Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
ABD, Ege Adaları Konusunda Açıklamada Bulundu
GLOBAL NEWS

ABD, Ege Adaları Konusunda Açıklamada Bulundu

27 Eyl 2022

Yunanistan’ın gayri askeri statüdeki Ege adalarına zırhlı birliklerini çıkarmasının ardından; ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, konu ile alakalı açıklamalarda bulundu. ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price’ın yaptığı açıklamalarda; Nato üyeleri arasındaki herhangi bir gerilim arttırabilecek eylemler ve açıklamaların zamanı olmadığı ifadeleri yer aldı.

Yunanistan ve Türkiye arasındaki gerginlikten sonra, geçtiğimiz günlerde Yunanistan’ın Sisam ve Midilli Adaları’na zırhlı araçlar gönderdiği bilgisi edinilmişti. Yunanistan’ın bu iki adaya ABD menşeli zırhlı araçları çıkarmasının üzerine Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ve ABD için protesto notası verdi.

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price ise günlük basın toplantısında konu ile ilgili kendisine yöneltilen “Yunanistan'ın Ege'de GASA kapsamındaki adalara onlarca zırhlı araç ve tank çıkararak provoke ettiği gerilimin tırmanmasından endişe etmiyor musunuz?” sorusuna cevabını verdi.

AA muhabirinin sorusuna karşılık Ned Price, “Rusya'nın bir kez daha egemen bir devleti işgal ettiği, transatlantik toplum ve uluslararası toplumun Ukrayna halkının yanında olduğu ve Rus saldırganlığına karşı durduğu bir dönemde, şimdi NATO ortakları arasında gerilimi artırabilecek açıklamaların veya eylemlerin zamanı değil. NATO müttefiklerimizi bölgede barış ve güvenliği korumak ve her türlü zor farklılıkları çözmek için diplomatik olarak birlikte çalışmaya teşvik etmeye devam ediyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Toplantı sırasında Yunan bir muhabirin Ege Adaları’nın Türkiye mi yoksa Yunanistan’ın mı egemenliğinde olduğu sorusuna karşılık; ABD Dışişleri Sözcüsü sorunun diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

Seçimlerin yaklaştığı Yunanistan ve Türkiye arasındaki gerginlik, bir süredir devam etmekte. İki ülke arasında yaşanan gerginlikle alakalı ise ABD, Rusya ve Ukrayna Savaşı ve dünyadaki gelişmelerin böylesine sürdüğü bir zamanda Nato üyeleri arasındaki gerilimin zamanı olmadığı konusunda açıklamalarda bulundu.

Yunanistan’ın Gayri Askeri Statüdeki Adalar, GASA üzerine zırhlı birlikler çıkarmasından sonra NATO üyeleri arasındaki gerginliğin zamanı olmadığının, yapılan açıklamalar ve eylemler için uygun bir vakit olmadığının açıklaması yapıldı.

ABD Dışişleri Sözcüsü, yapılan günlük değerlendirmelere ilişkin toplantısında Ege Adaları konusunda açıklamalarda bulunurken, İran’da yaşanan protestoların da ABD ile ilişkili olmadığını, iki ülke arasındaki nükleer anlaşmanın süreci ile protestoların bir ilgisi olmadığını da dile getirdi.
 
KAYNAK:
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?