Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pinterest
KÜLTÜR/SANAT

Alman Metalinin Lokomotifi: Rammstein

19 Oca 2023

Berlin Duvarı'nın ikiye ayırdığı ülkenin doğu yakasında bir isyan çığlığı kuluçkaya yatıyordu. Bastırılmış kimliklerin görmezden gelinen alışkanlıkları tezahürünü müzikle bulacak, ileride birleşecek Almanya'nın en büyük metal gruplarından Rammstein gününün gelmesini bekleyecekti. 90'ların ilk yarısında bir araya gelen grup, günümüzde halen oldukça aktif, oldukça provoke edici. Birbiri ardına çıkan albümleriyle dünya çapında rüşdünü ispatlayan Almanların lokomotif grubu, statükonun içinde statükoya ve endüstriyel müziğe meydan okumaya devam ediyor. Hafızalardan silinmeyen sahne gösterileri ve kulaklara mıhlanan metal tınıları için bir Rammstein şarkısı dinleyin ve çalkalanan ruhunuzla sokaklara inin; ama önce buyurun, Rammstein hakkında biraz bilgi edinelim, altını doldurduğumuz bir isyanın ezgisini sakınmasız dillendirelim.

2 Bardak
Adını 1953'te Almanya'da kurulan bir Amerikan Hava Üssü'nden alan grubun isim alma hikayesi de müziği kadar çarpıcı. 1988 yılında Ramstein Hava Üssü'nde iki gösteri uçağı çarpışır ve biri gösteriyi izleyen binlerce insanın üstüne düşer. Kazada seksen kişi hayatını kaybederken bu olay, döneminde büyük bi travma ve şok dalgası yaratır.Müzikleri ve düsturlarıyla her şeyden çokça ayrışan grup, Ramstein ismine, Almancadaki -Rammen (sertçe vurmak) fiil kökünden etkilenerek bir -m sesi ekler ve stein (taş) manasına gelen diğer Almanca isimle harmanlayarak Rammstein adını ortaya çıkarır. ''Sertçe vurulan taş'' manasına gelen bu isim, aynı zamanda Berlin Duvarı inşasında kullanılan büyük, blok şeklindeki taşlara da verilen ad olmasıyla dikkat çeker.

pinterest
Yani grubun adı, içerisinde oldukça derin politik anlamlar ve insana dair kaotik acılar içermekte. 1994 yılında bir araya gelen grubun bütün üyeleri Doğu Almanya kökenlidir ve oradaki politik atmosferden ve çıkmazlardan epey etkilenmişlerdir. Richard Kruspe tarafından kurulan grup, kurulduğu günden bu yana altı üyesiyle de yoluna devam etmektedir. Grubun solisti Till Lindemann, daha önceleri First Arsch grubunda davul çalan bir isimken, Kruspe tarafından keşfedilmiş ve gruba dahil edilmiştir. İlk albümleri Herzeleid' 1995 yılında piyasaya sunulurken son albümleri 2022'in Mart ayında Zeit adıyla dinleyicileriyle buluşmuştur.
Geçen yaklaşık 28 sene boyunca sekiz stüdyo albümü ve beş tane de konser kaydı yayınlayan grup, Yeni Alman Sertliği (Neue Deutsche Harte) adındaki bir akımda müzik icra ettiği söylenirken Rammstein, müzik türü olarak kendilerini ''dans-metal''e yakın gördüğünü açıklamıştır.Elektronik müzik altyapılı progressive-metal şeklinde nitelenen ''dans-metal'', 20.yy'ın son on yılında dünya sahnesine çıkarken en büyük ve en görünür temsilcisi Rammstein olarak imlenmiştir. Çıktıkları ilk günden itibaren büyük bir başarı elde etmiştir Rammstein? Açıkyüreklilikle söylenebilir ki: hayır!

pinterest
İlk çıktıkları dönemde neo-nazist, faşist ve ırkçı olarak addedilen grup her daim bu suçlamaları kabul etmese de provoke edici müzikleri ve sözleri, yukarıda sayılan ideolojik saplantıların yanında vahşet dolu, pornografik ve ahlak-dışı kabul edilmiştir. Zamanla kendi üslubunu dünyaya ve Almanya'ya kabul ettiren grup, provoke edici bir müzik türleri olduğunu; fakat faşizm öven değil; bilakis onu sözleriyle teşhir eden bir düstur takındıklarını ifade ederler. Amerika' adlı şarkıları dışında politik müzik yapmadıklarını ifade eden grup üyeleri, insanların altını kendinin doldurduğu ve hayal kurmalarına müsait şarkılar icra ettiklerini belirtirler.
1995'ten günümüze kulaklarının pasını silen birçok besteye imza atan grubun bir çırpıda aklımıza gelen meşhur parçaları şunlardır: Ich Will, Mein Teil, Bück Dich, Keine Lust, Engel, Radio, Du Hast, Deutschland, Sonne... Sekiz albümden karışık şekilde seçtiğimiz bu parçaların ortak özelliği ister hüzünlü ister görece eğlenceli! olsun, provoke edici olmasıdır.Alman ataların gösterdiği faşizmi afişe ederken de hiçliğin içinde insanları Amerikan Rüyası''na inandıran kapitalistleri yererken yahut anneye duyulan özlemi içli içli hıçkırırken de her daim kendinizi isyana bulanmış bulabilirsiniz. Dans-metalin daha doğrusu Rammstein'in alametifarikası, duyguları tezatlarıyla müzik yoluyla sıkışmış bedenlerimize yedirebilmesidir.

pinterest
Adındaki iddiayı şarkılarına ve sahne gösterilerine taşımış Almanların metal lokomotifi, yeni albümüyle geçmişe ve çağdaşlarına meydan okuma devam ediyor. Diskografisinde kendinizi kaybedeceğiniz albümlerin tokat yemiş hissiyatı, bizi yaşamla mücadeleye çağıracak ve sert-kanatan dizelerin sahipleriyle isyan dolu ezgileri paylaşmaktan gurur duyacaksınız. Yapacağımız şey çok basit: Sakince açtığımız bir Rammstein şarkısı sonunda aynaya bakmak... Müsamahası olmayan Rammstein'in aynası, bizi kendimize yeniden tanıtacak. Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle, isyansız ve mücadelesiz kalmayın diye.. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?