KÜLTÜR/SANAT

Ali ve Nino: Doğu'nun Kavuşamayan Aşıkları

21 Kas 2022

Kavuşmak, aşkın neşeli hali... Bir de hiç vuslata erememiş aşklar var elbette, Ali ve Nino'nun aşkı, o aşklardan birisi...

1.5 Bardak
Ali Han Şırvanşır... Müslüman ve Azeri bir oğlan. Nino Kapiani, Gürcü Bey'in Hristiyan kızı... 1900'lü yılların doğusunun iç karışıklıklarını düşündüğünüzde, bu iki insanın bir araya gelmesi neredeyse imkansız. Fakat konu sevda olunca, imkansız şöyle bir kenara çekilsin. Ali ve Nino aşkları için savaşmaya karar vermiş. Bu savaş epey zorlu bir savaşmış doğrusu. Çünkü kültürel ve dini farklılıkları bir kenara koyarsak, Birinci Dünya Savaşı bir anda patlak vermiş. Savaşta aşk, ne zordur... Üstüne bir de, Ali’nin Ermeni arkadaşı Melik Nahararyan’ın da Nino’ya aşık olduğu duyulmuş. Nahararyan hırpani duygularına yenik düşmüş, Nino’yu kaçırmış. Ali bunu duyunca, peşlerine düşmüş. Yakaladığında ise Nahararyan'ı öldürmüş ve bundan sonrasında kaçış günleri başlamış. Dağıstan'a kaçmış Ali. 

Nino da az gözü kara değilmiş... Ailesini geride bırakıp, Dağıstan'a, Ali'ye gitmiş. Bu aşk, bir nikah ile taçlanmalıymış artık. Ali ve Nino, Dağıstan köyünde evlenmişler. Bir süre sonra Rus İmparatorluğu'nda ihtilal başlamış. Ali, memleketini Bolşevikler'den korumalıymış, Nino’yu güvende olsun diye İran’a gönderip kendisi Azerbaycan'a dönmüş. Nino, o sırada karnında aşklarının belki de en güzel temsili olacak olan bebeklerini taşıyormuş. Bunun heyecanıyla bekleyedurmuş sevgili Ali'sini. Ali dönmüş, ocakları bir kız bebekle şenlenmiş. Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ardından Ali ve Nino ülkelerine geri dönerek kültür elçiliğini üstlenmişler. Mutlulukları baki gibi görünmüş olsa da, öyle olmamış. 1920 yıllarında Bolşevikler, Azerbaycan hükümetini devirmek ve ülkede Sovyet iktidarı kurmak amacıyla Bakü’yü işgal etmeye girişmişler. Ali bir kez daha, vatan derdin düşmüş ve Nino ile kızını Tiflis'e gitmeleri için zorlamış. Kendisi ise yine savaşmak için Gence'de kalmış. Sonra, Nino kızını alıp Paris’e kaçmış ve bir daha Bakü’ye dönmemiş. Neden mi? Dönmek için sebebi kalmamış çünkü. Ali, Gence'de savaş sırasında, henüz 24 yaşında ölmüş. 

Ali ve Nino kitabı


1935 yılında kimliği belirsiz bir kişinin Viyana’daki bir yayınevine Almanca bir el yazması bırakıp ortadan kaybolduğu söylendi. Daha sonra, bu kitabın yazarı olarak Kurban Said olduğu bilgisi yayıldı. 1937 yılında, Viyana'da “Ali ve Nino” romanı Almanca olarak yayımlandı. Bu roman, dünya çapında 30'dan fazla dile çevrildi. İnsanlar Doğu'nun kavuşamayan aşıklarının hikayesini okumuş oldu böylelikle. 

pinterest
Heykel

Gürcü sanatçı Tamara Kvesitadze, bu aşk hikayesinden öyle çok etkilendi ki, bunu sanata dönüştürme kararı aldı. 8 metre yüksekliğindevve 7 ton ağırlığında, çelikten yapılma, bir kadın bir erkek figürü inşa etti. Bu figürler, Batum'un denize sıfır bir noktasına konuşlandırılda ve adı 'Man and Woman' kondu. Tabii, insanlar o esere, Ali ve Nino Heykeli demeyi seçtiler. Bu iki heykel, her akşam saat 19:00'da özel bir ışıklandırma sistemiyle hareket etmeye başlıyor. Tasarımları sayesinde, iç içe geçiyor, fakat asla birleşmiyorlar. Kavuşmaları kısacık bir 'an' oluyor yalnızca. Tıpkı Ali ve Nino'nun kavuşması gibi. 

Ali ve Nino'nun filmi


Böylesine büyük bir sevda elbette ki, beyaz perdenin de dikkatini çekecekti. 2016 yılında, İngiltere ve Azerbaycan bir araya gelerek, Christopher Hampton senaristliğinde ve Asif Kapadia yönetmenliğinde 'Ali and Nino' filmini çekti. Filmde Maria Velverdi, Adam Bakri, Connie Nielsen ve Halit Ergenç gibi isimler yer aldı. 
Bir kısım, üzerine kitaplar yazılıp filmler çekilen, sanat inşa edilen bu aşkın yalnızca uydurma bir hikaye olduğuna inansa da, bir kısım bu hikayenin gerçek olduğuna inanıyor. Hikaye gerçek mi bilinmez fakat, aşk son derece gerçek ki, üzerine böylesine eserler üretilebilmiş...
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?