Pinterest
BİYOGRAFİ

"Ah, Kardia Mou": Konstantinos Argiros

11 Tem 2023

Komşumuz Yunanistan sadece tarihi, coğrafyası veya edebiyatı ile değil aynı zamanda müziğiyle de ünlü. Rebetiko olsun zeibeikiko olsun pek çok farklı tarza ev sahipliği yapan Yunan müziğinin bir kolu da elbette laiko kolu. Son yılların en başarılı sanatçılarından biri ise Konstantinos Argiros…

Yunan müziğinin son yıllarda en ünlü isimlerinden biri Konstantinos Argiros (Κωνσταντίνος Αργυρός). 21 Mayıs 1986’da Atina’da doğan Yunan gençlerinin ortak sevdası, laiko ve pop müziğin önde gelen isimlerinden birine dönüştü. Kendi döneminin en başarılı isimlerinden biri olarak anılan sanatçı, üst üste kazandığı ödüllerle ve listelerde bir numaraya yerleşen parçalarıyla giderek ünlendi.

Pinterest
2000li yılların başından beri müzik endüstrisinde olan Argiros, Fame Story programına katıldığında Yunanistan’ın en ünlü sanatçılarından biri olacağını biliyor muydu ondan emin değiliz sevgili BOBOscope okuyucuları ancak genç adamın kariyeri Yunanistan güneşinden bile parlak olacaktı. Programdan sonra Selanik’te olan FIX Gece Kulübü’nde sahne almaya başlayan Argiros, kısa bir zaman sonra hem Yunanistan’da hem de çevre ülkelerde konserler vermeye başladı. Fame Story’de kendisiyle beraber yarışan Eleni Menegaki’nin şovlarına da katılan Argiros, 2005 kışında Atina gece hayatına da katıldı.

Yunanistan sevdalıları bilir, sevgili BOBOscope okuyucuları… Atina gece hayatına katılan bir sanatçı eğer mantıklı adımlar atarsa şöhret yolunun yarısını almış demektir. Tam İtalya’ya tıp okumaya gitmeden önce kendisini sahnesine davet eden, Yunanistan’ın efsanevi kadın sanatçılarından Anna Vissi’nin teklifini kabul eden Argiros, bizce hem kendisine hem de vatana millete hayırlı olacak bir karar verdi. Votaniko Gece Kulübü’nde Anna Vissi ile beraber şarkı söyleyen genç sanatçı, 2006-2007 sezonunu Nikos Kourkoulis ve Kelly Kelekidou ile beraber çalışarak geçirdi. Sonra Selanik’e geri dönen yakışıklı şarkıcı, yine Nikos Kourkoulis ve bu sefer Natasa Theodoridou ile Odeon’da şarkı söylemeye başladı. İkinci adım ise Kıbrıs’a açılmaktı… Dönemdaşı Giorgos Papadopoulos’un kariyer yolunu tersten izleyen Argiros, Kourkoulis ile Kıbrıs’ta konserler verdi. 2007’de Giorgos Giannias ile Selanik’te çalışarak ismini ve yeteneklerini perçinledi. 

Pinterest
2008’de ilk single parçasını, Ola Tha Allaksoun (Tora To Ksero/ Her Şey Değişecek) yayınlayarak çıkışını gerçekleştirdi. Genç adamın kariyeri artık farklı bir yol izlemeye başlamıştı. İlk albümünden sonra Athens Center’da Nikos Vertis ile beraber sahne almaya başlayan Argiros, 2010 yazını Panos Kalidis ve Christina Koletso ile beraber Romeo’da konserler vererek geçirdi.  2010’da yeni şarkısı Eisai Oti Na’ nai (Είσαι ό'τι να 'ναι, Sen Her Şeyden Bir Parçasın) yayınladı. İlk albümü ise 2011 yılında yayınlanan Mallon Kati Xero (Μάλλον Κάτι Ξέρω/Belki Bir Şey Biliyorumoldu.

Albüm yayınlandıktan sonra Yunanistan’da genel bir başarı elde etti, albümdeki tüm şarkılar listelerde kendilerine bir yer edinirken Argiros’un adı hem anakarada hem adalarda duyulmaya başlandı. Albüm Sony BMG bünyesinde yayınlandı ve Marios Psimopoulos, Panagiotis Brakoulias, Vassilis Gavrielidis, Thanos Papanikolaou, Margarita Nroutsa ve Natalia Germanou gibi laiko dehalarının elinden geçti. 

Pinterest
Albümden sonra Atina-Selanik arasında mekik dokumaya başlayan Argiros, Giannis Plutarchos ve Amarylilis ile COSMOS’da ve Politia’da çıkmaya başladı. Yunan müziğine aşinaysanız bilirsiniz, sevgili okuyucular, müzik sektörünün nabzı gece kulüplerinde tutulur. Yunanistan’ın esmer güzeli, 2012 sezonunu VOX’da Stella Kallis ve Panos Kallidis ile geçirirken aynı zamanda La Mamounia’nın da fatihi oldu. Başarı grafiği giderek yükselirken ikinci albümü Paidi Gennaio (Παιδί γενναίο/ Cesur Çocuk) yayınladı ve şarkıları listelere adeta tırmandı.

2014 ise Argiros’un zirveye tırmanmaya başladığı yıl olarak kayda geçti. Defteri Fora (δευτερη φορα /İkinci Defa)albümünü yayınladıktan iki sene sonra Osa Niotho (όσα νιώθω/ Hissettiğim Her Şey) albümüyle zirveye yerleşti. 2018’de çıkardığı Filise Me (φίλησε με/Öp Beni) albümünü, To Kati Parapano (το κάτι παραπάνω/Daha Fazlası) albümü takip etti. Argiros’un en başarılı albümü olan To Kati Parapano’daki tüm şarkılar listelerde bir numaraya yükseldi ve Argiros, Yunanistan’ın resmi yüzü haline geldi. 

Pinterest
Hem anakara hem adalar olmak üzere tüm Yunanistan ve Kıbrıs’ta turneye çıkan Argiros için kariyerinde yeni bir sayfa açıldı. 2020’de Athina Mou (αθήνα μου/Benim Atinam) şarkısını yayınlayan sanatçı hem şarkının güzelliği hem de klibin minimalist bir şekilde Yunan tavernalarının ruhunu yakalamasıyla yere göğe sığdırılamadı. 2022’de yayınladığı 22 albümüyle gönüllere taht kuran Argiros, aynı zamanda Yunanistan’ın en başarılı dizilerinden biri kabul edilen To Kokkino Potami (Το Κόκκινο Ποτάμι/Kızıl Nehirler) için Melina Aslanidou ile birlikte Dyo Epistrofes (δύο επιστροφές/İki Dönüş) şarkısına imza attı. 
Sesi ve müziğiyle kulaklara hitap ettiği kadar yakışıklılığı ve karizmasıyla da gözlere adeta bir şölen olan Yunanistan’ın yerli ve milli gururunun özel hayatına bir göz atalım. İki kardeşi daha olduğunu bildiğimiz Konstantinos Argiros’un İrem Derici ile dedikodularının çıktığı dönemi de yabana atmamak lazım. 2019 sırasında Argiros-Derici düeti gündeme gelmiş, Televole gazetecilerimiz işlerini güçlerini bırakıp ikiliyi yakın takibe almışlardı. Elbette ne oldu ne bitti bilemeyiz ancak komşunun Televole ekiplerine göre, Argiros şu an Alexandra Nika ile beraber. İkilinin İtalya’da tanıştığı ve bir ilişkiye başladıklarına dair haberler Greek City Times’ı dahi salladığına göre gerçek olabilir diyor ve sanatçının her ilişki haberinde olay çıkaran hayranlarına “İnsanları rahat bırakın” diye ekliyoruz. Bu yazımızı ise Argiros’un birbirinden güzel şarkıları içinde kendi favorimizle bitirmek, sizleri bir müzik şöleniyle uğurlamak istiyoruz. Buyurun, Athina Mou (Benim Atinam). İyi dinlemeler dileriz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?