Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
2500 Çocuğu Nazilerden Kurtaran Kahraman: Irena Sendler
nbc news
BİYOGRAFİ

2500 Çocuğu Nazilerden Kurtaran Kahraman: Irena Sendler

27 Eki 2022

İkinci Dünya Savaşı’nı yalnızca muharebe alanında değil; arka sokaklarda, çocukların korku dolu bakışlarında, ailelerin umutsuz yakarışlarında, hayattan beklentisini en aza indirgemiş ama yine de son bir ümit ona tutunma çabası gösteren insanların acılı yüzlerinde yaşayan birinin hayatından bahsedeceğiz bugün. O bir savaş hemşiresi ve 2500 çocuğun hayatını Nazilerden kurtarmış bir kahraman… Satırlarımızın konuğu, Irena Sendler.

1910 senesinde dünyaya gelmiş ve 98 sene boyunca dünyanın en acımasız yüzüyle tanışıp hasbihal etmiş bir isim Irena Sendler. Alman işgali devam ederken Varşova’da bulunan Yahudilere büyük yardımlarda bulunan Polonyalı bir sosyal görevli ve savaş hemşiresiydi kendisi. Koyu bir Katolikti ancak inançlarını bağnaz bir zihniyet üzerinden değil, insanlığı üzerinden yaşamayı seçmişti kendisine. Onun için önemli olan tek şey barıştı, insanlıktı, özgürlüktü, refahtı. Ve bu dileklerini hayata geçirebilmek için çok ağır bedeller ödedi Irena.

wikimedia commons
Aktivist kimliği kendisini tanımlayan en önemli şeydi. 1942 senesinde kurulan Zegota’nın liderlerinden biri oldu, Çocuk Birimi’nin başındayken savaştan en ağır darbeyi alan çocukları koruyup saklamak için büyük çaba sarf etti. Kurtardığı çocukların sayısı 2500 civarındaydı ve her birini güvenli yerlere yerleştirdi. Alman yetkililer tarafından yakalandığı zaman, gördüğü tüm işkencelere rağmen kimseye onlarla ilgili bir bilgi vermedi. Hayata “direnmek için” gelmiş gibiydi; ona bu çabasının sebebinin ne olduğunu sorduklarında, babasının vakti zamanında kendisine söylediği bir cümleyle yanıt veriyordu Irena: “Babam bana biri boğulurken suya atlayıp onu kurtarmam gerektiğini öğretti, yüzme bilsem de bilmesem de…”

polscy sprawiedliwi
Irena Sendler, Varşova’ya Naziler tarafından ikinci saldırı düzenlenip de işgal altına alındığında henüz otuzuna bile basmamış genç bir hemşireydi. Sorumlulukları neticesinde, ilk fırsatta şehirden ayrılan Varşova Gettosu’nda aldı soluğu. Görevi sözde bölgedeki temizlik/sağlık koşullarını denetlemekti; gettoya erişimini oradaki insanları gizlice dışarı çıkarabilmek için kullandı. Elinde büyükçe bir çantayla birlikte gidiyordu olay mahalline, bu çantanın içinde çeşitli sağlık malzemeleri ve ilaçlar bulunuyordu. Aynı çanta gettoya girişiyle birlikte boşalıyor, Irena ise bu boş çantaya sığabilecek büyüklükte çocukları ve bebekleri gizlice oradan çıkarıp güvenli bir yere yerleştiriyordu.

Kurtardığı her bir çocuğun ismini unutmamak için onları tek tek sigara kağıtlarının üzerine yazmış ve cam kavanozların içine saklayıp komşusunun elma ağacının altına, toprağın derinlerine gömmüştü. Hepsinin vakti geldiğinde ailelerine kavuşmasını arzuluyordu. Yaşamı zorluklarla doluydu, tehlikeliydi ve bilinmezdi; onun bildiklerine ondan başka kimse erişememeliydi. Bu yüzden annesinin bile cenazesine katılamadı, bu da onun içinde hep bir yara olarak kaldı.

pinterest
1943’ün 20 Ekim günü tutuklandı, Zagota tarafından koruma altına alınmış çocukların kod isimlerini, kaldıkları yerleri ve Yahudi yandaşı isimlerin yardım için ödediği paralar gibi mühim, suç unsuru teşkil eden belgeleri saklamayı başardı. Tutukluluğu sırasında ağır işkencelere maruz kalsa da bildiklerini kimseye söylemedi. Ölüm cezasına çarptırıldı, yine konuşmadı. Yoldaşları onu el altından rüşvet vererek hapisten kaçırdıklarında bilinci kapalı vaziyetteydi; bacakları kırıktı ve vücudu işkenceden bitap düşmüştü. Bir şekilde hayatta kalmayı başardı ve iyileşir iyileşmez insanlara yardım etmeye devam etti.

pinterest
İkinci Dünya Savaşı sonrasında gerçek bir kahraman ilan edilmişti Irena Sendler. Polonya’nın en mühim liyakat nişanlarından birine, Beyaz Kartal’a layık görülmüş ve Nobel Barış Ödülü’ne de aday gösterilmişti. Ne yazık ki o sene Nobel Barış Ödülü’nü evine götüren Al Gore oldu ancak Irena Sendler, gönüllerdeki yerini çoktan almıştı bile. Kendini insanlığın iyiliğine adayan bu cesur kadın, 12 Mayıs 2008 tarihinde, doksan sekiz yaşını sürerken Varşova’da hayata gözlerini yumdu. Ondan geriye, hak edilmiş mutluluklarını yaşama şansına erişen binlerce çocuk kaldı.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?