stambulu
KÜLTÜR/SANAT

23 Ocak Haftası Amazon Prime ve MUBI’de Ne İzleyelim?

24 Oca 2023

Amazon Prime Video’da bu hafta, Hunters’ın 2.sezonu ve Tom Clancy’den sürükleyici bir film olan Without Remorse yer alıyor. MUBI’de ise yerli bir kısa film Plastik Rüya, Türk/ Alman ortak yapımı bir film olan Nefesim Kesilene Kadar, güçlü bir aşk hikayesi olan THELMA, gençlerin gelecek kaygısını anlatan Actual People ve son olarak modern toplumun katmanlı metaforuna gönderme yapan Martin Eden var. Hazırsanız başlıyoruz.

2 Bardak

Collider
Hunters II / Amazon Prime 

Hunters’ın merakla beklenen 2.sezonu geldi. Türkiye listesinde en çok izlenen diziler arasına 4 numaradan giren Hunters, Nazi Avcıları’nın, tarihin en kötü Nazi’sini avlamak için bir araya gelmelerini anlatıyor. 

Dizinin sürpriz ismi Al Pacino, bir yandan kimliğini gizlemek için mücadele ederken, bir yandan da geçmiş ve gelecek ile çarpışıyor. Öte yandan Avcılar büyük sırlarla boğuşuyor. 

Dizinin son derece sürükleyici ve etkileyici olmasının yanı sıra, söylememize gerek yok Al Pacino oynuyor. Yani mutlaka izlenesi.

Screen Rant
Tom Clancy’s Without Remorse / Amazon Prime

Tom Clancy’den oldukça ses getiren Jack Ryan serisinden sonra sora Without Remorse, yani Acımasız’da yayında! Bu kez Jack Ryan’ın dünyasından en ses getiren karakterlerden biri olan John Clark’ın nasıl ortaya çıktığını izliyoruz.

Acımasız’da rütbesi son derece yüksek olan Amerikan donanması askerinin, hamile eşinin cinayete kurban gitmesinden sonra adaletin peşine düşmesini izliyor, bir yandan da ortaya çıkarılması güç ama önemli komplolarla dolu heyecan dolu bir hikayeye tanık oluyoruz.

MUBI
Plastik Rüya / MUBI

Merve Bozcu’nun yönettiği, Nihal Yalçın’ın başrolünde oynadığı Plastik Rüya, yerli bir kısa film. 2021 yapımı bu kısa filmde, çağımızın güzellik algısı ele alınıyor. Hatta bu güzellik algısının hazin sonu da alttan alttan (bizce) eleştiriliyor. Özellikle çağımızda bu güzellik algısına kurban gidenlerin veya gitmek üzere olanların mutlaka izlemesi gerekiyor. Zira hiçbir güzellik ürünü vadettiği mutluluğu sağlayamıyor. 

Kısa filmin konusu şöyle; bir cilt problemi için doktora giden Belma doktorun ona botoks önermesi ile bambaşka bir buhrana girerek birçok problemle yüzleşiyor ve işler tam da beklediği gibi gitmiyor.

Bizce mutlaka izlenmeli.

Kadın İşçi
Nefesim Kesilene Kadar / MUBI

Emine Emel Balcı’nın yönettiği ve Türkiye- Almanya ortak yapımı olan Nefesim Kesilene Kadar 2015 yapımı bir film. Genç bir kadının sıkışmışlığını ve hayata tutunmaya çalışmasını tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriyor. Film öylesine güzel işlenmiş ki başroldeki Serap’ın hissettiklerini yer yer kendimiz de hissedebiliyoruz. 

Yönetmenin güçlü bir çıkış filmi olarak nitelendirilen ve dünya prömiyerini Berlinale’de yapan Nefesim Kesilene Kadar, ablasıyla ve eniştesiyle yaşayan Serap’ın başlarda sıkışmışlık ardından da güçlenme hikayesini anlatıyor. 

Mutlaka izlenmesi gereken bir yapım.

MUBI
THELMA / MUBI

Norveç- Fransa ortak yapımı olan THELMA 2017’de çekilmiş. Dindar bir ailesi olan Thelma, ailesinin yanından ayrılarak Oslo’ya okumaya gidiyor. Bir yandan kendisini keşfederken bir yandan da yeni hayatında yeni bağlar kurmaya başlıyor. Tüm bu süreçte, geçirdiği nöbetler ise ona özel yetileri olduğunu gösteriyor. 

Bu filmde, yönetmen Joachim Trier, ana karakterin ruhunun katmanlı derinliklerine inerek “aşk”ın enerjisini keşfetmeye ve keşfettirmeye çalışıyor desek pek de yanlış olmaz. Doğaüstü unsurlar ile psikolojik alt metinler bu filmde ustalıkla harmanlanmış. Bu sebeple mutlaka izlenmeli.

MUBI
Actual People / MUBI

2021 yapımı bu film, üniversiteden mezun olmak üzere olan amaçsız bir kadının beğendiği bir adamın ilgisini çekmek için girdiği binbir zahmet ile aşka ve geleceğe dair kaygılarıyla yüzleşmesini anlatıyor. 

Yönetmen Kit Zauhar aynı zamanda hem yazar hem de oyuncu. Kendisi için kısıtlı imkanların ve düşük bütçeli filmlerin aranan ismi denmesinin de önemli bir sebebi var. Film daha çok Asya kökenli Amerikalılar’ın kaygılarına odaklanıyor. Yani gerçek insanların…

MUBI
Martin Eden / MUBI

Son olarak tarihe tanıklık eden önemli bir yapım ile listemizi bitirmek isteriz. 

Martin Eden, İtalya- Fransa ortak yapımı bir dram filmi. Kendisini eğitmiş Martin isminde bir işçi, yazar olma hayalini gerçekleştirerek sınıf atlamak ve üniversiteli biriyle evlenmek istemektedir. Tüm hayallerini bunun üzerine kurar. 

Film, işçi sınıfının döktüğü teri, burjuva sınıfının refahını kısacası politik bir uyanışı gözler önüne sererken, aynı zamanda izleyenleri hem güzel Napoli sokaklarına doyuruyor hem de yer yer 16 mm’lik fotoğrafların çarpıcı güzelliği ile etkiliyor. 

Öyleyse herkese şimdiden iyi seyirler dileriz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?