Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Aldatılma Sonrası Depresyonla Nasıl Başa Çıkılır?
pexels
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Aldatılma Sonrası Depresyonla Nasıl Başa Çıkılır?

22 Eki 2022

Aldatılma sonrasında duygu durum bozuklukları ortaya çıkabildiği gibi depresyon da kendisini gösterebiliyor. İşte, bu depresyon genellikle aldatılma sonrası depresyon olarak anılıyor ve bu bozukluğun etkileri bir hamle yapılmadığı sürece sarsıcı olabiliyor. Bu yazımızda, sizler için aldatılma sonrası depresyonla karşılaşıldığı zaman yapılması gerekenleri kaleme aldık.

1.5 Bardak
Aldatılma sonrası depresyon, bir insanın başka bir insan tarafından aldatıldığını öğrendikten sonra ortaya çıkan ruhsal çöküntü süreci olarak tanımlanmakta. Bu süreç yüzünden aldatılan kişiler duygu ve düşünce dünyalarını sorgulama yoluna girerler. Ayrıca, bu depresyon esnasında kişiler bilinen depresyonda gözlemlenebilen belirtileri sergileyebilirler. Bu nedenle, aldatılma sonrası depresyonun fazlasıyla tehlikeli bir psikolojik rahatsızlık olduğunu söyleyebiliriz. Bu depresyon türünün başka psikolojik durumlara yol açmaması için de bazı adımların göz önünde bulundurulması büyük bir önem taşımakta. Şimdi, aldatılma sonrası depresyonla başa çıkabilmek ve diğer psikolojik bozukluklara karşı önlem almak adına yapılabileceklerden bahsetmek istiyoruz.

bustle
İlişkinin Durumuna Karar Vermek

Ayrılık sonrası depresyon sürecine girildikten sonra aldatılan ve aldatan insanların ilişkileri üzerine düşünmesi gerekmekte, özellikle de aldatılan insanların. Bu süreçte aldatılmış olma düşüncesi duyguların birbirine geçmesine sebep olur ve insanları derin bir üzüntüye ve öfkeye sürükler. İşte, böyle bir noktada aldatılan insanların ilişkilerinin nasıl ilerlemesi gerektiğine karar vermesi gerekir. Bir başka deyişle, ilişkinin gidişatı hakkında bir karara varıldığı zaman aldatılmış olma düşüncesi bir miktar da olsa zihinden uzaklaşır ve duygular belirli bir düzene girebilir. Ayrıca, var olan ilişki hakkında bir karara varmak aynı zamanda insanların gelecek planlarını daha düzgün bir şekilde yapması adına bir kapı aralar. Aldatılan insanlar, aldatıldıkları ilişkiye devam edip etmeme kararını kendi başlarına vermeliler ve başka insanların fikirlerine kulak asmamalılar. Bahsi geçen ilişki sadece bu insan tarafından yaşandığı ve bu ilişki dışında kalan insanlar mantıklı fikirler ve duygular üretemedikleri için bu ilişiki dışındakiler karşı tarafa yardımcı olamazlar.

Duygu Karmaşasını Kabullenmek

Aldatılma sonrası depresyon yüzünden insanların duygu ve düşünce dünyaları bir karmaşa halini alabilir ve bu durum da insanların çeşitli endişeler geliştirmesine sebep olabilir. Her ne kadar durum bu şekilde olsa da bu depresyon sürecinde olan insanların çeşitli kaygıların varlığını kabullenmeleri büyük bir önem taşıyor. Bir başka deyişle, diğer psikolojik rahatsızlıklarda olduğu gibi bu depresyon türü de insanların endişelenmesine, sinirlenmesine ve üzülmesine neden oluyor. Anlayacağınız, bu durum oldukça doğal ve aşılabilecek bir süreç. Asıl problem aldatılma sonrası depresyon yaşayan insanların duygu karmaşasının doğal olduğunu fark etmediği zaman başlıyor. Bu yüzden, ani duygu değişikliklerinin ve patlamaların bu insanlar tarafından kabul edilmesi bu sürecin atlatılmasında büyük bir rol oynuyor.

hey sigmund
Öz Güven Kazanmaya Çalışmak

Aldatılan insanların çoğu aldatılma olayından sonra kendilerini tercih edilmeyecek kadar kötü bireyler olarak algılamaya başlarlar. Partnerlerinin başka birisiyle fiziksel ya da duygusal bir yakınlık yaşaması durumunda öz güvenlerini kaybeden bu insanlar, kendilerini sevmekten de uzaklaşabilirler. İşte, öz güven ve öz sevginin azalmasıyla aldatılma sonrası depresyonun etkisi de artışa geçebilir. Bu nedenle, bu depresyon sürecinden geçen insanların öz güven artırıcı şeyleri göz önünde bulundurması onlar için faydalı olabilir. Kendilerine karşı güvenlerini, saygılarını ve sevgilerini artırmak için çaba sarf eden insanların aldatılma sonrası depresyonu diğer insanlara göre daha hızlı atlattığını sizlere söylemek istiyoruz.

Affetmek

Her ne kadar aldatılan insanlar için aldatan kişiyi affetmek çok zor olsa da affetmemenin yükü bu insanları fazlasıyla yorabilir. Aldatma olayının affedilmemesi sonucunda bireyler taşıması zor olan duygusal bir yükle karşılaşabilirler. Bu yüzden, aldatılan insanların yeni bir sayfa açıp gelecek planlarını yerine getirebilmeleri için onlara karşı tarafı zor olmasına rağmen affetmelerini öneriyoruz.  
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?