turkishwin.com
KÜLTÜR/SANAT

Ağustos Ayı İçin Okuma Listesi

01 Ağu 2023

Yeni bir aya giriş yaptığımıza göre, okuma listemizi de yenileme zamanı geldi çattı demektir. Eğer siz de bu ay henüz ne okuyacağınıza karar vermediyseniz, alışveriş sepetinizi oluşturmadan önce sizin için incelediğimiz birbirinden etkileyici romanlara ve öykü kitaplarına göz atmayı unutmayın.

2 Bardak

www.kitapyurdu.com
Stephen King’den Peri Masalı
 
Korku, gerilim, doğaüstü kurgu ve bilim kurgu türleri denildiğinde akla gelen ilk yazar olan Stephen King, en yeni romanı Peri Masalı ile yeniden sevenleri ile buluşuyor. ABD’de 2022 yılında yayınlanan Peri Masalı, Gökçe Yavaş’ın çevirisi ile ülkemizde bu yıl raflarda yerini aldı. Orijinal adı Fairy Tale olan Peri Masalı, 704 sayfalık karanlık bir fantezi romanı olarak kabul ediliyor. Yine Altın Kitaplar baskısı ile satışa sunulan bu eser, gerilim, fantastik kurgu, karanlık fantezi ve paranormal kurgu türlerini barındırıyor. Çoklu evrende geçen bu heyecan verici eser, henüz 17 yaşındaki bir lise öğrencisi olan Charlie Reade’in, bir tepede ürkütücü görünen bir evde yaşayan Bay Bowditch ve köpeği Radar ile tanışmasıyla başlıyor.
Romanda gerilim yavaş yavaş tırmanırken, Bay Bowditch’in evinin arkasındaki kulübeden tuhaf sesler yükseliyor. Kulübenin içinde yer alan kuyunun bambaşka bir dünyaya açılması ile romanda heyecan daha da artıyor. Bu bambaşka dünyada korkunç cezalar çekmek için sürgün edilmiş prens ve prensesler ve de lanetlenmiş sakinler yaşıyor. Romanın kahramanı olan Charlie Reade ise iyi ve kötü arasındaki savaşın tam ortasında kalıyor. Eğer siz de King’in kendine özgü rahatsız edici tarzını seviyor ve de gerilim dolu bir masalın içinde kendinizi bulmak istiyorsanız, Peri Masalı’nı alışveriş sepetinize eklemeyi unutmayın. 

theconversation.com
Serkan Karaismailoğlu’ndan Dünyanın En Yalnız Beyni
 
Kadın Beyni Erkek Beyni, Beyninde Ararken Bağırsakta Buldum, Pia Mater, Arachnoid Mater ve Dura Mater kitaplarının yazarı olan Sinirbilimci Serkan Karaismailoğlu’nun yeni kitabı Dünyanın En Yalnız Beyni raflarda yerini aldı. Ortapia Yayınları baskısı ile çıkan bu kitap, gençlerden ebeveynlere ve hatta eğitimcilere kadar herkese sesleniyor. Hem bir bilim insanı hem de yazar olan Karaismailoğlu, diğer eserlerinde olduğu gibi bu romanında da kendine has bir hikâye kurgusuyla olayları kaleme alıyor. Bu kitapta yazar, mevcut eğitim sisteminden sınava girecek öğrencilerin üzerindeki baskıya ve hatta madde kullanımına kadar gençliğin gittiği yol ile ilgili son derece endişeli olduğunu aktarıyor. Aslında gençlere seslenen bu kitapta yazar, okuyucunun içindeki güce ulaşmasını sağlamayı hedefliyor. Bu kitabı özellikle gençlerin, ebeveynlerin ve eğitimcilerin okumasını tavsiye ederiz. 

www.kitapyurdu.com
Kadire Bozkurt’tan Ateşle Yaklaşma
 
Geçtiğimiz yıl Notos Yayınevi’nden çıkan Ateşle Yaklaşma, 200 sayfadan oluşan kısacık bir öykü kitabı. Çok ilgi gören Buzkandilleri’nden sonra dördüncü kitabı olarak Ateşle Yaklaşma’yı kaleme alan Kadire Bozkurt bu eserinde, hayatın tam içinden öykülere yer veriyor ve sıradan, küçük dünyalarında yaşayan insanları konu alıyor. Öykülerinde acı, umutsuzluk ve şiddet gibi temaları da işleyen yazar, muhteşem dili ve benzersiz anlatım biçimiyle de okuyucusunu tatmin ediyor. Yazarın bu eseri ile birlikte Buzkandilleri’ni de okumanızı öneririz. 

www.kitapyurdu.com
Valeria Tentoni’den Elmas Öfke
 
Othello Yayınevi baskısı ile bu yıl okuyucusu ile buluşan Elmas Öfke, Arjantinli yazar Valeria Tentoni’nin kaleme aldığı şiir tadında bir öykü kitabı. İçerisinde sekiz öykü barındıran Elmas Öfke, travmalar yaşamış ve onların etkisinden çıkmaya çalışan karakterleri anlatıyor. Marta Brunet Latin Amerika Öykü Yarışması’nda Birincilik Ödülü’ne layık görülen yazarın bu eserinde, fantastik- psikolojik unsurlar da bulunuyor. Bu yetenekli yazarın öykü kitabını da bu ay ki okuma listenize eklemenizi tavsiye ederiz. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?