Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Aldığımız Ürünlerin Kumaşlarını Ne Kadar Tanıyoruz?
Pexels
ZOOM

Aldığımız Ürünlerin Kumaşlarını Ne Kadar Tanıyoruz?

Alışveriş yapmak, yeni ürünler keşfetmek oldukça keyifli. Peki, aldığımız ürünlerin görünüşü kadar kumaşlarına da dikkat ediyor muyuz? Her ürün, kendine has kumaşı ve özelliğiyle ömrünü tamamlamayı bekler. Bu süreçte de kumaşın kalitesine göre dayanıklılığı belirlenir. Bizler de aldığımız ürünlerin görünüşü kadar kumaşı da oldukça önemlidir diyerek sizler için hazırladığımız içeriğimizde kumaşlar ve özelliklerini mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Editör :Doğa Çardak
Yayın Tarihi :22 Eyl 2022
Süre :2 Bardak

Pexels
   Kumaş, çeşitli ipliklerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan yapıya verilen isimdir. İplikler, kullanılan kumaşın yapısına ve özelliğine bağlı olarak birbirlerinin altından ve üstünden geçirilip bir araya getirilerek kumaşı oluşturur. Her bir ürün yapısı ve özellikleri itibariyle farklı kumaşlardan elde edilerek oluşturulur. Kimi zaman bir ürünün içerisinde birden fazla kumaş türü görmek de mümkündür. Sizler için hazırladığımız içeriğimizde aldığımız ürünleri daha kaliteli kullanmamızı sağlayacak bilgilerle kumaşlar ve özelliklerini mercek altına aldık. Kumaşları tanımaya ve özelliklerini incelemeye dilerseniz başlayalım. 
 

Pinterest
Pamuklu Kumaş
 
   Doğal olması nedeniyle en popüler kumaş türlerinden biri olan pamuklu kumaşlar, pamuk bitkisinin tohumunun etrafında bulunan tüylerin çeşitli işlemlerden geçirilmesi ile oluşturulur. Pamuklu kumaş genellikle serin havalarda sıcak tutması için tercih edilen bir kumaştır, bu yüzden kış mevsiminde daha çok tercih edilir. Bu tarz kumaşların en büyük özelliği bakımı kolay bir kumaş türü olmasıdır. Herhangi bir kırışıklığı tutmaz, bu yüzden de ürünlerde sıklıkla pamuklu kumaş kullanılır. 
 

Pinterest
Polyester Kumaş 
 
   Polyester kumaş, hem diğer kumaşlara göre daha ucuz olması hem de sağlam bir yapıya sahip olmasından kaynaklı moda sektöründe sıklıkla tercih edilen kumaş türlerinden biridir. Polyester kumaş, pamuklu kumaş gibi doğal bir ürün değildir, bu yüzden pamuklu kumaşlar kadar rahat bir kullanıma da sahip değildir. Sağlamlığı gereği, herhangi bir yıkamada rengi solmaz. Aynı zamanda leke tutmama özelliğiyle de oldukça tercih edilir. 

Pinterest
Keten Kumaş
 
   Yazın vazgeçilmez kumaşlarından biri olan keten, ferah ve hafif hissettirmesiyle tanınan moda sektörünün popüler kumaşlarından biridir. Keten, esnek yapısı ve dayanıklılığı ile moda sektörünün yanı sıra döşeme gibi çeşitli tekstil ürünlerinde de tercih edilen bir kumaş olarak karşımıza çıkar. Keteni birçok kumaştan ayıran en büyük özelliği tüylenme yapmamasıdır. Uzun ömürlü olması da yine keten kumaşın tercih edilme nedenlerinden biridir. 

Pinterest
Gabardin Kumaş
 
   En sağlam kumaşlardan biri olmasıyla tanınan Gabardin, pamuklu ve yünlü kumaşların sık dokumasıyla oluşturulan bir kumaş türüdür. Sık dokunan bir kumaş olması nedeniyle oldukça dayanıklı bir kumaştır. Gabardin kumaşları diğer kumaşlardan ayıran en önemli özelliği suya dayanıklı olmasıdır. Bu sayede gabardin kumaşın birçok ürünün içerisinde yer aldığını görebiliriz. 

Pinterest
Saten Kumaş
 
   Özellikle kadınların sıklıkla tercih ettiği kumaşlardan biri olan saten, dokumanın bir çeşidi olarak kabul edilen bir kumaş türüdür. Parlak görünümü ve yumuşak dokusuyla ilgi çeken kumaşlardan biri olan saten, ince yapılı olmasına rağmen iç göstermeyen bir yapıya sahiptir. Saten, dokuma bir kumaş olduğu için içerisinde kullanılan ipler ve kumaşlar satenin kalitesi ve fiyatında oldukça etkilidir. Saten yapımında özellikle ipek kumaş kullanılmışsa saten kumaşın kalitesi diğer saten kumaşlara göre daha fazladır. 

Pinterest
Şifon Kumaş 
 
   Şifon, ince bir yapıya sahip olan, bu yüzden de özellikle abiye sektöründe sıklıkla tercih edilen bir kumaş türüdür. İnce ve şeffaf görünümü sayesinde daha çok süslemelerde ve el işlerinde tercih edilir. Yine de abiye ve el işleri dışında şifon kumaşa tekstil sektörü de sıklıkla rastlanır. Aldığınız ürünlerin içerisinde şifon kumaşa rastlamanız oldukça olasıdır. 

Yukarı Kaydır