Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Ankara Büyükşehir Belediyesi
SİYASET

Altılı Masadaki Aday Bilmecesi ve Mansur Yavaş

24 Oca 2023

Yakın tarihin en önemli seçimlerinden biri olarak görülen 2023 seçimleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı, muhalefetin de desteğiyle Mayıs ayına çekildi. Komşu ülkelerimizin savaşın içerisinde olması, pandemi sonrası tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik ve enerji krizleri, Türkiye’nin büyüyen iç problemleri Türk milletinin bu seçime olan alakasının artmasına sebebiyet veriyor. Anayasal olarak Erdoğan’ın adaylığının tartışıldığı bugünler de asıl merak edilen Altılı Masanın çıkaracağı ortak adayın kim olduğu. Birçok çevre adayın Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu söylese de, Türk milletinin tevazu gösterip aday olmasını istediği kişinin ismi uzun zamandır hiç değişmedi: Mansur Yavaş. Bu yazımız da 2023 seçimlerinin neden kritik olduğunu ve Altılı Masada dönen aday bilmecesini Mansur Yavaş ekseninde anlatacağız.

2002 yılından beri iktidarda bulunan AKP, Türk siyasi tarihinin en çok desteklenen ve aynı zamanda en çok eleştirilen partisidir. Halkı siyasi manada adeta ikiye bölen AKP ve ortağı MHP, anayasal tartışmalara rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 seçimlerinde aday olacağını ilan etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, anayasa temelli tartışmaların gereksiz olduğunu, Erdoğan’ın adaylığının önüne geçebilecek hiçbir kurumun bulunmadığını ilan ederek, muhalefetin enerjisini boş yere harcamaması gerektiğini belirterek, seçimlerde Erdoğan ile yarışacakmış gibi hazırlık yapılması yönünde talimat verdi.

2023 seçimleri hiç şüphesiz yakın tarihimizin en kritik hadiselerinden biri olarak tarihe geçecektir. AKP’nin Amerikancı tavrını değiştirip, Rusya’ya yakın bir politika icra ediyor olması, Ukrayna – Rusya savaşının devam ettiği bu süreçte Rusya’nın akıbeti –bilhassa ekonomik- açısından büyük önem arz ediyor. Savaşın ekonomik boyutunu doğal gaz ekseninde çok büyük bir başarıyla yöneten Putin, Erdoğan ile kurduğu sıcak ilişkilere dayanarak ekonomik yaptırımların dışında kalabilmek için Rusya’nın bazı yatırımlarını Türkiye’ye kaydırmayı planlıyor.


Erdoğan’ın bu tavrı karşısında Millet İttifakını oluşturan partiler arasında başı çeken CHP ve İYİ Parti’nin kuruluş manifestolarını ve söylemlerini incelediğimizde görüyoruz ki, bu partilerin tıpkı AKP’nin ilk 15 senesinde olduğu gibi AB ve ABD’ye daha sıcak baktıklarını, Atlantik hattıyla iyi ilişkiler kurmak isteyen bir tutum içerisinde olduklarını görüyoruz. Bundan dolayı seçimlerin kazananı şu anda dolaylı olarak silahlı bir savaş içerisinde olan ABD ve Rusya arasındaki dengelerinde yeniden şekillenmesini sağlayacaktır.

Diğer yönüyle Covid19 pandemisi sonrasında tüm dünyada etkisini gösteren ekonomik kriz, hükümetin hatalarla dolu hamleleri neticesinde Türkiye’deki şartların diğer ülkelere nazaran çok daha çetinleşmesine yol açmıştır. Ertelenen borçlar, şeffaf olmayan ekonomik yönetim, denetlenemeyen milyarlarca dolarlık para ve adaletsiz gelir dağılımı seçim öncesinde Erdoğan’ın elini epey zora sokacak gibi duruyor. Bunun karşısında CHP’nin geçtiğimiz günlerde tertip ettiği ‘İkinci Yüzyıl Programında’ organizasyona dahil olan ekonomistler ise umut ve güven tahsis etmeyi başarmıştı.

Aday Bilmecesi ve Mansur Yavaş

Seçime çok az bir zaman kalmasına rağmen Altılı Masanın adayı henüz belli değil. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın da dahil olduğu birçok CHP’li isim adaylık için Kemal Kılıçdaroğlu’nun adını öne çıkardı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bu durumdan çok memnun olduğu; fakat aday olmasına engel olan tek kişinin Meral Akşener olduğu yönünde bilgiler var. Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanamayacağını öngören Akşener, Mansur Yavaş ya da Ekrem İmamoğlu isimlerinin aday olması gerektiğini düşünüyor.  

Adayın artık açıklanmasının zaruri olduğu bir döneme giriyoruz. Bu süreçte Türk siyasi tarihinde belki de bir ilki yaşadık. Siyasi tarih boyunca siyasiler sokakları, evleri, çarşıları, pazarları ve dükkanları karış karış gezer, halkın kendilerini desteklemesi için onları ikna etmeye çalışırdı. İlk kez Türk milleti bir siyasiyi Cumhurbaşkanı Adayı olsun diye ikna etmeye çalışıyor. O isim de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan başkası değil.

Sürekli Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adını zikreden Yavaş’ın Atatürk’ün Samsun’a çıkarken aldığı sorumluluğu almaktan çekinmesi ciddi bir eleştiri konusudur. Türkiye’nin zor zamanlar geçirdiği, ekonomik bunalımın zirvede olduğu, mülteci krizinin patlak verdiği bu dönemde halkın tevazusuna sırtını dönmek, Türk milletiyle kader birlikteliği yapmaktan kaçınmak Mansur Yavaş gibi milliyetçi bir siyasetçinin yapmaması gereken bir hamledir.

Kendisine yaklaşık bir yıl önce gönderdiğim mektubun bir paragrafını buradan paylaşmak istiyorum;

Türkiye, planlı programlı bir şekilde karanlığa gömülmek isteniyor. Sn. Yavaş, Türk milletiyle kader birlikteliği yapınız. Türkiye Cumhuriyeti'nin makus kaderini değiştirmesinde rol oynayınız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Bandırma vapuruna nasıl ki tarihsel bir sorumluluk bilinciyle bindiyse siz de o bilinçle 13. Cumhurbaşkanı olmak adına bir yola çıkınız. Türk milletinin her ferdi daima arkanızdadır.”

Mansur Bey, bu mektuba diğer alışılagelmiş yanıtlarından birini vererek; şu anda Ankara’ya hizmet etmekle mükellef olduğunu, bunun dışında bir düşünce içerisine girmesinin Ankara halkına karşı ihanet olacağını belirten bir yanıt verdi. Şubat ayının başında adayın açıklanacağı yönünde bilgiler bulunuyor. Türkiye’yi nasıl bir seçim bekliyor hep birlikte göreceğiz...


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?