daily star
BİYOGRAFİ

24 Ayrı Kişiliğe Sahip Olmak: Billy Milligan

26 Tem 2023

Bugün hayat standartlarını fazlasıyla negatif bir şekilde etkileyen çoklu kişilik bozukluğunun derinliklerine birlikte iniyoruz Billy Milligan’ı tanıyarak. Bu yazımızda, sizler için James McAvoy’un mükemmel bir performans sergilediği Split isimli filmi anımsatacak Milligan’ın hayatını kaleme aldık.

Split, 2016
İlk önce, Türkçe’ye ‘Parçalanmış’ şeklinde çevrilmiş olan Split isimli filmi izlememiş olan okurlarımıza bu yapımı kısaca anlatmak istiyoruz. Bu filmde üç kızı kaçıran Kevin isimli bir karaktere rastlıyoruz. James McAvoy tarafından canlandırılan bu karakter, filmin baş karakteri olarak karşımıza çıkıyor. Film boyunca Kevin’in kadın, erkek ve küçük bir oğlan çocuğu gibi birbirinden farklı pek çok karaktere büründüğünü fark ediyoruz. Bu film boyunca Kevin bizlere 24 farklı kişiliğini gösteriyor ve bu da onun ciddi bir çoklu kişilik bozukluğuna sahip olduğunu belli ediyor. Anlayacağınız, Split gerilim ve korku kategorilerinde yer alırken çoklu kişilik bozukluğunun nasıl bir rahatsızlık olduğunu da seyircilere somut bir şekilde aktarıyor.

Billy Milligan da 1955’te doğup 2014 yılında ölen çoklu kişilik bozukluğuna sahip bir insan. Milligan gibi bu hastalığa sahip başka insanlar olsa da bugün bu adama odaklanıyoruz çünkü Milligan hayatı boyunca bedeninde 24 tane kişiliğe yer verdi! 

the sun
Asıl ismi William Stanley Milligan olan Billy Milligan, 14 Şubat 1955 tarihinde Florida’da dünyaya geliyor. Billy, dünyaya geldiği zaman komedyen babası Johnny Morrison ile tanışıyor fakat babasına erken veda etmek zorunda kalıyor. Morrison, kumara ve alkole olan düşkünlüğü yüzünden hastaneye yatırılıyor. Burada Morrison’a depresyon teşhisi konuluyor. Teşhis konulduktan bir süre sonra da Morrison intihar girişiminde bulunuyor fakat dünyaya veda edemiyor. Diğer denemesinde ise Billy babasız bir çocuk olarak hayatına devam etmeye başlıyor.

Babası gibi Dorothy isimli annesi de Billy’e çok iyi bir ebeveynlik sergileyemiyor. Eşinin ölümünden sonra Dorothy eski eşinin yanına yerleşiyor ve bir sene boyunca Billy ile birlikte bu adamın yanında kalıyor. Bir sene sonra, Dorothy Chalmer Milligan isimli bir adam ile evleniyor ve bu adam Billy’i cinsel açıdan taciz etmeye başlıyor.

esquire
Chalmer’in cinsel istismarına 8 yaşındayken uğrayan Billy, bu dönemden önce halihazırda var olan ‘’Christiene’’ ve ‘’Shawn’’ olarak bilinen kişilikleri küçük bedeninde barındırıyor. Bu cinsel istismar ve aile hayatının sancıları yüzünden Billy’nin sahip olduğu kişiliklerin sayısı hızla artıyor. Uzmanlar, bu artışın Billy’nin hayatındaki zorluklar ve kötülükler ile savaşmak için verdiği uğraşın bir sonucu olduğunu belirtiyor.

Çoklu kişilik bozukluğu ile yaşamaya çalışan Billy, 20 yaşındayken silahlı bir soyguna karışıyor ve birine tecavüz ediyor. Bu suçlar sonucunda 2 yıl boyunca ıslahevinde kalan Billy, buradan çıktıktan sonra da kadınlara tecavüz etmeye devam ediyor. Korkunç bir suçluya dönüşen bu adam, çocuk kaçırma suçunun da bir parçası oluyor. Billy tarafından tecavüze uğrayan bir kadın, onun kişilik bozukluğundan muzdarip olduğunu fark ediyor ve ifade verirken ‘’Billy, 3 yaşında bir çocuk gibi davranıyordu.’’ cümlesini kullanıyor.

los angeles times
Ardı arkası kesilmeyen suçları yüzünden tekrar ıslahevine giren Billy üzerinde incelemeler yapılıyor ve bu adama hem akut şizofreni hem de çoklu kişilik bozukluğu teşhisi konuluyor. Bu teşhisler sonucunda mahkemede bu adamın akıl hastanesine yatırılması gerektiğine karar veriliyor. Bu kararla birlikte bir akıl hastanesinden öbür hastaneye geçiş yapan Billy’nin durumu çok iyi bir şekilde anlaşılıyor fakat bu adam için uygun tedavi yöntemi üretilemiyor.

Billy, 36 yaşına kadar akıl hastanesinde kalıyor ve bu sürenin sonunda mahkeme işlediği suçlardan ötürü bu adamı suçlu bulmuyor. Mahkeme, bu durumu şu şekilde açıklıyor: Bu suçlar Billy’nin bedeninde istemediği kişilikler tarafından işlendi ve bu yüzden Billy’nin özü suçsuz. 

a&e
Kaynaklara göre, akıl hastanesinde kaldığı süre boyunca Billy’nin 1 öz, 10 tane istediği ve 13 tane de istemediği yani toplamda 24 kişiliği olduğu tespit ediliyor. Bu 24 farklı kişilik ile hayatını sürdürmeye çalışan Billy, akıl hastanesinden ayrıldıktan sonra herhangi bir suça karışmıyor ve bir kısa film projesine dahil olmak için yola çıkıyor. Bir süre boyunca Billy’e kimse ulaşamıyor ve 2014 senesinde bu adamın bir bakımevinde kanserden vefat ettiği öğreniliyor. 

imdb
İçeriğimizi Billy’nin kişiliklerinden kısaca bahsederek bitirmek istiyoruz. Billy kişiliği, bu adamın öz karakteri olarak biliniyor. Arthur ise bilim dünyasında uzmanlaşmış bilgili bir İngiliz. Ragen Vadascovinich isimli kişilik de ailesine yardım etmek istediği için soygunları gerçekleştirdiği düşünülen karakter. Allen, yalnızca sağ elini kullanabilen ve sigara içen tek kişilik iken 16 yaşındaki Tommy Allen ile karıştırılan ve zincirlerden kaçış gösterileri yapan kişilik. Natürmort resimler çizen Danny, erkeklerden korkan kişilik ve bu kişiliğin altında büyük ihtimalle Chalmer’in uyguladığı cinsel istismar yatıyordu.

Diğer kişiliklerin acılarını dindirmede görev alan 8 yaşındaki David, 3 yaşındaki disleksi kız çocuğu Christiene, Christiene’nin erkek kardeşi Christopher, tecavüzleri gerçekleştirdiği düşünülen lezbiyen Adalana, katil Phil, suç planlayıcı Kevin, büyük hayvanları avlayan Walter, Chalmer’i öldürmek isteyen April, Tanrı'nın varlığına inanan tek kişilik olan Samuel, herhangi bir faaliyette bulunmayan Mark, milletvekilliğini kabul etmeyen ve komedyenlikle ilgilenen Steve, ciddi şakalar yapıp hüküm giyen Lee, basınç ayarlayıcısı Jason, dünya krizlerini düzeltmek isteyip de harekete geçmeyen Bobby, işitme engeli bulunan 4 yaşındaki Shawn, çalışmayarak para kazanmak isteyen Martin, bir gay ile flörtleşen Timothy ve sıraladığımız tüm kişiliklerin bir birleşimi olan öğretmen de Billy’nin diğer kişilikleri olarak biliniyor. 
Eğer Billy Milligan’ın hayatını daha yakından öğrenmek ve çoklu kişilik bozukluğunun detaylarına inmek istiyorsanız Netflix’te Monsters Inside: The 24 Faces of Billy Milligan isimli belgeseli izleyebilirsiniz. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?