830 Milyon Yıllık Organizmalar Bulundu
GLOBAL NEWS

830 Milyon Yıllık Organizmalar Bulundu

Batı Virginia Üniversitesi'ndeki bilim insanları, 830 milyon yıl önce oluşmuş bir tortul kayaç parçasının içindeki kaya tuzu kristallerine hapsolmuş yaşam formları tespit etti. Keşif, geçmiş yaşama yeni bir bakış açısı kazandırabilir.

Yayın Tarihi :18 May 2022
Süre :1 Bardak
Bir jeolog ekibinin yeni keşfi, Dünya'daki eski yaşamın anlaşılması için inanılmaz bir fırsat yarattı. 830 milyon yıl öncesine dayanan halit kristallerinin içinde hapsolmuş prokaryotik ve alg yaşamının küçük kalıntılarını keşfeden çalışma, Amerika Jeoloji Derneği bilimsel dergisinde yayınlandı. Araştırmacılar, 1997'de Batı Avustralya Jeolojik Araştırması kapsamında çıkarılan, Orta Avustralya'daki 830 milyon yıllık Browne Formasyonu'ndan bir örneğe baktı. 
 
Keşif, doğal mineralin eski tuzlu su ortamlarını incelemek için daha önce kullanılmayan bir kaynak olabileceğini düşündürürken, kaya tuzu içine sıkışan prokaryotik ve ökaryotik yaşam formlarının hâlâ canlı olabileceği düşünülüyor.
 
Çalışma sadece Dünya'da değil, aynı zamanda büyük tuz birikintilerinin antik ve büyük ölçekli sıvı su rezervuarlarının kanıtı olarak tanımlandığı Mars gibi dünya dışı ortamlarda yaşam arayışı için çıkarımlar içeriyor. Araştırmacılar söz konusu keşif için “beklendiği gibi değil” yorumunu yaparak, “Tuz, organik materyali koruyamaz. Bunun yerine, kristaller tuzlu su ortamında oluştuğunda, içeride az miktarda sıvı tutulabilir. Bunlara sıvı kapanımları denir ve kaya parçasının kristalleştiği ana suların kalıntılarıdır. Bu, onları bilimsel olarak değerli kılar, çünkü su sıcaklığı, su kimyası ve hatta mineralin oluştuğu andaki atmosferik sıcaklık hakkında bilgi içerebilir” şeklinde konuştu.
 
Optik araştırma yöntemlerinin kullanıldığı araştırmada, numuneler parçalanmadı veya yapışı bozacak herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Ultraviyole ve görünür ışıkla numuneleri mikroskop altında inceleyen ekip, sıvı kapanlarının organik malzeme içerdiğini gördü. Bu da tuz kristallerinin mikroorganizmalara ev sahipliği yaptığı anlamına geliyor. 
 
Araştırma ekibi kullandıkları yöntemi açıklarken "Optik inceleme, antik kayalardaki biyo-imzaların herhangi bir çalışmasında temel bir adım olarak düşünülmelidir. Mikroorganizmaların jeolojik bağlamının daha ileri kimyasal veya biyolojik analizlerden önce bilinmesine olanak tanır. Bu tür analizler için bir hedef sağlar" ifadelerini kullandı. 

KaynaklarYukarı Kaydır