Pexels
ZOOM

21 Günün Sırrı

09 Eyl 2022

21 günde tüm alışkanlıkları değiştirmek mümkün mü? Yeme alışkanlığını değiştirmek, sigarayı bırakmak veya spora başlamak gibi değişikliklere alışmak için birçok insan hayatında, 21 gün kuralını uygular. 21 gün kuralı, kimi için mucizevi bir alışkanlık kazanma yöntemiyken kimine göre ise uydurma bilgilerden biridir. Bizler de ortaya çıkan bu fikir ayrılıklarından yola çıkarak 21 günün sırrını mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pexels
   Son dönemin popüler konularından biri olan “21 gün”, herhangi bir alışkanlığı kalıcı şekilde kazanmak için uygulanan bir yöntemdir. Hayatımızda bir değişiklik istediğimizde veya hayattaki alışkanlıklarımızı değiştirmeye çalıştığımızda karşımıza her zaman 21 gün kuralı çıkar. Kimilerine göre 21 gün, işe yaramayan saçma bir fikirken, kimilerine göre düzenli uygulandığı taktirde hızlıca sonuç alınan mucizevi bir yöntemdir. Sizler için hazırladığımız içeriğimizde 21 gün kuralının ne olduğunu ve nasıl işlediğini mercek altına aldık. Gelin, 21 günün sırrını incelemeye başlayalım. 

Pexels
21 Gün Kuralı Nedir?
 
   21 gün, yeni bir alışkanlık kazanmak için beynin ihtiyaç duyduğu süredir. Yapılan psikolojik ve nörolojik araştırmalar sonucunda beynin, bir alışkanlığı benimseyebilmesi için 21 güne ihtiyaç duyduğu kanısına varılır. 21 gün kuralı ise, bu araştırma doğrultusunda şekillenen bir kuraldır. Şekersiz beslenmek, spor yapmak veya glutensiz beslenmek gibi hedeflerinizi, 21 gün boyunca düzenli bir şekilde uygulayarak bilinçaltınızı bu yeniliklere kolay bir şekilde alıştırabilirsiniz. Beyin, 21 gün boyunca aynı alışkanlığı tekrarlayarak bu alışkanlığı bir yaşam biçimi haline getirir. 90 günün sonunda ise alışkanlık, artık bir yaşam tarzına dönüşür. 

Pexels
21 Günün Sırrı
 
   21 gün, birçok bilim insanı tarafından kabul edilen, bir alışkanlığı benimseme metodudur. Beyin, 21 gün içerisinde bilinçaltına format atar ve yeni bir alışkanlığı kabul edebilmek için kendisine yeni bir zemin yaratır. Bu zemin, alışkanlıkları benimsemek ve onları yeni bir yaşam biçimine aktarabilmek için oluşturulur. Bu da 21 günün en önemli sırrıdır. 21 günün sonunda oluşturulan zeminle alışma süreci yeni bir alışkanlığa dönüşür. Mucize ise bu dönüşümle başlar. 

Pexels
21 Gün ile Dilediğiniz Her Şeyi Alışkanlık Haline Getirebilirsiniz
 
   21 gün mucizesi, dilediğimiz şeyleri alışkanlık haline getirebilmemiz için oldukça etkili bir yöntemdir. Diyet yapmak, yeme düzenini değiştirmek, şekersiz beslenmeye başlamak, glutensiz hayata geçiş yapmak, spora başlamak, sigarayı bırakmak veya dilediğiniz herhangi bir alışkanlığı benimsemek istiyorsanız 21 günün mucizesine bir şans verebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bu alışkanlığı 21 gün boyunca istikrarlı bir şekilde sürdürmek. 
 
 
 

Pexels
Neden 21 Gün?
 
   Beynimizin yeni bir alışkanlığa alışma süresinin neden 21 gün olduğu, en çok merak edilen konulardan biridir. Gerçekten de neden bir alışkanlığı benimseyebilmek için 22 gün değil de 21 güne ihtiyaç duyarız? Zihnimizin ve bedenimizin, alışkanlık kazanmak için 21 güne ihtiyaç duymasının nedeni, alışkanlık kazanmak istediğimiz yeniliğin hücresel belleğe 21 gün içerisinde tamamen yerleşmesidir. 21 gün içerisinde zihin ve hücresel bellek, aktarılan yeni bilgiye alışarak yeni bir alışkanlık yaratır.

Pexels
21 Gün ile Unutmak Mümkün
 
   21 günün yeni bir alışkanlık kazanmak için gerekli süre olduğunu söylemiştik. 21 gün ile yeni alışkanlıklar kazanmanın yanı sıra eski alışkanlıklarımızı hayatımızdan çıkarmak da mümkün. Örneğin canınız tatlı çekiyor ve siz her canınız tatlı çektiğinde gidip tatlı yiyorsunuz. 21 gün, hiç tatlı yemezseniz, bu sürecin. sonunda canınız bir daha tatlı çekmez ve tatlı isteğinin nasıl bir his olduğunu unutmuş olursunuz. 21 günün mucizevi olarak adlandırılmasının nedeni belki de bu özelliğidir. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?