Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Aile Arabası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
unsplash
ARABA

Aile Arabası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teknolojik gelişmeler sonucunda ortaya çıkmış olan ve gün geçtikçe kendisini yenileyen otomobiller, günlük hayatta önemli bir rolü sahiplenmekte; insanları oradan oraya taşımakta. Bir başka deyişle, otomobiller sayesinde ulaşım kolaylaşmakta ve insanlar istedikleri yere kara yolu aracılığıyla seyahat edebilmekte. Otomobillerin ulaşım kolaylığı başta olmak üzere sunduğu özelliklerden yararlanılabilmesi için de bireylerin kendilerine uygun arabalardan yana tercih yapması gerekmekte. Örneğin, az bireyi bulunan bir ailenin üyesi küçük bir araba tercih edebilecekken geniş ailelerin sahip oldukları aile bireylerinin sayısına göre hareket etmesi gerekmekte. Gelin, aile arabası seçim sürecinde dikkat edilmesi gereken önemli faktörleri birlikte öğrenelim!

Editör :İrem Başkan
Yayın Tarihi :04 Ağu 2022
Süre :1.5 Bardak

unsplash
Araba Fiyatlarına Göz Atmak

İlk olarak, aile arabası seçimi esnasında araba fiyatlarının göz önünde bulundurulması gerekiyor. Araba fiyatları incelenirken ailelerin bir araba için ne kadar bir bütçe ayırabileceklerini düşünmeleri büyük bir önem taşıyor. Aileler araba için ayırabilecekleri parayı düşündükten sonra akıllarındaki araba modellerine göz atarak kendileri için uygun bir aile arabası ile buluşabilirler. Eğer araba için ayrılan bütçe beğenilen arabanın fiyatını karşılayamıyorsa aileler ikinci el aile arabalarına da göz atabilirler. Aile bireyleriniz ile bir araba arayışına girdiyseniz, araba için belirlediğiniz bütçeye göre harekete geçerek ilk seferde sıfır otomobillere daha sonra da ikinci el araçlara göz atabilirsiniz. İkinci el bir otomobil alma fikrine sahipseniz bu aracın tüm kontrollerini gözden geçirmelisiniz. Örneğin, seçtiğiniz ikinci el otomobilin kaza geçmişine ve onun kilometresine dikkat etmelisiniz.

unsplash
Arabanın Temizliğini Düşünmek

Arabaya ayırılabilecek bütçe düşünüldükten sonra, ailelerin araçların temizliğini göz önünde bulundurması gerekiyor. Bir başka deyişle, küçük çocuklar otomobilleri kirletebilecek davranışlar sergileyebiliyorlar ve aynı zamanda düzenli olarak kullanılan otomobiller de çeşitli dış faktörlerden dolayı neredeyse her gün hasar alabiliyor. Bu nedenle, hem geniş ailelerin hem de az birey barındıran ailelerin aile arabası seçerken bir arabanın temizliğinin kolay olup olmadığına dikkat etmesi büyük bir önem taşıyor. Eğer bir aile arabası almak istiyorsanız bu arabanın kumaş koltuklara veya deri koltuklara sahip olup olmadığına bakabilirsiniz çünkü deri koltuk kumaş koltuğa göre daha kolay temizlenebilir bir yapıya sahip. Ayrıca, koyu renge sahip deri koltukların lekeleri daha az belli ettiğini de sizlerle paylaşmak istiyoruz.

unsplash
Arabanın Boyutunu Belirlemek

Aile arabası seçim sürecinde dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör de otomobilin boyutu oluyor. Geniş ailelerin ve çekirdek ailelerin aynı otomobilden yana tercih yapması çok mantıklı olmayabilir çünkü bu aile yapıları aynı sayıda bireye sahip değil. Bu yüzden, geniş ailelerin daha büyük araçlardan ve çekirdek ailelerin de daha küçük araçlardan yana tercih yapması aile arabası seçimini kolaylaştırabilir. Ayrıca, aile arabasının boyutuna karar verilirken aileler sık sık yapacakları yolculukları da düşünebilirler. Bir başka deyişle, küçük arabalarda sürekli seyahat etmek aileler için zor olabilir. Bir ailenin sık sık yola çıkması söz konusuysa bu ailenin geniş araçlara göz atması daha avantajlıdır. Eğer geniş bir aile içinde yer alıyorsanız SUV ya da station wagon tarzı otomobillere göz atabilirsiniz. Çekirdek bir aileye sahipseniz de sedan tarzı otomobiller aileniz için uygun olabilir. 

Günümüzde en çok satılan aile arabaları arasında Ford Mondeo, Dacia Duster, Audi A4, Peugeot 5008, Toyota Corolla Verso, Citroen Grand C4 Picasso ve Hyundai i40 yer alıyor. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz faktörleri düşünerek ve bu otomobillere göz atarak ailenize uygun bir aile arabası satın alabilirsiniz. 
Yukarı Kaydır