Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Ağustos Ayında Gerçekleşecek Yılın En İyi Meteor Yağmuru: Perseid
Pinterest
SCOPE

Ağustos Ayında Gerçekleşecek Yılın En İyi Meteor Yağmuru: Perseid

Yaz akşamları gökyüzüne baktığımızda muhakkak birkaç tane yıldızın kaydığını görürüz. Gördüğümüz her bir kayan yıldız içinse dilek tutarız. Gökyüzünde gördüğümüz hareketler her ne kadar kayan bir yıldızı anımsatsa da aslında bizler meteor taşının yörüngenin yakınından geçtiğine tanıklık ederiz. Bu haftadan itibaren yılın en iyi meteor yağmurunu izleme fırsatı yakalayacağız. Yılın en iyi meteor yağmuru olan Perseid meteor yağmuru hakkında daha fazla bilgi için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Editör :Doğa Çardak
Yayın Tarihi :13 Ağu 2021
Süre :2 Bardak

Pinterest
     Perseid meteor yağmurları, en çok bilinen gök olaylarından biridir. Bu yağmura, Perseus takım yıldızının bulunduğu konumda gözlemlendiği için Perseid adı verilir. Dünya’nın her sene Perseus takım yıldızının bıraktığı kalıntı ve toz parçacıklarının içerisinden geçmesiyle oluşan meteor yağmuru, muazzam bir görüntüye sahiptir. Her yıl temmuz sonu- ağustos başında gözlemlenen Perseid meteor yağmuru, Swift-Tuttle kuyruklu yıldızının kalıntılarından oluşur. NASA, 2021 yılının ağustos ayında gerçekleşecek meteor yağmurunun 11 Ağustos'ta gerçekleşeceğini duyurur.

Pinterest
Perseid Meteor Yağmuru Hangi Tarihlerde Gözlemlenebilecek?
 
      Perseid meteor yağmuru, genellikle 17 Temmuz ile 24 Ağustos tarihleri arasında başlar fakat en yüksek düzeyde görebileceğimiz tarihler 12-13-14 Ağustos’tur. Türkiye’den de görülebilen meteor yağmurunu en iyi 13 Ağustos günü saat 23:00- 00:00’da çıplak gözle izleyebilirsiniz. Eğer şehirden uzaklaşma gibi bir imkânınız varsa NASA’nın “Yılın en iyi meteor yağmuru” olarak adlandırdığı Perseid’i kaçırmamanızı tavsiye ederiz. 

Perseid Maksimum Seviyeye Ulaşacak
 
      Perseid meteor yağmuru, Ağustos’un 13’ü ve 14’ünde maksimum seviyeye ulaşacak. Normalde saatte 5 ila 10 tane meteor gözüküyorsa, bu tarihlerde meteorların saatteki görünme sayısı 60’a kadar artacak. 

Pinterest
Meteor Yağmurunu En İyi Nereden İzleyebiliriz?
 
      “Perseid meteor yağmurunu en iyi nereden izleyebiliriz?” sorusu herkesin cevabını merak ettiği sorulardan biri. Şehrin yaydığı ışıklarla yıldızları görebilmek oldukça zor, hatta belki de imkânsız. Işık kirliliğinden dolayı, meteor yağmurunu keyifli bir şekilde izleyebilmek için şehirden uzak yerleri tercih etmeniz gerekir. Saatte ortalama 60 göktaşının gözlemlenebileceği Perseid’i daha iyi izleyebilmek için bulunduğunuz alanın karanlık ve görüş açısı geniş bir yer olması gerekir. Sahil, geniş bir görüş açısı için ideal bir mekandır. İstanbul’da yaşıyorsanız Şile, Ağva, Düzce, Çatalca, Kilyos, Kıyıköy veya Kocaeli’ni tercih edebilirsiniz. Adalar da Perseid meteor yağmurunu izlemek için iyi bir tercih olabilir. İstanbul dışında ise şehir merkezinden uzak bir tepede Perseid ile tanışabilirsiniz. 
 

Pinterest
Meteor Yağmurunu Daha iyi Gözlemleyebilmek İçin İpuçları
 
      Perseid’i görebilmeniz için bulunduğunuz mekânın gerçekten de karanlık olması gerekir. Burası belki bir orman, belki bir sahil belki de arabanızla gidebileceğiniz yüksek bir bölge olabilir. Çok sayıda parlak meteor gözlemleyebilmek için meteor yağmurundan bir saat önce karanlık bir mekâna giderek gözlerinizi karanlığa alıştırabilirsiniz. Bu sayede gözleriniz karanlığa alıştığı için meteor yağmurunu daha net gözlemleyebilirsiniz. Bu süreçte telefonunuzun ekranına mümkün olduğu kadar az bakmaya çalışın. Dilerseniz karanlığa daha kolay uyum sağlayabilmek için ekran parlaklığınızı kısabilirsiniz. Daha önce de bahsettiğimiz üzere görüş açınız ne kadar geniş olursa o kadar çok meteor görme fırsatı yakalarsınız. Unutulmamalıdır ki dar alanlarda görüş açınız da daralır. 

Pinterest
Gökyüzünde Nereye Bakacağınıza Dikkat Edin
 
    Perseid meteor yağmurunu karanlık bir alanda gökyüzünün neresine bakarsanız bakın muhakkak görürsünüz fakat daha fazla görebilecekken neden kendinizi bu şölenden mahrum edesiniz ki? Perseid meteor yağmurunu çok sayıda görebilmek için Boğa (Taurus) takımyıldızını bulmanız gerekir. Bunun için telefonunuza, yıldız ve gezegenlerin adlarını ve konumlarını gösteren uygulamalar (Skyview) indirebilirsiniz. Boğa takımyıldızının olduğu noktada daha fazla meteor görmeniz mümkün. 
Yukarı Kaydır