Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Almanya'nın Münzevi Şehri Bergheim
Schloss Paffendorf
SEYAHAT

Almanya'nın Münzevi Şehri Bergheim

01 Eki 2022

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yer alan yeşilin arasında bir şehir olan Bergheim sakin ve huzur dolu yapısı sebebiyle dikkatlerden kaçmayacak bir bölge olarak ifade edilebilir. Bölge sakinleri dışında pek fazla insan tarafından bilinmeyen bu şehir tatilcilerin dikkatini çekecek renkli lokasyonlar vadetmiyor. Ancak sakin doğası, bölge insanı ve huzurlu yapısı ile sizi sarıp sarmalayacak türden. Gelin yeşilin en güzel tonlarını barındıran bu kırsal kesime doğru birlikte bir yolculuğa çıkalım.

Dürüst olmak gerekirse gitmeden önce böyle bir yer olduğunu bilmiyordum. Daha öncesinde ne coğrafi konumu hakkında bir bilgim ne de şehrin ismini duymuşluğum vardı. Fakat bunun nedenini orada bulunup gözlem yapma fırsatı yakalayınca anladım diyebilirim. Eyaletin en popüler şehirlerinden biri olan Köln'e yaklaşık yarım saatlik bir mesafede yer alan Bergheim; gürültüden uzak, bakir, sakin ve tüm bu sebepler dolayısıyla da oldukça huzur dolu bir yer. Dolayısıyla da turistlerin uğrak noktası olarak söylenemez. Bu durum da şehrin popülaritesinin neden yüksek olmadığını gözler önüne seriyor diyebiliriz. Ancak ben bir şehri veya ufak da olsa bir yeri keşfetmeye çalışmanın çok özel bir çabayı gerektirdiğine inananlardanım. Bir başka deyişle; bir yer sırf çok popüler diye interneti açıp arattığınızda ne kadar bilinen mekan varsa listelemek ya da mutlaka gidip görülmesi gereken yerlere şöyle bir dıştan bakmakla yetinmek pek de bana göre değil. Yanlış anlaşılmasın, bir bölgeyi ikonlaştıran ya da orayı simgesel hale getiren şey veya şeyler nelerse oralara zaten gidilmeli ancak bu, sırf "burada herkes fotoğraf çekiliyor, biz de çekilelim" veya "herkes buraya gidiyor, biz de gidelim" mantığı ile yapılmamalı. Bir şeyleri keşfetmeye çalışmak en azından bu denli kolay olmamalı ve bazı şeylerin derinine inilmesi için irdelenmeli diye düşünüyorum.

Ne de olsa insanın yaşadığı her yerde bir tarih yatar ve derine inildiği sürece keşfedilmeyi beklenen gizler de bu biçimde açığa çıkar. Lafı uzatmadan tekrardan Bergheim'a dönecek olursak size öncelikle bölgenin kalesinden bahsetmem gerekir diye düşünüyorum. 1540'lı yıllarda inşa edilen bu hendekli kale, kırmızı tuğlalardan inşa edilmiş görkemli cephesi ve kocaman avlusu ile mutlaka görülmesi gereken bir mimari bütünlüğe sahip. Haftanın her günü 10.00 ile 19.00 arasında açık olan bu kalenin avlusunda dilerseniz yürüyüş yapabilir ve çevresini gezerek tarihsel bir gezinti yaparak keşfe çıkabilirsiniz. 

Ayrıca şehrin köylerine doğru gezintiye çıkarsanız pek çok park ve gölü içine alan yeşil alanları keşfetme imkanı da bulabilirsiniz. Kırsal bir bölge olan Bergheim uzun ancak sakin caddeleri, taş duvar ara sokakları ve dokusu zarar görmemiş doğası ile huzurlu bir yaşamı düşleyen herkese kucak açacak cinsten diyebiliriz. Ayrıca şehir Bergheim, eyaletin bir diğer popüler şehri olan Düsseldorf'a ise yalnızca 45 dakika uzaklıkta. Ayrıca Almanya'nın eski başkenti olarak bilinen Bonn'a ise yine Köln'e olduğu gibi yaklaşım yarım saat uzaklıkta bir mesafeye sahip. Dolayısıyla şehir size fazlasıyla sakin geliyorsa renkli lokasyonlara doğru gitme olanağına da sahipsiniz. 

Herkes tarafından bilinen ve bu yüzden de popüler olan yerler elbette görülmeye değer. Ancak bundan daha önemli olan şey, yaşarken hissedebilmek diye düşünüyorum. Günümüz insanı çoğu lokasyona yalnızca popülaritesini duyarak gidiyor ve amaçladığı şey ise genelde sıklıkla ismini duyduğu veya sosyal medyada rastladığı bu yapının önünde fotoğraf çekinmek oluyor. Neden? Deneyimlediğiniz şeyleri birilerine kanıtlamak yerine yalnızca bulunduğunuz yerin tadını çıkarmak ve deneyiminizi eşsiz bir keşif olarak zihninize "hatıra" biçiminde kaydetmek çok daha önemli değil mi? Doyasıya keşfedeceğiniz yolculuklara çıkmanız dileğimle...

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?