Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
41 yaşında 44 çocuk doğuran Mama Uganda: Bir Kadın Kaç Kez Doğurabilir?
Henry Wasswa/Picture Alliance/Getty Images
KADIN KAFASI

41 yaşında 44 çocuk doğuran Mama Uganda: Bir Kadın Kaç Kez Doğurabilir?

29 Eyl 2022

Bugün sizleri bir bebek bombasıyla tanıştıracağım. Ona bebek bombası diyorlar çünkü 41 yaşında 44 çocuk doğurabilen belki de tarihin ilk örneklerinden biri oldu Mama Uganda. Sadece bir kez tekli doğum yapabilen Mama Uganda’nın her doğumu çoklu gerçekleştiğinden şu an inanılmaz kalabalık bir ailesi var. Peki bu durum bir hastalık mı? Bir kadın kaç kez doğurabilir? Gelin bu ilginç hikâyeye birlikte bakalım…

Gerçek adı Mariem Nabatanzi. Ugandalı olan Nabatanzi çok fazla doğum yapmasıyla ünlendiğinden ona Mama Uganda ve Bebek Bombası isimleri takılmış. Dünyanın en sıra dışı hikâyelerinden birinin kahramanı kendisi. İster yetenek ister cesaret deyin bu durum gerçekten pek de eşine rastlanır bir durum değil. Aslında doğurganlığıyla ilgili çok ama çok nadir görülen genetik bir durumdan kaynaklı olarak aşırı doğurgan olan Mama Uganda, bugün henüz 41 yaşında 44 çocuğa sahip. İnanılmaz bir hayat hikayesi yaratan bu durum dünyanın en ilginç yaşamına sahip kişiler arasına sokmuş. Maalesef dışarıdan ilginç görünen bu hikâye aslında oldukça trajik bir hayatın sahnesi sadece.

Henry Wasswa/Picture Alliance/Getty Images
Çünkü Mariem Nabatanzi’yi ebeveynler henüz çocuk yaşında satmış, Mariem 12 yaşında ilk hamileliğini yaşamak zorunda bırakılmıştı. İlk çocuğunu sadece 13 yaşındayken yani kendisi de bir çocukken doğuran Mariem’in, altı çocuğu da ölü doğdu ve kocası bunun ardından Mariem’i terk etti. Ailenin geçim kaynağı olan tüm parayı alıp kaçan adam, Mariem'i 20’si erkek ve 18’i kız olmak üzere 38 çocukla bir başına bıraktı. Mariem’i çeşitli kaynaklardan aktardığına göre kendisi için hiçbir doğum planlaması işe yaramamış. Bu da onu 40 yaşında 44 çocuk sahibi yapmış. Bu olay üzerine etrafındaki kadınlara da bakınca kendisinde bir gariplik olduğunu fark eden Mariem, sürekli ikiz, üçüz ve dördüz doğurmaya devam edince bir doktora gitti.

"TANRI'NIN BİR LÜTFU"

Doktorlar Mariem’e anormal derecede büyük yumurtalıkları olduğunu ve bunun hiperovülasyon denen bir duruma yol açtığını söyledi. Üstelik Mariem’e doğum kontrolünün işe yaramayacağı ve muhtemelen ciddi sağlık sorunlarına yol açacağın da bilgisini verdi. Elbette Hiperovülasyon için tedaviler mevcut fakat bu tedavileri Uganda'nın kırsalında bulmak oldukça güç. Fakat doktor yine de doğum yapmayı bırakmaması halinde ciddi sağlık sorunları yaşayabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Bunun genetik bir durum olduğunu belirten doktorların görüşüne karşın bir çevirmen aracılığıyla Film yapımcısı Joe Hattab'a açıklama yapan Mariem, "Bana bu kadar çok çocuk vermesi Tanrı'nın lütfuydu" diyerek bu durumu genetik açıklamaktan ziyade daha ilahi bir seviyede görüyor.

O BİR KAHRAMAN: OKUTABİLDİĞİ ÇOCUKLARLA GURUR DUYUYOR


Elbette bu kadar çocuğa bakmak kolay olmadığından dolayı Mariem çok büyük zorluklar yaşamış ve yaşamaya da devam ediyor. Ne sağlıklı bir şekilde barınma ne de gıda ihtiyacını yeterince karşılayabiliyor. Öyle ki çocuklarına bakmak için; kuaförlük, hurda metal toplama işi, ev yapımı içecekler üretme ve bitkisel ilaç yapıp satmak gibi birçok iş yaptı. Kazandığı tüm para ise yiyecek, giyecek, tıbbi bakım ve okul ücretlerine gittiğinden bir türlü düzenli ve sağlıklı bir yaşam ortamın kuramadı. Bugün Mariem ve 42 çocuğu, Kampala'nın 50 kilometre kuzeyindeki kahve tarlalarıyla çevrili bir köyde, oluklu demir çatılı beton bloklardan yapılmış dar ve yetersiz bir evde çocuklarını şiltelere sığışarak büyütmeye çalışıyor. Ona rağmen aralarında okulun bitirip iş sahibi olanlar da var ve Mama Uganda bu imkansızlıklara rağmen okutabildiği bu çocuklarla gurur duyuyor.

YAŞAMI TEHDİT EDEBİLİR!

 
Doğum oranı ortalama kadın başına 5,6 çocuk olarak açıklanan Uganda'da doğurganlık oranları aslında çok daha yüksek. Gerçekte bu, dünya ortalaması olan 2,4 çocuğun iki katından fazla olarak ifade ediliyor. Buna karşın çocuk ölüm oranları da bir o kadar fazla. Mama Uganda’nın kalıtsal çoklu doğum yatkınlığı nadir görülse de, ABD özel sağlık şirketi olan Mayo Clinic'e göre şiddetli yumurtalık hiperstimülasyon sendromu yaşamı tehdit edebilecek bir durumdur. Öyle ki bu kalıtsal durum, karın veya göğüste sıvı birikmesi, kan pıhtıları, böbrek yetmezliği, yumurtalığın bükülmesi veya solunum problemlerini yaratabileceğinden kişinin yaşamını tehlikeye sokacak birçok farklı komplikasyona da sebebiyet verebilir.

MAMA UGANDA/Henry Wasswa/Picture Alliance/Getty Images

BİR KADIN KAÇ KEZ DOĞURABİLİR?

 
Mama Uganda’nın sendromu söz konusu olduğunda ve önümüzde böyle bir örnek bulunduğundan aslında tahmini çok güç soru bu. Çünkü bir rivayete göre de tarihin en doğurgan kadını Valentina Vassilyev adında 18. yüzyıldan yaşamış bir Rus kadın. Bu kadın 1725 ve 1765 yılları arasında, 67'si yaşamış, 2’si ölmüş tam 69 çocuk doğurmuş. 16 çift ikiz, yedi takım üçüz ve dört takım dördüz şeklinde yaptığı doğumlarla ünlenmiş.

 

SAĞLIKLI BİR KADIN 12-13 ÇOCUK DOĞURABİLİYOR


Kocası Feodor'un, ikinci eşiyle birlikte altı çift ikiz ve iki çift üçüz sahibi olduğu da iddia ediliyor, yani 18 çocuğu daha olmuş. Bu da Feodor’un toplam 87 çocuğun babası olduğu gibi akıl almaz bir sonuç ortaya koyuyor. Elbette bu bir rivayet, Mama Uganda gibi bizzat kanlı canlı yaşamına tanık olduğumuz biri değil ama çoklu doğum sendromlarıyla belli ki kadınların pek de doğum sınırı yok gibi görünüyor. Ama sağlıklı bireyler için durum başka. Hekimlere göre 17-18 yaşında evlenen bir kadın, 18-42 yaş arasında 2-3 yılda bir hamile kalarak 12-13 çocuk doğurabilecek üreme sistemine sahip.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?