Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
dialmformovie.net
KÜLTÜR/SANAT

42. İstanbul Film Festivali Başlıyor!

31 Mar 2023

Festivallerin ve ödül törenlerinin hız kazandığı bu dönemde, 42. İstanbul Film Festivali, birbirinden dikkat çekici yapımlarıyla seyircilerini karşılayacak. Hadi gelin, 7-18 Nisan’da gerçekleşecek festivalin tüm detaylarına ve gözden kaçırılmaması gereken filmlerine birlikte göz atalım!

2 Bardak
İlk kez 1982 yazında gerçekleştirilen İstanbul Film Festivali, “Sanatlar ve Sinema” temasıyla giriş yaptığı bu uzun yolculuğunda birbirinden farklı birçok yapımı, sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Sinemanın gelişimini teşvik etmeyi amaçlayan bu festival, Türk yapımlarının hem ulusal hem de uluslararası alanda tanıtılmasına katkıda bulunurken aynı zamanda birçok uluslararası kuruluşun Türk sinema endüstrisi ile tanışmasına da fırsat sunuyor. Sizler de doğal afetlerden ve seçim gündeminden kafamızı kaldırıp sosyalleşmeye fırsat bulamadığımız bu günlerde, İstanbul Film Festivali’ne gitmek ve biraz kafa dağıtmak isterseniz, programın detaylarını ve dikkat çekici filmlerini içeriğimizde bulabilirsiniz…

karar.com
Festival 7 Nisan-18 Nisan arasında tüm sinemaseverlere kapısını açacak. Biletler, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Lale Kart üyeleri için 27 Mart’ta indirimli ön satışına başladı ve bugün (31 Mart Cuma) genel satışlar açılıyor. Festival kapsamında 134 uzun ve 29 kısa metraj filmi seyirciliyle buluşuyor. Yönetmen ve oyuncu katılımlarıyla gerçekleşecek söyleşiler ise etkinliğin en heyecan verici kısmı!

imdb.com
Kadıköy Süreyya Operası’nda yapılacak açılışta, Onur Ödülleri sahiplerini bulurken açılış filmi Hırçın(Scrapper) olacak. Amerikan bağımsız film festivali olan Sundance’da Dünya Sineması- Dram kategorisinde Büyük Jüri Ödülü alan bu film, bir baba-kızın hikayesini konu alıyor. Seyircilerden ve eleştirmenlerden övgüler alan Hırçın’ın yönetmen koltuğunda Charlotte Regan oturuyor. 

iffr.com
Merakla beklenen filmlere göz atacak olursak karşımıza; Alman sinemasının öne çıkan yönetmenlerinden Christian Petzold’un imzasını taşıyan Afire (Kızıl Gökyüzü), senaryosuyla iddialı yapımlar arasında yer alan Copenhagen Does Not Exits (Kopenhag Diye Bir Yer Yok),  Fransız sinemasının gözde yönetmenlerinden olan François Ozon tarafından çekilen The Crime Is Mine (Suç Bende), psikolojik gerilim/dram türünde öne çıkan Alice, Darling (Alice, Sevgilim) ve bu yıl Sundance Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü’nü alan Animalia (Aramızdalar) gibi pek çok farklı yapım çıkıyor. 

imdb.com
Lotfy Nathan tarafından yazılan ve çekilen Harka filmi, kaçak benzin satarak kendinin ve iki kız kardeşinin geçimini sağlamaya çalışan Ali’nin vereceği zor bir karara odaklanıyor. Dram kategorisinde öne çıkan bu film, festival kapsamında 9-10 ve 17 Nisan’da Cinewam City’s, Sinematek/Sinema Evi ve Atlas 1948’de izleyicilerle buluşacak. 

imdb.com
Hint filmlerinin gözdesi haline gelen, gösterime girdiği günden beri gişe rekorları kıran ve 95. Akademi Ödüllerinde En İyi Orijinal Şarkı Oscar’ını kazanan RRR, aksiyon ve dramı bir arada sevenlerin gözdesi olabilir. 1930’lu yıllarda iç savaştan önce iki devrimcinin hikayesini konu alan bu film, Hintli yönetmen S. S. Rajamouli tarafından çekildi ve 3 saat 7 dakika sürecek gösterimler  için 8 ve 15 Nisan’da Atlas 1948 ve Kadıköy Sineması’nın 21:30 seansları ayrıldı. 

imdb.com
Klostrofobisi olanların uzak durmasını tavsiye edebileceğimiz bir film var sırada… Prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan, ilginç ve karmaşık hikayesiyle Inside, soygun için girilen bir çatı katında mahsur kalan ünlü bir koleksiyoncunun heyecanlı hikayesini konu alıyor. Vasilis Katsoupis’in yönetmen koltuğunda oturduğu film, 15 Nisan Cumartesi günü 19.00’da Atlas 1948’de, 16 Nisan Pazar günü 16.00’da Cinewam City’s de ve yine aynı gün 21.30’da Kadıköy Sineması’nda gösterimde olacak.

kultur.istanbul
Festival aynı zamanda ulusal ve uluslararası yarışmalara da ev sahipliği yapacak. Uluslararası Yarışma bölümünde; Güney Kore, İspanya, Almanya, Fransa, Avustralya sinemalarından Aramızdalar, İnsanlık Ölmedi, Sıradaki Kız, Su, Al Yelkenler, Kör Noktada, Üçüncü Dünya Savaşı gibi yapımlar yarışacakken Ulusal Yarışma bölümünde Bir Tutam Karanfil, Ölüler İçin Yaşam Kılavuzu, Bars, Yüzleşme, Cam Perde ve Ayna Ayna gibi yapımlar yarışacak. Ulusal Yarışma Jüri Başkanlığını Emin Alper üstlenirken jüri koltuğunda oyuncu Farah Zeynep Abdullah, görüntü yönetmeni A. Emre Tanyıldız, kurgucu Aylin Zoi Tinel ve yazar Seray Şahiner yer alacak. 

gazetefestivaltv.com
Aynı zamanda İstanbul Film Festivali ile birlikte gelenekselleşen Genç Ustalar bölümünde, 18-25 yaş arasındaki gençlerin ilk veya ikinci filmleri beyaz perdede olacak. Türkiye’nin genç sinemacılarını teşvik etmek için güzel bir alan açan festivalde, yılın filmi seçilecek. Seçilen filmin yönetmeni, 18 Nisan akşamı kapanış ve ödül töreninde, Nespresso sponsorluğunda 3 bin Euro ile ödüllendirecek. 

ekonomim.com
42. İstanbul Film Festivali, bizce her seyirci kitlesine hitap edecek bir filmle, farklı zevkleri bir araya getiren yoğun bir programa sahip. Neredeyse iki hafta sürecek olması ve akşam seanslarında da pek çok gösterimin gerçekleştirilmesi, vakti olmayan insanların da festivale bir şekilde dahil olmasına olanak sağlıyor. Baharı müjdeleyen Nisan ayı, sizleri sosyalleşmeye ve vakit ayıramadığınız kültürel etkinlere çağırıyor. Şimdi o sesi dinleme ve biraz evlerimizden çıkma zamanı!

Festivalin detaylı programına buradan ulaşabilir ve sanata doyacağınız günler için planlarınızı şimdiden yapabilirsiniz. Herkese şimdiden iyi seyirler…

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?