Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
A Ghost Story: Melankolik Bir Hayalet Hikayesi
imdb.com
KÜLTÜR/SANAT

A Ghost Story: Melankolik Bir Hayalet Hikayesi

11 Kas 2022

Hayaletler, korku ve gerilim filmlerinde sıklıkla karşımıza çıkan ve artık klişeleşmiş figürlerden yalnızca bir tanesidir. Genellikle kötücül bir karakterde tasvir edildiğini gördüğümüz bu hayaletler, bulundukları yerdeki insanların rahatını kaçırmak ve onları huzursuz etmekle meşguldür. A Ghost Story filminde karşımıza çıkan hayalet ise alışık olduğumuz hayaletlerden çok daha farklı.

Dram-fantastik türündeki A Ghost Story (2017); Ain't Them Bodies Saints (2013), The Old Man & the Gun (2018) ve The Green Knight (2021) gibi filmlere imza atan David Lowery tarafından yönetilmiş. Senaryosunu da yine Lowery’nin yazdığı filmin prömiyeri 2017 Sundance Film Festivali’nde yapılmış. Çeşitli festivallerden ödül alan filmin dağıtımı ise Minari (2020), The Humans (2021) ve Everything Everywhere All at Once (2022) gibi yapımların da arkasında gördüğümüz A24 şirketi aracılığıyla gerçekleştirilmiş.

sbs.com.au
Küçük bir bütçeyle çekilen filmin başında Dallas’taki evlerinden taşınma planları yapan bir çifti izliyoruz. Hayatları hakkında pek bir şey bilmediğimiz çiftin kurulu düzeni, erkek karakterin araba kazası geçirmesi sonucu değişir. Erkek yaşamını yitirir ve kadın bir yas tutma sürecine girer. İlginç olan şey ise erkeğin hastane odasından bir hayalet olarak ayaklanması ve göz hizasında açılmış iki deliğin bulunduğu bir çarşafa bürünerek dünyadaki varlığını devam ettirmesidir. Erkeğin hayalete dönüştüğü andan itibaren de etrafa onun gözünden bakmaya başlarız. Evine geri dönen bu hüzünlü hayalet, eşinin kendisinden sonra yaşamını nasıl sürdürdüğüne tanıklık eder. Zamanla eşinin hayatı da bir zamanlar yaşadığı ev de değişir ancak çevresiyle iletişime geçemeyen hayaletin yapabildiği tek şey olup bitenleri bir köşeden takip etmektir.

theguardian.com
Filmin oyuncu kadrosu da bir hayli kısıtlı. M olarak anılan kadın karakteri The Social Network (2010), Side Effects (2013) ve Nightmare Alley (2021) gibi filmlerde rol alan Rooney Mara canlandırıyor. C olarak isimlendirilen ve filmin büyük bir kısmında kendisini izlediğimiz erkek karakter rolünde ise Ocean's Eleven (2001), Gerry (2002), Lonesome Jim (2006) ve Manchester by the Sea (2016) gibi birçok yapımda gördüğümüz Casey Affleck var. Diğer oyuncular arasında da Liz Cardenas Franke, Will Oldham, Barlow Jacobs, Sonia Acevedo ve Kenneisha Thompson gibi isimler bulunuyor.

letterboxd.com
A Ghost Story izleyicileri ikiye bölmüş gibi duruyor. Bir yanda filmin ağır temposundan hoşlanmayanlar ve hikayede kayda değer bir şey olmadığını düşünenler, bir tarafta ise yapımı etkileyici bulan ve anlatının ölüm ile yaşama ilişkin kıymetli şeyler söylediği inancını taşıyanlar var. Bu yüzden bu filmin herkese hitap etmeyebileceğini baştan belirtmek gerek.

Filmde çok az diyalog bulunuyor ve özellikle bazı sahneler yavaşlığıyla dikkat çekiyor. Ölüm ile yaşam arasındaki ince sınıra takılı kalmış hayaletimiz, melankolik bir atmosferin içinde salınıp duran bir figür. Kimi zaman geçmişe kimi zaman geleceğe gittiğimiz hikaye, bir hayalet için zaman kavramının anlamını yitirmesine uygun bir biçimde belirsiz bir zaman aralığında sürüp gidiyor. Kayıp, yas ve aşk gibi temaların etrafında dolanan filmin merkezindeki unsurun aslında zaman olduğunu söylemek mümkün. 

mubi.com

Çift hakkında pek bir şey bilmediğimizden bahsetmiştik. Bu sebeple çiftin arasındaki sevginin de kadının eşini kaybettikten sonra hissettiklerinin de seyirciye geçmesi güçleşiyor. Bir zaman sonra hikayeden çıktığını gördüğümüz kadının yas sürecine tam olarak vakıf olamıyoruz. Filmin kurduğu hüzünlü, melankolik havanın hakkının verilmesi için hikayeye biraz daha detay eklenmesi hiç de fena olmazdı diye düşünüyoruz. Öte yandan boşlukları umursamayan hatta bu boşlukların olmasını bilerek isteyen bir tarafı da var yapımın.

imdb.com
Filmin düşündürdüğü şeylerden biri de “İnsan ne zaman ölür?” sorusu. Fiziksel varlığımızı yitirdiğimizde mi yoksa yer ettiğimiz hafızalardan tamamen silindiğimizde mi gerçekten ölürüz? Yıllarımızı geçirdiğimiz mekanlar bir gün un ufak olabilir, çok değer verdiğimiz şeyler yokluğumuzda anlamsız, sıradan birer nesneye dönüşebilir. Tüm bu mekan ve nesnelerden kopup gidişimiz midir ölümümüzü asıl ilan eden?

vulture.com
Basit ve sade bir hikaye anlatırken bu tarz soruları akla getiren A Ghost Story, durağan bir yapıya sahip filmlere sabredebilen ve farklı bir hayalet hikayesi görmek isteyenlerin izleyebileceği bir film. Yeni bir şey söylemese de sizi dünyadan geçip gitmekle ilgili bazı düşüncelere sevk edebilir.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?