GLOBAL NEWS

Almanya’da Linyit Köyü’nün Boşaltılması Çevre Aktivistleri Tarafından Protesto Edildi

16 Oca 2023

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bulunan ve ‘Linyit Köyü’ olarak bilinen Lützerath’ın boşaltılması çevre aktivistleri tarafından protesto edildi. Protesto yürüyüşlerine İsveçli çevre aktivisti Greta Thunberg de dahil olarak aktivistlere destek verdi.

1 Bardak
Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletindeki Lützerath kasabası yakınlarında bulunan linyit madenlerini genişletmek isteyen enerji şirketine karşı protestolar büyüyor. Çevre aktivistleri, enerji şirketinin kömür madenini genişletmek için tazminat ödeyip boşalttırdığı köyde eylemlerine devam ediyor. Yaklaşık 35 bin aktivistin katıldığı belirtilen protestolarda polis ile göstericiler arasında çatışmaların meydana geldiği ve bu çatışmaların sonucunda da yaralananların olduğu ifade edildi. 
 
Yürüyüşlere destek veren İsveçli çevre aktivisti Greta Thunberg, enerji şirketine karşı tepkisini dile getirerek, “Hükümet ve şirketler böyle davrandığında, çevreyi yok ettiğinde, insanlar adım atıyor.", “Siz dönüşümsünüz, siz umutsunuz. Maden hâlâ yerin altında, biz hâlâ buradayız. Yerin altında maden olduğu sürece bu mücadele bitmeyecek.” ifadelerine yer verdi. Çevreci aktivistlere karşı uygulanan sert müdahalelere de tepki gösteren Thunberg, “Buraya gelerek halkın gücünün neye benzediğini, demokrasinin neye benzediğini göstermek istedik.” açıklamalarında bulundu.


Alman hükümeti ve enerji şirketi, yapılan protestolara karşı cevap olarak ülkenin enerji güvenliğini sağlamak için ekstra kömüre ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Yapılan bu savunma karşısında Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü, enerji şirketinin maliyetleri biraz daha yüksek olsa da mevcut başka kömür sahalarını kullanabileceğini belirtti. Fakat alınan karar doğrultusunda, enerji şirketinin madenlerini belirtilen bölgede genişletmesine izin verildi ve köy tahliye edildi.
 
Almanya hükümetinin aldığı karara göre, 2030 yılına kadar termikle çalışan kömür santralleri kapatılacaktı.Ancak gelişen Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Rusya’dan doğal gaz alımının durmasıyla birlikte hükümet, enerji ihtiyacını karşılamak için alternatif yollara başvurmaya başladı ve bazı kömür santrallerinin tekrar faaliyete geçmesi yönünde karar aldı. 
 
Enerji krizinin sürdüğü ülkede, iklimle ilgili faaliyet yürüten Almanya merkezli düşünce kuruluşu Agora Energiewende’nin kamuoyu ile paylaştığı verilere göre, Almanya’da 2022 yılında meydana gelen enerji tüketimi bir önceki yıla göre yüzde 4,7 azaldığını ancak bu azalmanın nedenlerinin enerji fiyatları, ıllıman hava ve Rus gazı ithalatındaki ani değişim olduğunu belirtmişti. Berlin merkezli düşünce kuruluşu yaptığı açıklamada “Ancak kömür ve petrol kullanımının artması, enerji tasarrufu yoluyla emisyonlarda sağlanan azalmayı geçersiz kıldı.” ifadelerine yer vermişti.
 
Kaynaklar:
 
 
 
 
 
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?