GLOBAL NEWS

Afganistan’da Yakıt Tankeri Patladı: 19 Kişi Hayatını Kaybetti!

19 Ara 2022

Afganistan’ın Parwan vilayetinde yer alan ve kuzey vilayetleri başkente bağlayan Salang Tüneli’nde; bir yakıt tankerinin patlaması sonucu 19 kişinin hayatını kaybettiği, 32 kişinin ise yaralandığı bildirildi.

1 Bardak
Kabil'in yaklaşık 90 km (56 mil) kuzeyinde yer alan ve ülkenin kuzeyi ile güneyi arasında önemli bir bağlantı olan Salang Tüneli’nde dün gece saatlerinde meydana gelen kazada, yakıt tankerinin patlaması ve yangın sonucunda 19 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Taliban geçici hükümetinin Bayındırlık Bakanlığı Sözcüsü Mevlevi Hamidulllah Misbah yaptığı açıklamada, ilk belirlemelere göre 32 kişinin yaralandığınıbelirtti. Savunma Bakanlığı’nın ise sosyal medyada yayınlanan haberine göre, ilk yardım ekipleri ve sağlık görevlileriyle birlikte askeri helikopterler olay yerine gönderildi. Parwan valisi sözcüsü Hikmetullah Şamim ise dün gece yaptığı açıklamada "Kurtarma ekipleri bölgede ve yaralıları ve şehitleri tahliye etmeye çalışıyor”ifadelerine yer verdi. 


Yetkililer yangının dün itibariyle tamamen söndürüldüğünü fakat kazanın asıl nedenin henüz tam olarak bilinmediğini belirttiler. İtfaiye Başkanı Noorullah Ansari, dün gece “Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanı ve Sağlık Bakanı ve tüm devlet kuruluşları birlikte çalışıyor. Arabaları sayamadık. Yaklaşık bir saat önce iki araba patladı.” açıklamalarında bulundu. Bir görgü tanığı ise Afgan haber ajansına yaptığı açıklamada, “Sabahtünelin içine girdiğimizde, ciddi şekilde yandıkları için tanınmayan cesetler gördük. Aralarında kadınlar, erkekler ve çocuklar vardı.” ifadelerine yer verdi. 
 
Parwan vilayetinde sağlık yetkilisi olan Abdullah Afghan Mal, yaptığı açıklamada ölenlerin çoğunun cesetlerinin tanınmayacak hale geldiğini ve daha çok kadın ve çocukları içerdiğini belirterek, “Ölüler arasında kimin erkek kimin kadın olduğunu belirlemek çok zordu.” açıklamalarında bulundu.
 
Salang Tüneli, Bayındırlık Bakanlığı'nın bir sonraki duyurusuna kadar trafiğe kapalı kalacak.
 
 
 
Kaynaklar:
 
 
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?