Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
ZOOM

Alan Turing: Bir Cinsel Kimlik Cinayeti

07 Nis 2021

Alan Turing, yetenekleri ve dehası dünya tarafından kabul edilen bir matematikçi, mucit, kriptolog (şifre bilimci) ve filozoftu. Turing’in babası Julius Mathison Turing çocuğunun Londra’da doğmasını istiyor bu yüzden görev için gittikleri Hindistan’dan 1912 yılında doğum için Londra’ya dönüyorlar. Hikâye de böylelikle başlıyor. Henüz 6 yaşında bir çocukken dehası fark edilen bu büyük bilim insanının eşcinsel olmasından dolayı gelen -getirilen- hazin sonuna hep beraber bakalım.

null

Henüz 6 yaşında bir çocukken St. Michaels adlı okulda, okulun başöğretmeni tarafından zekâsı fark ediliyor. 14 yaşına geldiğinde ise çok pahalı ve ünlü bir okul olan Sherborne’a kaydoluyor ve matematik yeteneğiyle tüm öğretmenlerini şaşırtıyor. Henüz temelini öğrenmediği ileri yüksek matematik problemlerini yanlışsız bir şekilde çözüyor. Bu okul Antik Yunanca ve Latinceye odaklanan, eğitimini bu odak üzerinden kurgulayan bir okul olduğundan aslında Turing için eğitim çok da verimli geçmiyor. 16 yaşında Einstein’ın çalışmasını kavrıyor ve üzerine bir çalışma yaptığı söyleniyor. Matematik konusunda dehasını göstermeye devam ediyorsa da okulda ondan asıl istenen dil öğreniminin üzerine pek düşmüyor. Bu yüzden de Cambridge Trinity Koleji’ni kazanamıyor fakat Cambridge Kings Koleji’ne girmeyi başarıyor. 1934 yılına kadar burada okuyan matematikçi, derece ile okulu bitiriyor ve “Merkezi Limit Teoremi” üzerine hazırladığı tez ile okula akademik üye olarak seçiliyor.

null

Turing, Sherborne okulundayken kendisinden bir üst sınıfta öğrenci olan Christopher Morcom ile önce yakın arkadaşlık kuruyorlar ardından sevgili oluyorlar. Fakat talihsizlik bu ya Morcom veremli inek sütü içtiği için tüberküloza yakalanıp ölüyor. Bu ölüm Alan Turing’in hayatında bir dönüm noktası oluyor. Turing bu ölümle birlikte dine ve tanrıya olan inancını kaybediyor. İnsan beyninin çalışması da dahil olmak üzere her şeyi materyalizmle açıklamaya başlıyor. Yıllar içinde üniversitede müthiş çalışmalara imza atıyor. 1936 yılında Turing Makineleri teorisini yazarak, belli bir algoritma ile her türlü matematiksel problemin bir makine aracılığıyla çözülebileceğini ispat ediyor.  

null

 Bu teori de kendisini bilgisayarın mucidi olarak tanımamıza vesile oluyor. “Karar Verme Probleminin Bir Uygulaması” isimli felsefi makalesinde “Bir gün öyle makineler yapacağız ki 0’lar ve 1’leri kullanan bu makineler, bizim çözebileceğimiz her türlü problemi çözüp, tüm hesaplamaları yapabilecek.” diyerek ileride yapacaklarının sinyallerini veriyor. İngiltere’nin 2.Dünya Savaşı’na girmesiyle Turing askeri hizmet için görevlendiriliyor. Modern bilgisayar ve bilişim bilimlerinin öncülerinden olduğu için getirildiği bu görevde Almanların kullandığı Enigma makinesinin şifrelerini kırmayı başararak milyonlarca insanın ölümden kurtulmasını sağlayıp savaşın seyrini değiştiriyor. Gece gündüz üzerine çalıştığı Bombe isimli cihazla savaşın kazanılmasında önemli rol oynuyor.

null

Eşcinselliğin yasa dışı olduğu o yıllarda Turing’in, Alan Murray ile yaşadığı ilişki tuhaf bir şekilde açığa çıkıyor. Sevgilisi Murray Turing’in evini soyuyor, polis bu hırsızlığın izini sürerken Murray yakalanıyor. Sorgu sorasında Turing, Murray ile eşcinsel birliktelik yaşadığını itiraf ediyor. Tüm savaşın seyrini değiştirmesine, milyonlarca insanın hayatını kurtarmasına ve İngiltere’nin savaşı kazanmasına olanak sağlamasına rağmen, ahlaksızlık yasası nedeniyle, hapis veya libido azaltan hormonal tedavi arasında seçim yapması isteniyor. Hapse girmemek için ilaçla hadım diyebileceğimiz libido azaltan yöntemi kabul etmek zorunda kalıyor. Bu “tedavi” yönteminde vücuduna iğnelerle östrojen hormonu zerk ediliyor. Bu iğnelerin tesiriyle vücudunda oluşan değişimler Turing’i ruhsal olarak da çökertmeye başlıyor. Yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle işine devam edemiyor. Hüküm giydiği için bazı görevlerinden menediliyor.

null

Akademik nedenlerle Avrupa’ya seyahat ettiği bir iki seferde suikasta kurban gideceği ihtimali yüksekken, İngiltere hükümetinin herhangi bir korumaya gerek duymadığı ve pasaportuna el koymayarak suikasta kurban gitmesine göz yumduğu iddialar arasında. Artık istenmeyen, desteklenmeyen ve sevilmeyen Turing’in gerçek anlamdaki çöküşü böylelikle başlıyor. Tüm bu olanlar Turing için çekilmez bir hal alıyor ve henüz 41 yaşındayken Apple’ın da simgesinin buradan geldiği tahmin edilen bir yöntemle şüpheli şekilde intihar ediyor. Turing siyanürlü bir elmayı ısırarak hayatına son veriyor. Elmanın siyanür testine tabi tutulmaması, Turing’in ölümünün şüpheli bulunmayarak hemen üstünün kapanması akıllara aynı soruyu getiriyor: İntihar mı cinayet mi? Turing’in can yakan hayat hikâyesi “Sonsuz Döngü” isimli bir tiyatro oyununa ve “Enigma” isimli filme ve “Enigma’nın Şifresini Çözmek” adlı kitaba konu oluyor. 2013 yılında ise Kraliçe 2. Elizabeth, Turing’in eşsiz başarılarını onurlandırarak kraliyet affı bahşediyor. Bu çok geç gelen affın ve taltif etmenin ne kadar anlamı var tartışılır.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?