unsplash
ZOOM

Alternatif Bir Moda Anlayışı: Yavaş ve Sürdürülebilir Moda

02 Kas 2021

Yaz modası, kış modası, yeni sezon, sezon sonu, indirim sezonu… Mağaza vitrinlerinde büyük harflerle gözümüze çarpan bu yazılar pek de masum sayılmaz. Moda sektörü bizleri sürekli almaya teşvik eden bir sisteme sahip ne yazık ki. Tüketim alışkanlıklarımız yalnızca ekonomik sebeplerle değil çevresel sebeplerle de yeniden şekillendirilmeli diye düşünüyoruz. Çünkü bizi almaya teşvik eden bu sistem aynı zamanda yüksek karbon salınımına sebebiyet vererek iklim krizine yol açıyor. Bunun için de özellikle son dönemde ön plana çıkmaya başlayan bir moda anlayışı var: sürdürülebilir moda.

2 Bardak
İklim Krizi ve Moda Sektörü İlişkisi
 
Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan iklim krizi, bundan on yıl önce de hayatımızın bir parçası olmasına rağmen genel anlamda bu probleme ilişkin farkındalıklarımız bugün oldukça artmış durumda. Bunda farkındalığın artması ve iklim aktivistlerinin siyaset ortamında da görünür olmalarının etkisi oldukça fazla görünüyor. Ama bir yandan iklim krizinin sonuçlarını bugün gündelik yaşamlarımızda da sıklıkla görmeye başladık. Bu açıdan konu hakkında konuşma yoğunluğumuz da arttırmış durumda. Kendimizi çoğunlukla “eskiden havalar böyle değildi” derken buluyoruz.

unsplash
Peki bizim bu noktada yapabileceğimiz bir şey var mı?

Aslında var. Bir kişinin tek başına ürettiği karbon miktarına karbon ayak izi adı veriliyor. İklim krizi için bireysel manada yapabileceklerimizin başında karbon ayak izimizi küçültmek geliyor. Bunu yapmaya da tüketim alışkanlıklarımızı değiştirerek başlıyoruz. Genellikle ihtiyacımız olandan katbekat fazlasını tüketiyoruz ve bu tüketimlerimizde yapacağımız minimal değişikler bile karbon ayak izimizde önemli farklar yaratıyor. Moda sektörü bizi her an görünüşümüzü değiştirmekle yükümlü tutuyor ve önümüze tüketilecek yeni ürünler sunuyor. Bu yüzden de söz konusu moda olduğunda ihtiyacımızdan fazlasını tüketmeye meylimiz oldukça artıyor. Bu yüzden moda ile ilgili bilincimizi arttırmak tüketim alışkanlıklarımız üzerinde önemli bir etki yaratıyor.
Moda Sektörü Ne Yapıyor?
 
Hızlı moda, adından da anlayabileceğimiz gibi sürekli değişen moda anlayışını takip ederek seri üretim yapan bir noktada duruyor. Bu şekilde kişiler ödeyebilecekleri meblağlarla modayı takip ederek alışveriş yapabiliyor. Gündelik hayatımızda sürekli gördüğümüz, büyük ihtimalle dolabımızın yüzde doksan dokuzunu oluşturan markaların hepsini bu kategoriye sokabiliriz. Peki hızlı moda iklim krizini nasıl etkiliyor? Bir defa sürekli üreterek insanları almaya teşvik ediyor. Bunun dışında sezon sonu geldiğinde satılmayan ürünler ya çöp oluyor ya da toplu yakıma gidiyor

unsplash
Bütün bunlara rağmen hızlı moda markalarının bile günümüzde iklim krizine dikkat çekmeye çalıştığını görüyoruz. Birçok markanın reyonlarında sürdürülebilir ürünler görebiliyoruz. Bir başka önemli örnek ise Giorgia Armani’nin geçen sene yayınladığı mektup. Bu mektubunda, içinde bulunduğu sektörün kurallarını yerinden oynatacak şeyler söyleniyor. Yoğun üretimin iklimle olan direkt ilişkisinin kabul edildiği bu mektupta üreticiler eleştiriliyor. Bir üretici olarak kendisinin de sorumluluk aldığını söylerken şu anki üretim yöntemlerini ahlak dışı bulduğunu belirtiyor. Armani’den böyle bir açıklama duymak önemli de olsa hızlı modanın içinde yer alan bir ismin samimiyetini istemeden sorguluyoruz.

unsplash
Moda Sektörü Ne Yapmalı?
 
Yavaş moda, hızlı modanın karşısında konumlanan bir akım. Öyle ki, ürünlerin olabildiğince kaliteli olmasını önemsiyor çünkü bu sayede ürünler çok uzun süre kullanılabilir oluyor. Bunun yanında üretimler de en düşük seviyede tutuluyor ve tüketimi azaltmaya yönelik hareket ediliyor. Örneğin yavaş moda uygulanan bir dükkana girdiğinizde satış elemanı size “bu size çok yakıştı almalısınız” şeklinde yaklaşmıyor, aksine, size "bunu almanız illa ki gerekli mi?" gibi sorular soruyor.
Yavaş moda ve sürdürülebilir moda alıcılara önemli bir alternatif sunmanın yanı sıra bir düşünme biçimi de aşılayabiliyor. Bir tüketici olarak yavaş moda akımını öğrenmek, alışveriş alışkanlıklarımızı gözden geçirmemize ön ayak olabiliyor. Bu akımdan ilham alarak biz de alışverişlerimizde o ürüne ihtiyacımız olup olmadığını bir kere daha düşünebiliyor ya da ihtiyacımız varsa da sürdürülebilir moda ürünlerini tercih edebiliyoruz.


İçerik oluşturulurken Esmiyor Podcast'ten ve iklimgazetesi internet sitesinden yararlanılmıştır. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?