BBC
ZOOM

2023’ün En Çok Konuşulacak Olayları #2

24 Oca 2023

Geçen hafta 2023 yılında en konuşacağımız olayların ilk partını paylaşmıştım sizlerle. İlk altı ayda neler yaşayacağız, hangi ülkede hangi etkinlikler, hangi kararlar, hangi değişiklikler olacak hepsine mercek tutmuştuk. Bugün ise 2023 yılının ikinci yarısında neler olacak, bizi ay ay neler bekliyor, etkinlikler ve büyük çaplı organizasyonlar neler hepsine kulak vereceğiz. Hazırsanız, başlıyoruz!

bilimseldunyacom
11-12 Temmuz’da Litvanya’ya uzanıyoruz…
 
Litvanya’da 30 NATO üyesi Rusya sınırından sadece 222 km uzaktaki Vilnius’da bir araya gelecek. Bu toplantı Baltık ülkesi Litvanya’nın ev sahipliği yaptığı en büyük zirvelerden biri olurken yaklaşık 30 milyon Euro’ya mal olması bekleniyor.
 
24-28 Temmuz’da Jamaika’ya kulak vereceğiz…
 
Uluslararası Deniz Yatağı Otoritesi (ISA) derin deniz madenciliğine ilişkin uluslararası kuralları yürürlüğe koyacak. Oldukça yeni olan bu sektör özellikle elektrikli otomobil bataryalar için hayati bir bileşen olan nikel gibi maddelerin çıkarılmasını amaçlıyor. Pasifik ülkeleri bilim insanları ve Greenpeace gibi örgütlerden oluşan bir ittifak, bu otoritenin faaliyetlerinin hızlı karar olduğunu ve acele ettiklerini söyleyerek sektörün uygulamalarının ertelenmesi için çağrı yaptı. ISA’ya göre derin deniz madenciliği dünyanın en kırılgan ekosistemlerinden birinin geleceğini riske atarak ekosistemi tahrip edecek.
 
Ağustos ayında AIRBNB en çılgın ev fikrini seçecek…
 
Ağustos ayında dört Airbnb jürisi dünyanın en ilginç yüz ev fikrini seçecek. Airbnb OMG fonu sponsorluğundaki yarışma 100 kişiye dünyanın en çılgın mekanlarını inşa etmeleri için 100.000 $ verecek. Daha önceki yarışmalarda kazananlar arasında Idaho’daki bir patates otel ve Portekiz’de 1960’lardan kalma nostaljik bir kamp otobüsü bulunuyor. Bakalım bu sene hangi çılgın fikirler öne çıkacak hep birlikte göreceğiz.

Air Guitar World Championships - DESTINOS AHORA
Şimdi de 23-25 Ağustos tarihlerine uzanalım...

Bu tarihlerde Finlandiya ilginç bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Nasıl olacak bilmiyoruz ama dünyanın dört bir yanından kişiler “hayali gitar çalma” organizasyonunda bir araya gelecek. Air Guitar Dünya Şampiyonası Finlandiya’nın Oulu kentinde yapılacak. Gitarları hayali olarak nasıl çalacaklar ve neye göre kazanacaklar göreceğiz. 1996’dan beri düzenlenen organizasyonda geçen yıl 3 bin 500’den fazla seyirci bulunuyordu. Finlandiya’nın elbette tek ilginç organizasyonu bu değil. Finlandiya uluslararası spor etkinliklerinde söz sahibi bir ülke örneğin; Bataklık Futbolu Dünya Şampiyonası, Cep Telefonu Fırlatma Şampiyonası ve Oyuncak Atla Koşma Şampiyonası gibi enteresan şampiyonluk yarışmaları bu ülkede düzenlenen dikkat çekici etkinlikler arasında yer alıyor.
 
Gelelim Eylül ayına. Eylül ayında, Amerika Birleşik Devletleri‘nde bulunan Whitney Müzesi’nin ressamları tarihçiler ve küratörler için oluşturduğu “bağımsız eğitim programı” öğrencileri, Roy Lickenstein Vakfı’nın desteğiyle seçkin bir dershanede eğitime başlayacak Greenwich Village’deki 835 metrekarelik üç katlı mekan, ünlü ressamın 1997 yılında öğlene kadar yaşadığı ve çalıştığı stüdyo olarak biliniyor.

POPULER SIENCE
Eylül’de OSIRIX-REX dünyaya dönecek
 
24 Eylül tarihine uzandığımızda ise bir asteroidden örnekler toplamaya yönelik ilk NASA misyonu olan OSİRİS-REX 24 Eylül tarihinde dünyaya dönecek. Utah Test ve Eğitim Merkezinden bilim insanları OSIRIX-REX ‘in Bennu asteroidinin yüzeyinden topladığı toz ve çakıl örneklerinden güneş sisteminin oluşum dönemine ve asteroitlerin gelecekte dünyayı nasıl etkileyeceğine dair bilgi edinmeyi hedefliyor.
 
Şimdi de Ekim ayında Güney Afrika’ya ışınlanıyoruz. 18-30 Ekim tarihlerinde dayanıklılık aletleri Adventure Racing Dünya Şampiyonası için Güney Afrika’nın Eastern Cape şehrindeki Kouga’da buluşuyor. Organizasyon ilk kez Afrika’da düzenlenecek. Katılımcılar farklı iklim ve doğa koşullarında, dağ bisikleti, patika koşusu, nehir kanosu ve yön bulma müsabakalarında mücadele edecek. Kazanan 50.000 $ para ödülünün yanı sıra gelecek yılki organizasyona katılım hakkı da elde etmiş olacaklar.

designboom
6-17 Kasım: BAE
 
Dünyanın hidrojen ile çalışan ilk kanatlı sürat teknesi HYDROFOIL Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda ilk kez uçacak. The Jet adı verilen araç 12 yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak ve karbon emisyonu sıfır olacak. The jeti geliştiren İsviçreli Start-up yılın sonuna doğru bireysel müşteriler ve oteller için Dubai’de lansman yapmayı hedefliyor
 
Kasım’da Uganda, Nyege Nyege Festivali’ne ev sahipliği yapacak!
 
Nyege Nyege Festivali bu yıl tekrar düzenleniyor. Her yıl Nil Nehri kıyısında kutlanan festival 2020 ve 2021’de COVID-19 Pandemisi nedeniyle iptal edilmişti. 2002 yılındaki etkinlik eşcinselliği özendirdiği gerekçesiyle Uganda parlamentosu tarafından yasaklanmıştı fakat bu yıl Kasım ayında organizasyonun gerçekleşmesi bekleniyor.
 
 

temizenerji
Aralık ayında Ishikari Deniz Üstü Rüzgâr Çiftliği Japonya’da hayata geçecek
 
Geçen yaz sıcaklar ve Rusya’nın Ukrayna işgali nedeniyle artan yakıt fiyatları yüzünden yaşanan ilk enerji kıtlığının ardından Japonya yüzünü alternatif enerji kaynaklarına dönmüştü işte bu proje de işte bu adamın bir parçası. Japonya’nın en büyük birleşik deniz üstü rüzgâr ve enerji depolama tesisi Hokkaido daki Ishikari körfezi açıklarında hizmete girecek 15 yılı aşkın bir süredir yapımı devam eden Ishikari Deniz Üstü Rüzgâr Çiftliği Japonya’nın hızlı ve güçlü rüzgârlarından yararlanmak için inşa edilen onlarca tesisten biri olarak hayata geçecek.
 
Yeni Zelanda’dan örnek karar!
 
2023 Yeni Zelanda için de farklı bir yıl çünkü içinde bulunduğumuz yıl itibari ile sigara satın alma yaş sınırı her sene artacak. Pratikte 14 yaş ve altında olan hiç kimse ömrü boyunca sigara satın alamayacak fakat uygulamada nasıl olur bilemiyoruz elbette.
 
 
 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?