Eğitimden eğlenceye kadar pek çok sektörü değiştiren ve geliştiren teknoloji, sağlık sektörüne de fazlasıyla katkı sağlıyor. Bu katkılardan biri de robotik cerrahi. ‘Robot’ sözcüğü ile karşılaşıldığı zaman pek çok insan robotik cerrahiyi robotların gerçekleştirdiği ameliyatlar olarak düşünüyor fakat bu düşüncenin yanlış olduğunu en başta belirtmek istiyoruz. Dünya çapında 20 yıldır, Türkiye’de de 10 yıldır kullanılan robotik cerrahi, bir ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrahın yönlendirmeleri ile iş gören robotik el aletlerini tanımlıyor. Bir başka deyişle, cerrahlar daha pratik ve sağlıklı olması için bazı ameliyatlarda robotik aletleri kullanıyor ve bu da robotik cerrahi olarak tanımlanıyor.

smithsonian magazine
Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi olarak da bilinen bu ameliyat tekniği, ilk başta astronotların sağlık problemlerini çözüme kavuşturmak için ortaya atıldı. Daha sonra, başarılı sonuçlar ortaya çıkarttığı fark edilen robotik cerrahi harp cerrahisine entegre edildi. Ayrıca, bu tekniğin uzaktan ameliyat yapmak adına kullanılabileceği de gündeme geldi. Çeşitli alanlarda ve canlılar üzerinde istenilen sonuçları veren robotik cerrahi, bir süre sonra pek çok operasyona ilave edilmeye başlandı. Tabii, her ameliyat için robotik cerrahi kullanılamıyor fakat bu tekniğin kullanıldığı çok fazla uzmanlık alanı bulunuyor. Başta genel cerrahi olmak üzere ürolojide, kalp damar hastalıklarında, jinekolojide, kulak burun boğazda ve çocuk cerrahisinde robotik cerrahiden destek alınabiliyor.

financial times
Yukarıda da belirttiğimiz gibi, robotik cerrahi tekniğinden destek alınırken operasyonu bir robot gerçekleştirmiyor. Bahsi geçen robota cerrah gerekli yönergeleri veriyor ve robot da yani hasta konsolunda yer alan robotik kollar da cerrahtan gelen yönergeleri eş zamanlı bir şekilde uyguluyor. Anlayacağınız, teknoloji tıbbı fazlasıyla geliştirmiş durumda fakat henüz cerrahsız operasyonlar yapılamıyor. 

undark magazine
Yukarıda robotik cerrahinin aynı zamanda Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi olarak da bilindiğini belirtmiştik. Bu ismin altında yatan sebep robotik cerrahide kullanılan teknolojiye dayanıyor. Bu teknik esnasında yardım alınan robot, Vinci robotu olarak biliniyor ve bu robot cerrah konsolu, hasta konsolu ve görüntü kulesinden oluşuyor. Cerrah konsolu sayesinde cerrah bahsi geçen robota gerekli yönergeleri iletiyor. Hasta konsolunda da robotun kolları bulunuyor ve bu kollar sayesinde robot gelen yönergeleri gerçekleştiriyor. Görüntü kulesi sayesinde de cerrah dar alanlardan geniş alanlara kadar pek çok bölgeden çok iyi görüntülere ulaşıyor.

cjww
Hijyen açısından fazlasıyla steril olan Vinci robotu, operasyonlar esnasında cerrahlara çok fazla fayda sunuyor. Bu robotun kolları titremediği için operasyon esnasında hata payı neredeyse sıfıra düşürülüyor. Ayrıca, bir insan elinin yapamayacağı hareketleri yapabilen Vinci robotu 720 derecelik dönüş açısına sahip kollarıyla operasyonlara pratiklik katıyor. Bunlara ek olarak, robotik cerrahi sayesinde daha iyi kozmetik sonuçlar, daha az komplikasyon, daha az kan kaybı, daha az ağrı, daha hızlı iyileşme ve daha az kesi ile karşılaşılabiliyor. 

the new york times
Yazımızın en başında robotik cerrahinin sıklıkla kullanıldığı uzmanlık alanlarını sıralamıştık. Şimdi, bu alanları detaylandırma zamanı. Üroloji açısından incelendiğinde bu teknik böbrek kanseri cerrahisinde ve prostatın çıkartılmasında aktif olarak kullanılıyor. Kalp ve damar hastalıklarında yer alan operasyonlara baktığımızda da mitral kapak onarımının, sağ kapak tamirinin, delik tamirinin ve koroner by-pass ameliyatının robotik cerrahiyi sahiplendiğini fark edebiliyoruz. Bu uzmanlık alanlarıyla birlikte, obezite ve metabolik cerrahide, mide ve yemek borusu kanserleri cerrahisinde, jinekolojik kanser ameliyatlarında, rahim çıkartılmasında ve ağız bölgesinde yer alan kistlerin cerrahisinde de robotik cerrahi kullanılabiliyor. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?