Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
21. Yüzyıl Yetkinlikleri Neler?
ZOOM

21. Yüzyıl Yetkinlikleri Neler?

18 Kas 2022

21. Yüzyılın henüz başlarında sayılırız ancak yaşadığımız dönemin kesinlikle dünya tarihinde apayrı bir yeri olduğu gün gibi ortada. Çünkü değişim ve dönüşümler etki alanı itibariyle o kadar büyük ki, tarihin geri kalanıyla kıyaslandığında hayret etmemek elde değil. Üstelik bunlar bir o kadar da hızlı gerçekleşiyor. Yaşadığımız değişim ve dönüşümleri anlatmaya satırlar yetmez ancak kesin olan bir şey var ki, o da bu dönemde geçerli olan beceri ve yetkinliklerin kavranması gerekliliği. Çünkü dünyada çeşitli kurumların ortaklaşarak bir çerçeve çizdikleri ve belirledikleri bu yetkinlikler eğitim ve iş dünyasında başarılı olmanın yanı sıra sağlıklı ve topluma yararlı bir birey olmanın da koşulları arasında.

1.5 Bardak
21. yüzyıl yetkinlikleri her ne kadar farklı başlıklar altında ele alınsa da, bu çerçeveyi 4 ana başlıkta incelemek mümkün: (1) Temel Eğitimler ve 21. yüzyıl Temaları, (2) Öğrenme Becerileri, (3) Bilgi, Medya ve Teknoloji Becerileri ve (4) Yaşam ve Meslek Becerileri.

Pexels
Temel Eğitimler ve 21. yüzyıl Temaları

Örgün eğitim-öğretim kurumlarında neredeyse tüm dünyada ele alınan matematik, geometri, fizik, sosyal bilimler, coğrafya, ana dil ve yabancı diller gibi temel eğitimlerin yanı sıra 21. yüzyıl temalarını da kapsar. Bunların arasında ise küresel bilinç, çevre okuryazarlığı, yurttaşlık gibi temalar başta gelir. Özellikle dünyadaki doğal kaynakların kullanımında yaşanan problemler veya bir coğrafyada meydana gelen sosyal, ekonomik veya politik bir olayın yansımalarının global düzeye ulaştığı düşünüldüğünde, bu temalar anlam kazanmaktadır.

Pexels
Öğrenme Becerileri

Öğrenmeyi kalıplara sığdırmak çok zor. Kimimizin görsel hafızası daha güçlüyken kimimiz deneyimleyerek öğreniyoruz. Kimimiz bir başımıza mantıklı bir düşünme süreciyle öğrenirken kimimiz sosyalleşerek başkalarından öğrenmeye daha açık oluyoruz. Bu yüzden de yaratıcılık, eleştirel düşünme, iletişim ve iş birliği becerileri öğrenme alanında odaklanılması gereken başlıklar olarak öne çıkıyor.

Image via UNESCO
Bilgi, Medya ve Teknoloji Becerileri

Bilginin farklı kaynaklardan kolayca erişilebilir olduğu günümüzde, bu durumun bir handikabı mevcut: bilgi kirliliği. Dolayısıyla medya okuryazarlığı bugün herkesin farkında olması gereken bir beceri. İnternette her yazılan çizilen bilginin güvenilir bir kaynak olmadığının farkında olmak ve bu bilgiyi farklı aktörlerden teyit ettirmek ve teyit sonucunda öyle paylaşmak oldukça önemli. Ayrıca medya okuryazarlığı yazılı, görsel ve işitsel medyada servis edilen haber ve yorumların rasyonel ve analitik bir süzgeçten geçirilmesini de gerektirir.


Pexels
Dijital okuryazarlık ise tüm dünyada deneyimliyor olduğumuz dijital dönüşümün eğitim ve iş hayatında da baskın olduğu düşünüldüğünde, hemen her bireyin ihtiyaç duyduğu ve gelişime açık beceriler olarak karşımıza çıkmaktadır. Google Suite ve Microsoft Office Uygulamaları gibi temel araçların yanına bugün Zoom ve Teams gibi aplikasyonlar da eklenmiş durumda. Hatta yapay zekâ sistemleri ile çalışan ürün ve hizmetlerin yaşamımızda giderek daha büyük yer kapladığını düşünürsek, Python gibi kodlama dillerini öğrenmek kariyer hedeflerinde seçenekleri artırabilir.

Pexels
Yaşam ve Meslek Becerileri

21. yüzyılın farkının hayatlarımızda kapsamlı ve hızlı değişim ve dönüşümler yaratması olduğunu giriş kısmında belirtmiştik. Herhangi bir karar verme sürecinde önümüzdeki opsiyonlar o kadar çok ki… Ya da bugün trend ve kâr marjı yüksek olan bir seçenek yarın değerini yitirebiliyor. İşte bu yüzden esneklik ve uyum sağlama, inisiyatif alma, liderlik ve sorumluluk ve problem çözme becerileri hiç olmadığı kadar önemli halde. Karar verme mekanizmasını özel koşulların hızlı ve doğru analizi eşliğinde hızlı işletebilmek ve bu kararın arkasında durarak sorumluluk almak bugünün iş dünyasında en çok aranan niteliklerin başında geliyor.

Kaynakça

https://www.oecd.org/site/educeri21st/40756908.pdf

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?