Önümüzdeki 5 gün boyunca
Dennis Auburn
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Adım Adım İlişkinizi İyileştirin

23 Kas 2022

Sağlıklı ve doyum verici ilişkiler yaşayabilmek için kuşkusuz karşılıklı emek harcamak gerekiyor. Bu yazıda bahsi geçen öneriler ilişkinizi iyileştirmenize katkı sağlayabileceği gibi, sağlıklı bir ilişki içerisinde olup olmadığınızı anlamanıza da yardımcı olabilir.

1.5 Bardak
Birbirinizin ruh hallerini anlamaya çabalayın.

Sevdiğimiz insanla sahici bir bağ kurabilmemiz için karşımızdaki kişinin iç dünyasını anlayabilmemiz gerekiyor. Pek tabii herhangi birinin içinden geçenleri tamamıyla anlamak mümkün olmasa da, bu niyetle hareket etmek bile ciddi bir fark yaratacaktır. Partnerinizin neler yaşadığını tahmin etmek yerine, ona soru sorarak anlamaya çalışabilirsiniz. “Şu an kendini nasıl hissediyorsun?”, “Durgun görünüyorsun her şey yolunda mı?”, “Biraz konuşmaya ihtiyacım var duygusal olarak dinleyebilecek gibi misin?” ve benzeri türlü soru, karşınızdaki insanın duygu durumunu hem o an için anlamanıza hem de zamanla aşina olmanıza yardımcı olabilir.

Not just a label
Sevdiğiniz insanı takdir edin ve bunları sıklıkla dile getirin.

Sevdiğimiz insanın yaptıklarını, olduğu kişiyi, hayallerini, ufak tavırlarını takdir etmek oldukça önemli. Zaten sevdiğimiz birine ait pek çok şeyi önemsiyor ve bunlarla ayrı ayrı gurur duyuyor olabiliriz. Fakat çoğu zaman bunları dile getirmeyi unutabiliyoruz. Ya da sevdiğimiz kişinin bazı özelliklerini sevsek de, kendi içimizde dahi bunları takdir olarak adlandırmayabiliyoruz. Sevdiğimiz insanı takdir etmek ve bunu içimizden geldikçe belirtmek, ilişkimizi fazlasıyla iyileştirebilir. “Olduğun kişiyi çok seviyorum.”, “Sürekli en ince ayrıntıları düşünmen beni çok mutlu ediyor.”, “Kendini geliştirmek için harcadığın çabaya hayranım.”, “O kadar azimlisin ki ben de sayende harekete geçiyorum.” ve benzeri türlü cümle çok daha sağlıklı bir ilişki yaşamanıza katkı sağlayabilir.
Birbirinizin yanında kendiniz gibi olabilmeniz için alan yaratın.

Özgün benliklerimizle var olabildiğimiz ilişkiler içerisinde kendimizi kuşkusuz çok daha rahat hissediyoruz. Yaşadığımız ilişki kendimiz olmaya, kendimizi keşfetmeye ve geliştirmeye alan açtığında çok daha sağlam temellere oturuyor. Hem kendiniz hem de sevdiğiniz insanın özgürce kendi olabileceği bir alan açmayı deneyin. Karşı tarafın kaygılarını, korkularını, öz güvensizliklerini, garipliklerini veya farklılıklarını yargılamadan kabullenmeye çalışmak iyi bir başlangıç olabilir.

Not just a label
Sevdiğiniz insana karşı merak duyun. 

Merak, sevginin doğal bir sonucu. Sevdiğimiz insana karşı zaten halihazırda bir tür merak duyarız. Yaptıkları, düşündükleri, hissettikleri, neler yaşadığı, hayalleri gibi o kişiye dair pek çok şey halihazırda ilgimizi çeker. Öyle ki pek de merak duymadığımız birine karşı beslediğimiz sevgi üzerine yeniden düşünmemiz iyi bir fikir olabilir. Sevdiğiniz insana karşı merak duymak ve bu merağınızı dile getirmek ilişkinizi iyileştirmenize kuşkusuz katkı sağlayacaktır. “Şu an kendini nasıl hissediyorsun?”, “Senin fikirlerin neler?”, “İleride ne yapmak istiyorsun?” gibi bu kişiyi keşfetmeye yönelik pek çok soru fazlasıyla işinize yarayabilir. 
Özellikle birlikte vakit geçirmek için zaman yaratın.

Özellikle partnerlerimiz ile aynı evde yaşıyor ya da günün büyük çoğunluğunu birlikte geçiriyorsak zaten kendiliğinden pek çok şeyi de birlikte yapıyoruz. Yemek hazırlamaktan ev temizliğine kadar gündelik işlerde birbirimizin yanında olabiliyoruz. Fakat her daim yan yana olmak, tam anlamıyla birlikte vakit geçirmek anlamına gelmeyebiliyor. Yan yana olmanın yanı sıra özellikle birlikte vakit geçirmek için zaman yaratmayı deneyin. Düzenli olarak bir diziyi birlikte izlemekten, her hafta bir gün konuşmak için buluşmaya kadar pek çok özel vakit ilişkinizden çok daha doyum almanızı sağlayabilir. 


Bu yazı ile birlikte “Yeteri Kadar İyi İlişkiler”, “Aşk Ne Değildir?” ve “İlişkilerle İyileşmek” yazıları da ilginizi çekebilir. İlişkiler için daha ayrıntılı bilgiye erişmek istiyorsanız “İlişkileri İyileştiren Kitap Önerileri” yazısındaki kitapları gözden geçirebilirsiniz. 


Kaynaklar 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?