Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
https://unsplash.com
SPACE

2022’de UFO Raporlarındaki Artış

25 Oca 2023

2022 yılı boyunca Pentagon, yüzlerce yeni UFO raporu almış. Daha doğrusu UAP raporu. Peki UAP nedir ve 2022 yılındaki UAP sayısı önceki yıllara göre daha mı fazlaydı? Ama neden? “Uzaylı”’larla ilgili elimizde yeni bilgiler var mı?

https://unsplash.com
Ulusal İstihbarat Direktörü Ofisi (ODNI) tarafından hazırlanan rapora göre, Birleşik Devletler hükümeti Mart 2021'den bu yana 350'den fazla yeni UFO raporu veya yetkililerin deyimiyle UAP (Unidentified Aerial Phenomena) yani “Tanımlanamayan Hava Fenomeni" kaydetti. 2004 ile 2021 arasında 17 yıllık bir dönemde kaydedilen 144 UAP raporu düşünüldüğünde bu sayının hayli yüksek olduğunu öne sürmek kesinlikle yanlış olmaz. 

https://unsplash.com
Toplamda 366 yeni UFO kaydının yarısından fazlası “olağanüstü özelliklere sahip”, olarak sınıflandırıldı. 163 tanesi ise “balon veya balon benzeri varlık”, olarak nitelendirildi. 26 tanesinin de çeşitli insansız hava araçları olduğu tespit edildi. Bu noktada rapor, sivil insansız hava aracı kullanımındaki artışa da dikkat çekiyor. 6 tanesi plastik torbaları, çeşitli doğal hava olaylarını ve kuşları içeren bir kategoriye dahil edildi. 

Neticede söz konusu gözlemlerin yarısından fazlası bir şekilde açıklanabilirken görünüşe bakılırsa önemli bir kısmı da gizemini koruyor. Totalde 171 karakterize edilememiş durum var ellerinde. Söz konusu durumlar, “Olağandışı uçuş özellikleri veya performans” sergileyen ve daha fazla analiz gerektiren durumlar. 

https://unsplash.com
UAP’leri izlemek, yalnızca uzaylı bulmakla ilgili değil. Bu aynı zamanda ulusal güvenlikle ilgili. Zira tespit edilen UAP’ler emniyet riski oluşturabilir. Artık sadece havadaki nesneler de incelenmiyor. Gözlemler aynı zamanda denizdeki nesneler ve bunun yanı sıra “ortam ötesi nesneleri” de kapsıyor. Ortam ötesi nesneler ise “uzay ile atmosfer arasında veya atmosfer ile su kütleleri arasında geçiş yaptığı gözlemlenen ve hemen tanımlanamayan nesneler veya cihazlar" şeklinde tanımlanıyor. 

https://unsplash.com
Gökyüzünde, denizin üzerinde ve uzayda tanımlanamayan nesneler, bilhassa operasyonel personel için risk teşkil edebilir. Tanımlanamayan hava olayları, bilhassa Amerikalı yetkililer tarafından ulusal bir güvenlik meselesi olarak kabul ediliyor. Zaten çok sayıda UAP, ABD Donanması ve Hava Kuvvetleri pilotları ve operatörlerinin operasyonel görevleri yerine getirdikleri sırada yaptıkları gözlemlere bağlı olarak kayıtlara geçiyor. 

Dolayısıyla tanımlanamayan nesnelerin biran evvel tanımlanabilmesi için kurumların, odaklanmış bir çabaya öncülük ettiği öne sürülüyor. Bu yolda eldeki tüm bilimsel ve analitik standartların kullanıldığı iddia ediliyor. 

https://unsplash.com
Bu noktada ABD hükümetinin konuyu UFO araştırmalarından çıkarıp, “potansiyel düşman faaliyetleri”’ne indirgeme çabasından da söz ediliyor. Buna göre hükümet, tanımlanamayan hava olaylarını, birer havacılık tehlikesi ve yabancı gözetleme çabası olarak değerlendirme eğiliminde. 

Konuyla ilgili NASA araştırmacılarından oluşan bir ekip de fenomenler üzerinde resmi olarak araştırma yapmaya başladıklarını ve elde ettikleri bulguları 2023 ortalarına kadar kamuoyuyla paylaşmayı planladıklarını duyurdu. Yani artık UFO veya UAP meselesi aynı anda pek çok yönden, birden fazla resmi kurum ve çok sayıda profesyonel araştırmacı tarafından ele alınıyor. Bu gelişmeler, yabanacı misafirlerin gezegenimize ilgi duyma ihtimalleri hakkında daha güvenilir bilgilere ulaşmak için önemli bir adım olarak kabul edilebilir. 

https://unsplash.com
Tabii, hemen heyecanlanmaya gerek yok. Zira yayınlanan bu yeni rapor, yapılan gözlemlerin hiçbirini, dünya dışı kökene sahip olarak nitelendirmiyor. Raporun yayınlanmasından haftalar önce, gazeteciler iki üst düzey yetkiliye çalışmaların, uzaydan Dünya'yı ziyaret eden varlıklara işaret edebilecek herhangi bir anormallik ortaya çıkarıp çıkarmadığını sordu.
ABD Savunma Bakanlığı’nın İstihbarat ve Güvenlikten Sorumlu Müsteşarı Ronald Moultrie, bu soruya şöyle cevap verdi; "Gördüğümüz nesnelerin herhangi birinin uzaylı kökenli olduğuna inanmamıza neden olacak hiçbir şeyle karşılaşmadık. Eğer bu yönde bir kanıta ulaşırsak, onu analiz edeceğiz ve uygun önlemleri alacağız.” 

https://unsplash.com
Araştırmacılar, yapılan analizlerin çok kapsamlı olduğunu ve son derece titiz çalışmalar yürütüldüğünü, sürecin profesyonelce yapılandırıldığını savunuyor. Başka türlü bir savunma mümkün olamazdı elbette. 
Uzay ve uzaydaki “diğerleri” meselesi gizemini korumaya devam ediyor. İnsanoğlunun bu konudaki merakı ise dinecek gibi görünmüyor. 
Zaman ve araştırmalar neler gösterecek, bakacağız. Ve elbette konunun sıkı takipçisiyiz. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?