Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
https://unsplash.com
ZOOM

2023’te Sosyal Medyayı Lehinize Kullanabilmeniz İçin İpuçları

30 Ara 2022

Kaygı, depresyon, düşük benlik saygısı… Sosyal medya kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan psikolojik zararlara dair yapılan çok sayıda araştırma bu etkileri belgeler nitelikte. “Sosyal medya kötüdür,” diyerek işin içinden çıkamayız. Daha proaktif bir yaklaşıma ihtiyacımız var. Yakınmak yerine, esenliğimiz ve gelişimimiz için sosyal medya kullanımını nasıl optimize ederiz, bu konuya eğilmeliyiz. Ve 2023, bu eğilimi hayata geçirmek için ideal yıl olabilir.

3.5 Bardak

https://miro.medium.com
2022 yılında yapılan bir araştırmaya göre, dünya nüfusunun yüzde 59’u, günde ortalama iki buçuk saatini sosyal medyada geçiriyor. Sosyal medya platformlarının insanoğlunun hayatına hızlı bir şekilde girmesi ve insanın belki de henüz bu yoğunluğa ayak uyduracak kadar evrilememesi, bazı olumsuz psikolojik sonuçlar doğurabiliyor. Ancak sosyal medyanın bedenimize ve ruhumuza verdiği zararlardan yakınıp durmak yerine onu, ilişkilerimizi, benliğimizi ve hayattaki başarılarımızı destekleyecek şekilde yönetip kullanmayı deneyebiliriz. 

https://media.npr.org/
Sosyal medya insanları, yaş, cinsiyet, kişilik ve diğer birçok faktöre bağlı olarak farklı biçimlerde etkilemer. Bu nedenle birkaç genel tavsiyeyle durumu lehinize çevirmeniz kolay olmayabilir. Ancak yine de sosyal medya kullanımını, gelişimi destekleyici bir sarmala dönüştürmek mümkün. Bunun için bir yol haritasına ihtiyacınız var. İster kariyer gelişiminizin bir parçası olarak sosyal medyayı kullanmak isteyen bir yetişkin olun, ister sosyal medyayı devre dışı bırakmanın zor, hatta imkansız olduğu bir ergen olarak varlık gösterin. Bazı önemli bakış açısı değişiklikleri ve pratik uygulamalarla sosyal medya kullanımını lehinize çevirebilirsiniz.

https://www.almondsolutions.com

Çevrimiçi Gelişmek


Nasıl çevrimiçi gelişebilirsiniz? Ya da sosyal medya kullanımı vasıtasıyla kişisel gelişiminizi nasıl mümkün kılarsınız?

Sosyal Destek


Bazı soruları cevaplayarak işe başlayabilirsiniz. Stresli olduğunuzda sosyal medya sizi desteklemeye yardımcı oluyor mu? Sosyal ağlarınız aracılığıyla diğer bireylerle karşılıklı ilişkiler kuruyor musunuz? Bu soruların yanıtlarının evet olduğunu düşünüyorsanız, çevrimiçi gelişim için doğru yoldasınız demektir. Araştırmalar da bunun mümkün olduğunu ortaya koyuyor. Örneğin, German Neubaum ve meslektaşları tarafından yayınlanan 2014 tarihli bir makale, sosyal medyanın kısa vadeli olumlu duygular ürettiğini ve krizlerden sonra hızlı duygusal rahatlama yoluyla sosyal destek sunduğunu buldu. Sosyal medya size gerçek bir rahatlama ve dostluk ilişkisi sunabilir. 

https://www.uib.no

Kimlik Gelişimi


2020 yılında yapılan bir çalışmada Rebecca Pera ve meslektaşları yaptıkları araştırma sonucunda, dijital platformlarda yaratılan benliğin, kişinin “öznel iyi halinin” giderek daha önemli bir bileşeni olduğu görüşüne varılmış. Bir başka deyişle gerçek dünyada başarılı bir kimlik oluşturmanın yolu biraz da dijital kimlikten geçiyor. Şaşırtıcı mı? Aslında değil. Zira Oxford Üniversitesi'nden Bernie Hogan'ın çevrimiçi bir "sergi" olarak kavramsallaştırdığı sosyal medyada çoklu içerik oluşturma yeteneği, aynı zamanda “kendini sunma”, "kendini ifade etme” ve neticede “kimlik geliştirme” için fırsatlar sunuyor. 

İnsanlar profesyonel kimliklerini, çevrimiçi olarak, proaktif bir şekilde tasarlayıp şekillendirdikçe dönüşüm ve ilerlemeyi mümkün kılıyor. Meslek ağlarını şekillendirerek kariyer geçişlerini ve mesleki gelişimlerini gerçekleştirebiliyor. 

https://media.licdn.com

Ustalaşma


Öğrenme, beceri edinme, öz-yeterlik, öz-değer gibi çeşitli alanları kapsayan ustalaşma, sosyal medyanın bilgi alışverişini teşvik eden akran destek grupları, çeşitli öğrenme ortamları ve akademik platformlar aracılığıyla gerçekleşebilir. 

Bir başka deyişle, sosyal medya kullanarak mesleğinizle, eğitim hayatınızla ya da herhangi başka bir ilgi alanınızla ilgili aktif öğrenmeyi mümkün hale getirebilirsiniz. Bu anlamda sosyal medya içeriklerinden önemli faydalar sağlamak mümkündür. 

Sosyal destek, kimlik gelişimi ve ustalaşma. Bu üç faydayı sosyal medya aracılığıyla sağlamak için ihtiyaç duyduğunuz ipuçları ise şu şekilde sıralanabilir:

https://specialty.mims.com

Sosyal karşılaştırmayı yönetin.


Çevrimiçi esenliğin açık ara en büyük belirleyicisi, birey için sosyal karşılaştırmanın ne ölçüde gerçekleştiğidir. Sosyal karşılaştırma kısaca, kişinin diğer insanlar hakkında, benliğiyle ilişkilendirerek düşünme süreci, olarak tanımlanabilir. Bu, başkaları hakkında hızlı ve sürekli bilgi akışının sağlandığı sosyal medyada çok güçlü bir eğilimdir. Genel olarak, haddinden fazla sosyal karşılaştırmanın kişinin esenliği için kötü olduğu öne sürülür ancak daha yakından incelendiğinde bu durumun başarılı bir şekilde yönetilebileceği görülebilir. 

Örneğin, kişinin kendi fikirlerini başkalarıyla karşılaştırması (görüşe dayalı karşılaştırma) ile yeteneklerini karşılaştırması arasında fark vardır. Sun Young Park ve Young Min Baek'in 2018'de yaptığı bir çalışmada keşfettiği gibi, sosyal medya aracılığıyla yapılan görüşe dayalı karşılaştırma aslında refahı, iyimserlik ve ilham duygularını iyileştirebilir.

Ayrıca sosyal karşılaştırma olumlu bir uyarıcı da olabilir. İyi huylu kıskançlık, kıskanan kişi için bir tür ilham ve motivasyon kaynağı olarak işlev görebilir. Buradaki pozitif değişimi mümkün kılacak olan kişi, kişinin kendisi ve yönetme yeteneğidir. 

https://media.meer.com

Sosyal medya kullanım süresini yönetin. 


Başkalarıyla bağlantı kurmanıza yardımcı olan sosyal medya aynı zamanda bağımlılık yaratan tasarımıyla özerkliğinizi etkiler. Sosyal medya kullanımını kısıtlamak, gelecekteki kullanım davranışlarını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda özerkliği ve esenliği de önemli ölçüde arttırır. Bu nedenle, birdenbire olmasa da sosyal medya kullanım süreleri ve uzak durma dönemleri konusunda denemeler yapmanız en doğrusudur. Zamanla çevrimiçi zamanınızı ve sosyal medyada yaptığınız “akılsız kaydırma”yı sınırlama konusunda daha iyi hale gelebilir ve bu nedenle kişisel özerkliğinizi kaybetmeden bağlantının avantajlarından yararlanabiliriz.

https://apuedge.com

Her sosyal medya platformunun farklı etkiye yol açabileceğini kabul edin.

 
Her dijital platform, kullanıcı davranışını, güvenini ve deneyimini etkilerken, farklı düzeylerde karşılaştırma ve bağlantıya olanak sağlayan farklı özelliklere sahip. Örneğin yapılan bir araştırmaya göre, en fazla sosyal karşılaştırmaya neden olan platform Linkedin iken en az sosyal karşılaştırma etkisi Twitter’da gerçekleşiyor. 

Yine yapılan bazı araştırmalar, görüntü tabanlı sosyal medya (Instagram) kullanımının bir sonucu olarak yalnızlığın azaldığını ve mutluluğun arttığını, oysa metin tabanlı (Twitter) platformların bu konuda nötr etkisi olduğunu gösteriyor. 

Genel olarak, farklı sosyal medya platformlarının sizi nasıl hissettirdiğine dikkat edin ve bu duyguların sizin "suçunuz" değil, tasarımın bir işlevi olduğunun bilincinde olun. Siz, farklı sosyal medya araçlarının sizin üzerinizdeki etkilerini gözlemleyerek kendinize katkıda bulunabileceğini düşündüğünüz platformlara daha fazla yönelin.

https://thesocialdesk.co.uk

Çevrimdışı iyi olma hali üzerinde çalışın.

Sosyal medya kullanımını lehinize çevirme çabalarınızı desteklemesi için çevrimdışı mutluluk üzerinde de biraz çalışmalısınız. 

Araştırmaların çoğu, daha yüksek düzeyde genel refahın daha iyi bir sosyal medya deneyimi ortaya çıkardığını söylüyor. Bu aynı zamanda, odağınızı sosyal medyadan çevrimdışı ilişkiler gibi temel iyilik hali unsurlarına kaydırma avantajına da sahiptir. Çevrimdışı kaynaklarımızı ne kadar iyi inşa edebilirsek, sosyal medyanın refahımıza müdahale etme olasılığı o kadar az olur ve onun gelişen fırsatlarından yararlanma şansımız da bir o kadar yüksek. 

https://media.wired.com
Sosyal medyayı “iyi” ya da daha çok “kötü” diye etiketlemek kolay. Mesele iyi ya da kötü olması değil. Gerçek şu ki; sosyal medya, günümüzde iş ve sosyal hayatın işleyiş şekline giderek daha fazla dahil oluyor. Bu nedenle, eğer onu kullanacaksak, sosyal medyanın benzersiz özelliklerinin ve bu özelliklerin kendi psikolojik ihtiyaçlarımızla, bireysel özelliklerimizle ve esenliğimizle nasıl etkileşime girdiğinin farkında olmalıyız. Asıl mesele bunu başarmak. 

Kaynak:
https://greatergood.berkeley.edu/article/item/how_social_media_can_add_to_your_wellbeing_not_detract_from_it?utm_source=Greater+Good+Science+Center&utm_campaign=d920299e66-EMAIL_CAMPAIGN_GG_Newsletter_December_15_2022&utm_medium=email&utm_term=0_5ae73e326e-d920299e66-75922278

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?