Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Aile İlişkisi Romantik İlişkiyi Nasıl Etkiler?
unsplash
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Aile İlişkisi Romantik İlişkiyi Nasıl Etkiler?

18 Kas 2022

İnsanların aile bireyleri ile kurdukları bağlara göre romantik ilişkileri şekilleniyor. Anlayacağınız, aile yapısı romantik ilişkileri değiştirebiliyor. Peki nasıl mı? Gelin, bu soruyu bu içeriğimizde birlikte cevaplandıralım.

1.5 Bardak

unsplash
Duygularını ve Şefkatini Belli Etmeyen Ebeveynler

Eğer bir insan sevgisini, şefkatini ve diğer duygularını çok sık belli etmeyen ebeveynlere sahipse bu insanın romantik ilişkilerdeki tavrı bu duruma göre şekillenebilir. Bu tarz ebeveynlere sahip olan ve bu tarz kişilerle büyümüş olan insanlar, çoğu zaman romantik ilişkilerinde iletişim kurmakta sıkıntı çekiyorlar. Ayrıca, bu insanlar ilişkideki fiziksellikten de uzak durmaya çalışabiliyor. Bunlara ek olarak, bu insanların romantik ilişkilerinde partnerleri ile samimi bir bağ geliştirmek isteyip de samimiyete çok fazla yaklaşamadıklarını da sizlere bildirmek istiyoruz. Romantik ilişkilerinde fiziksel ya da psikolojik bir samimiyet geliştirmekte sıkıntı yaşayan bu insanlar, partnerlerine karşı olan sevgilerini somut bir şekilde açıklamak için hediye vermek gibi şeylerden destek alabiliyor. Sonuç olarak, ebeveynlerin duygusal yanlarını ortaya çıkartmamaları sonucunda bireyler bu durumdan etkileniyor ve bu durumun etkileri yetişkinlik dönemindeki romantik ilişkilerde kendisini belli ediyor. 

amanda k photography
İletişim Açısından Güçlü Olan Ebeveynler

Şimdi düğün günü babalarıyla birlikte koridordan kol kola çıkıp gelen gelin adaylarını düşünmenizi istiyoruz. Ne kadar güzel bir sahne değil mi? İşte, bu sahneyi böylesine güzelleştiren şey aslında bahsi geçen babaların iletişim yeteneklerinin gelişmiş olması ve çocuklarının küçüklüğünden evlilik dönemlerine kadar olan süreçlerinde onlarla düzgün bir şekilde iletişim kurmaya çalışması. Bir başka deyişle, iletişim yeteneklerini kullanarak çocuklarıyla uygun iletişim kanalları kuran anne ve babalar, çocuklarının romantik ilişkilerine pozitif etki ediyor. Düzgün iletişim kanallarının nasıl oluşturulabileceğini ebeveynlerinden öğrenen insanların yetişkinliğe giden süreçte iletişim becerileri gelişiyor ve bu gelişen beceriler romantik ilişkide tartışmaların hızlı bir şekilde çözülmesine katkı sağlıyor. Ayrıca, bu insanlar daha az davranış problemi geliştirdiği için de onların romantik ilişkileri rayında ilerliyor ve bu ilişkilerde çok az sıkıntıya rastlanıyor.

unsplash
İhmalkar Ebeveynler

Çocuklarını neredeyse her dönemde ihmal eden ebeveynlerin çocuklarına göstermediği ilgi bahsi geçen çocukların romantik ilişkilerini çok derin bir şekilde etkileyebiliyor. Zamanında ebeveynlerinden gerekli ilgiyi alamamış olan insanlar, partnerlerine karşı bir bağımlılık geliştirebiliyorlar ve bu bağımlılık sonucunda her daim partnerlerinden ilgi bekleyebiliyorlar. Ayrıca, bu insanlarda dikkat etme davranışı ebeveynlerinin tutumlarından dolayı tetiklenebiliyor ve bu davranış yüzünden bu insanlar hiç beklenmedik hareketler sergileyebiliyor. Tabii, bu hareketler ve sürekli ilgi isteği sonucunda da romantik ilişkiler korkunç bir sona sürükleniyor ve bu sondan bu ilişkileri geri döndürmek hiç de kolay olmuyor. Romantik ilişkilere ek olarak, ihmalkar ebeveynlere sahip insanların arkadaşlarına karşı büyük bir bağımlılık geliştirebileceğini de sizlere bildirmek istiyoruz. Bu noktada, ebeveynlerin sadece romantik ilişkileri değil, neredeyse her ilişki türünü etkilediğini vurgulayabiliriz.

pexels
Boşanmış Ebeveynler

Romantik ilişkileri en fazla etkileyen aile yapısı diyebileceğimiz boşanmış ebeveynler, çocuklarının çok dikkatli ve fazlasıyla da şüpheci bir hale gelmesine sebep olabiliyor. Anne ve babasının ayrılma nedenini çocukluk döneminden itibaren düşünmeye devam edebilen bu insanlar, evliliğe karşı olan inançlarını kaybedebiliyorlar ve bu nedenle onların romantik ilişkileri de sarsılmaya başlayabiliyor. Uzmanlara göre, ebeveynleri boşanmış insanlar ya partnerlerine karşı çok dikkatli bir şekilde yaklaşıyorlar ve ilişkilerinin üstüne düşüyorlar ya da her an bir romantik ilişkiye girme potansiyeline sahip oluyorlar. İkinci seçenekte yer alan insanlar, bir romantik ilişkiyi çok hızlı başlattığı gibi bahsi geçen ilişkiyi çok hızlı bir şekilde de bitiriyor. 
Yukarıda bahsettiklerimizden anlaşılabileceği üzere, ebeveynler çocuklarının hayatını her açıdan etkiliyor ve bu açıların en önemlileri arasında da romantik ilişki yer alıyor. Çocuklarının güzel bir hayat sürmesini ve iyi bir insanla birlikte olmasını isteyen ebeveynlere buradan seslenerek açıklamalarımıza dikkat etmeleri gerektiğini belirtmek istiyoruz. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?