Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
 Alp Dağlarının Eteklerinde Göllerle Bezenmiş Şehirler
SEYAHAT

Alp Dağlarının Eteklerinde Göllerle Bezenmiş Şehirler

10 Kas 2022

Siz de denizdi, dereydi, göldü fark etmeksizin herhangi bir su birikintisinin ihtişamına kapılanlardan mısınız? Öyleyse seyahatlerinizi buna göre planlayabilirsiniz, ne dersiniz? Üçü de Alp buzullarının oluşturduğu sırtını muazzam Alp Dağlarına yaslamış bu göller ve bu göllere kıyısı olan şehirler eminim ki çok ilginizi çekecek. Her biri bir masal diyarını andıran bu yerlere gelin yakından bakalım.

1.5 Bardak

mrtraveller.com

Her Mevsim Başka Masal: Cenevre Gölü


Görkemiyle göz kamaştıran bu göl, Alp Dağlarının eteklerinde başlıyor. Ardına dağ almış her göl gibi muhteşem görünüyor elbette. Bir tablodan fırlamışçasına nefis görüntüler veren İsviçre’deki Cenevre Gölüne Leman (Le Mans) Gölü de deniyor ve büyüklüğünü hayal edebilmeniz için sayı verme ihtiyacı hissediyorum, tam 173 km uzunluğunda bir hilal çiziyor yeryüzüne. Tam 3 şehrin bu göle kıyısı bulunuyor; Cenevre, Lozan ve Montreux. Konumu da Fransa ve İsviçre’nin tam ortasında. Yani gölün bir kısmı Fransa topraklarına bir kısmı da İsviçre topraklarına ait.

pinterest
Cenevre Gölünün etrafında Cenevreli usta bahçıvanlar tarafından yapılmış enfes çiçek bahçeleri, çeşit çeşit ağaçların olduğu parklar var. Ayrıca göle bakan çok sayıda lokanta ve otel de mevcut. Bunların yanında göl üzerinden ulaşım sağlamak veya gezi teknelerine binerek keyfinize keyif katmak da mümkün. Bir de Cenevre’nin simgesi haline gelmiş yüzlerce metreye ulaşan dev göl fıskiyesinden de bahsetmeden geçmek olmaz.
Kendine has atmosferi, kapalı havalarda bambaşka bir silüete bürünen binaları, karlı günlerde insanı şair eden güzelliği, bahar aylarında da pompaladığı sevinç duygusuyla muazzam bir göl şehri Cenevre.

pinterest

Akdeniz Sıcaklığı İsteyenlere: Como Gölü

 
Bir Akdeniz kasabası sıcaklığı arıyorsanız fakat dağ ve göl manzarasından da feragat etmek istemiyorsanız doğru yerdesiniz. Kültürün coğrafyayı da ne denli şekillendirdiğinin bir örneği niteliğinde oluyor yazı, çünkü Como Gölü de Alp’lerin eteklerinde, İtalya’nın en kuzeyinde bulunuyor ama bambaşka bir dokuyla.

pinterest
Lombardia bölgesinde bulunan Como şehrinin sokakları Arnavut kaldırımlarıyla bezeli, dar ve enfes bir dokuya sahip. Binaları da uyumlu renkleri ve sevimli yapılarıyla pastoral bir hava katıyor şehre. Tahmin edersiniz ki burada yüksek binalar, modern yapılar yok. Onun yerine tarihi doku son damlasına kadar korunmuş muazzam bir şehir var. Como’da, her mevsimde başka güzel doğası nedeniyle olsa gerek, Madonna’nın George Clooney’in ve Ronaldinho’nun evleri bulunuyor. Biraz da bu magazinel durum nedeniyle özellikle yaz aylarında akın akın turist ağırlıyor. Yani kafa dinlemeye gitmek istiyorsanız kış aylarını tercih etmelisiniz demek oluyor. Enfes geleneksel yemekler, leziz şarap tadımları ve muazzam manzara için bir kış günü Como’da olmak çok güzel olmaz mıydı?

pinterest

Berrak, Huzurlu, Görkemli: Annecy Gölü


Fransa Alplerinde yer alan bu göl, Avrupa’nın en temiz gölü unvanını taşıyor. Bu nedenle de özellikle yaz aylarında bolca su sporları yapan insanlara rastlayabiliyorsunuz. Haute-Savoie şehrinde bulunan Annecy Gölü berraklığı, yaydığı huzuru, cesurca sergilediği doğa renkleriyle gidenleri kendisine hayran bırakıyor. Bu şehrin bir diğer özelliği ise Orta Çağ’dan kalma yapıları. Yalnızca gölün etrafında 5 tane şato, Orta Çağ’dan kalma şimdi müze halini almış bir hapishane ve çeşitli binalar da bulunuyor. Ayrıca şehrin sokakları, binaların dokusu hâlâ Orta Çağ güzelliğine ve ruhuna sahip. Bu atmosfer hem dinlendiriyor hem de tarihi bir gezi yapmak için teşvik ediyor.

https://wallpapercave.com/wp/wp10158285.png
Şehrin göle açılan kanalları üzerindeki şehirleşme Venedik’i andırırken, orada yaşayan insanlara da özenmeden edemiyorsunuz bu denli güzel bir şehirde yaşadıkları için. Ayrıca göle bakan restoranlarında enfes balıklar yiyebilir, Fransa’nın olmazsa olmaz içkisi şaraplardan tadabilir, farklı peynirler deneyebilir, göl manzaralı odanızda bambaşka bir zamana uyanıyormuş hissini yaşayabilirsiniz.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?