Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
iStock
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Aile ile Evlenmek Üzerine

19 Oca 2023

“Sevdiğin ile değil, ailesiyle evleniyorsun…” cümlesinin sinir bozan cümleler seçkisinin gözdelerinden olduğu su götürmez bir gerçek. Evliliğe dair daha motivasyon kırıcı ne olabilir sahi? Kaldı ki aşk duyulan bir insan ile, hayatının devamını paylaşmak adına bir çatı altında birleşmek dahi yeterince kritik. Öyle ki bu tam manasıyla bir yürek işi! Hem sevgi, hem cesaret, belki biraz kendinden vazgeçmek…

2 Bardak

pexels
Evliliğin yapı taşı şüphesiz karşılıklı sevgi ve saygı. Bu örüntünün devamında cüret ve cesaret geliyor. Çünkü bu karar, hayatının merkez koltuğundan azıcık kenara kaymaya benziyor. Dolayısıyla biraz da kendinden / konforundan vazgeçmeye…

İtiraf etmeliyim ki bu ezberlenmiş bir fikir. Ancak büsbütün bir yanılgı da sayılmaz. Çünkü sevdiğin kadar ailesi ile de evleniyorsun ve hiçbir koltuk bu kadar fazla totoyu kaldıramaz! Ne var ki fizik kuralları, geleneklerin pek umurunda sayılmaz.
“Seni seviyorum ve hayatımı senin hayatınla birleştirmek istiyorum” cümlesinin alt metninde “Halanı ve babaanneni, yengeni ve enişteni çok seviyorum… Hayatımı onlarla süslemek istiyorum” düşüncesi yatmıyor. Yani gelenekler maalesef yanılıyor…

Peki bir yanılgı, nasıl oluyor da bilmem kaç yıldır bir toplumu yönetebiliyor? Bu sakıncalı bir soru, evet. Ancak bunu sormanın daha kibar bir yolu mümkün mü? Örneğin, “Seninle olabilmek için, anneni sevmek zorunda mıyım?” diyebilmek mümkün mü?

iStock
Yahut, “Durun bu nikah kıyılamayaz! Siz saçmalıyorsunuz” yakarışı ile bir çifti dünya evinin kapısından çevirmek mümkün mü? Baldız, baldan tatlı olan daldızdır. Sen daha çok iğne gibisin” demenin bir çaresi var mı? İhtimaller uzar gider, ancak hiçbiri daha az tehlike arz etmez.

Peki bükemediğimiz bileği öptüğümüzde, neleri yalayıp yutmuş oluruz? Gelin aile ile evlenmek üzerine biraz dertleşelim…

pexels
“Her şey başta çok iyi gidiyordu. Birbirimizi çok seviyorduk. Ondan ayrı bir dakika bile geçirmek istemiyordum. Bu nedenle evlenmeye karar verdik. Böylece sonsuza dek aşk dolu bir hayat sürecektik…”

Peki sonra?

"'Aşk içinde misafir olmaz, ya yalnızlık ve ben, ya o ya ben' şarkısı dilime pelesenk oldu. Halbuki beni kimseyle aldatmıyordu…"

Ama neden?

"İki deli bir araya gelmiştik ve sahiden bu kadar sevmemeliydik… Bu sevgi büyüdükçe yayıldı, yayıldıkça içine başkalarını da aldı. "Sevgi" dedim, "Her 
samimiyet bir heyecanla başlar…"

iStock
"Çaresizce bakıştık sevgimle. Sevmekten başka çaremin olmadığı insanlar hayat sınırlarımı istila ediyordu. Evet, nişanlımın ailesi kalbimde istenmeyen tüy gibiydi… İlişkimiz umumi bir kamu alanına dönüşmüştü. Kalbimin sevgiden ziyade hüzün bataklığına çakılan işgalcileri - evet, aşkımın ailesi- memur rütbesine yükseldi, ilişkinin as kadrosu, ben ve müstakbel eşim nişan kaybettik.

Yüzükler duruyordu, yüzükleri attırmaya uğraşanlar yüzükleri atarsak bizi lime lime ederlerdi. Zaten onu hala seviyordum. Onunla mutluydum. Ama ona ulaşmak için aşmam gereken çok basamak vardı. Her birinde takılıp düşüyordum…”

iStock
İşte aile ile evlenmek tam olarak böyledir.

Oturacağınız koltuk takımının rengine müdahale ile başlar, hanenizin içinde sinsi bir imparatorluk kurar; çocuğunuz olursa şayet ilmek ilmek ördüğünüz tüm ahlaki kurallar paramparça edilir. Oğlunuz amcalara gösterir… Kızınız glikoz koması ile ek gıda sürecinden evvel tanışır… Gibi gibi… Örnekler sayısızdır. En beteri ise oğlunu kıskanan bir kayınvalidedir...

Böylesinde denk gelirseniz şayet;

Evlenmek üzereyken çok duyup her duyduğunuzda kulak arkası ettiğiniz, "En fazla ne olabilir ki?" dediğiniz o zehirli cümleyi yeni evleneceklere sarf ederken bulursunuz kendinizi.

"Ailesi ile evleniyorsun... Bir daha düşün, vazgeçene kadar düşün..."
Bunun birkaç dirhem daha ağırı da var. "Siz değil, aileler evleniyor"...

Bu kültüre aşina olmayan bir kimse için ne kadar sapkın bir cümle değil mi? Halbuki evlilik iki insanın birbirini sevip bir bütün olması değil ki... Evlilik, iki farklı sülalenin bir potada erimesi... (!)

Velhasıl "G'örümcek" görümceler, "Ben doğurmasam ben evlenirdim" zihniyetindeki kayınvalideler, kardeşini para bank olarak gören kayın kişiler; en az sizin kadar ailenizi de zehirler...
Bardağı ters çevirince gördüğünüz kişiler farklı ancak manzara aynıdır. Bu defa fail sizin anneniz, ablanız ve abinizdir!

Atsanız atamaz, satsanız satamazsınız...
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?