Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
3 Farklı Disiplinden 3 Kadının Hikâyesi
Mary Edwards Walker (1832-1919)
BİLİM

3 Farklı Disiplinden 3 Kadının Hikâyesi

Tarih, birbirinden başarılı bilim kadınlarının hikâyeleriyle dolu. Bu hikâyelerden üç tanesine göz atmaya, kendi alanlarının parlayan ismi olan kadınların başarılarına göz atmaya ne dersiniz?

Yayın Tarihi :17 Eyl 2022
Süre :1.5 Bardak
Mühendislik, astronomi ve tıp alanlarından dikkatimizi çeken ve bize ilham veren, üç farklı disiplinden üç kadın: Margaret Hamilton, Hypatia ve Mary Edwards Walker. Bu bilim kadınlarının yaşamınlarını ve başarılarını yakından tanıyalım.

Margaret Hamilton (1936-)
Margaret Hamilton (1936-)
 
Bir zamanlar, Ay'a insan gönderen bir kız vardı. Adı Margaret'tı ve bilgisayarlarla arası çok iyiydi (...) Margaret mühendisti, Apollo 11 uzay mekiğinin Ay'a güvenli bir şekilde inmesini sağlayan bilgisayar programını hazırlayan ekibin başındaydı.
Margaret Hamilton, Amerikalı bilgisayar bilimci, sistem mühendisi ve iş kadını. Hamilton, NASA'nın Apollo Projesi bünyesinde geliştirilen uçuş yazılımının önderlik etmesiyle ve "yazılım mühendisliği" teriminin ortaya çıkmasına öncülük eden isimlerden olmasıyla bilim tarihinin dikkat çeken kadınlarındandır. Ayrıca kendi kurduğu iki yazılım şirketiyle de (Higher Order Software ve Hamilton Technologies) tanınmaktadır.
 
Margaret Elaine Heafield, eğitimini Michigan Üniversitesi'nde, matematik ve felsefe alanında tamamlamış, 130'dan fazla makale yayımlamış ve pek çok önemli projede yer almıştır. 2016 yılında Apollo'daki katkılarından dolayı eski Amerikan başkanı Barack Obama tarafından Presidential Medal of Freedom ile onurlandırılmıştır.

Hypatia (370-415)
Hypatia (370-415)
 
Bir zamanlar, Antik Mısır kenti İskenderiye'de çok büyük bir kütüphane vardı (...) İskenderiye'deki kütüphanede, bir baba ve kızı yan yana oturup papirüs rulolarını incelediler. Felsefe, matematik ve bilim en sevdikleri konulardı.

Mary Edwards Walker (1832-1919)
Mary Edwards Walker (1832-1919)
 
Bir zamanlar ne istiyorsa onu giyen, Mary adında bir kız vardı: çizmeler, pantolonlar, kravatlar, gömlekler (...) Mary doktor olmak istiyordu, bu yüzden tıp fakültesine girip Birleşik Devletler'in ilk kadın doktorlarından biri olarak mezun oldu.

Mary Edwards Walker, yaygın olarak bilinen adıyla Dr. Mary Walker, Amerikan köle karşıtı ve aktivist cerrah. 1855 yılında Syracuse Tıp Koleji'nden mezun olmuş, kendisi gibi doktor olan Albert Miller ile evlenmiştir. Ona "itaat edeceğini" vadeden yemini reddetmiş, nikah törenine pantolonuyla katılmış ve eşinin soyadını almamıştır, döneminin katı toplumsal kodlarına başkaldırmasıyla dikkat çekmiştir.

1863 yılında Amerikan ordusundaki tek kadın cerrah olan Walker, Amerikan İç Savaşı çıktığında Birlik Ordusu'nda cerrah olarak hizmet etmek için gönüllü olmuş ancak reddedilmiş, Konfederasyon güçleri tarafından bulunmuş, casus olarak görülüp dört ay boyunca esir tutulmuştur. Ayrıca "erkek kıyafetleri" giydiği için de fazlasıyla göze batmıştır. Savaş bittikten sonra olağanüstü katkıları ve kurtardığı hayatlar göz önünde bulundurulmuş ve Onur Madalyası'na (Medal of Honor, ABD askeri sisteminde en yüksek ve prestijli nişan) layık görülen ilk kadın olmuştur.
Bu yazımızı sevdiyseniz ve tarihten başarılı kadınların izini sürmeye, onlardan ilham almaya devam etmek istiyorsanız, arkeolog Maria Reiche ve eğitimci Maria Montesorri'yi yakından tanıdığımız İki Farklı Disiplinden İki "Maria"nın Hikâyesi başlıklı yazımıza uğramayı unutmayın! İyi okumalar!
Yukarı Kaydır