Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pinterest
KADIN KAFASI

2022 Yılında Kadınlar Nelerle Mücadele Etti?

23 Ara 2022

2023 yılına girerken kadınların halen daha kendi yaşam hakları için mücadele vermesi, dünya olarak pek de ilerlemediğimizin bir kanıtı. Tüm bir sene yaşananları yeniden hatırlamak ve olanları yeniden gözden geçirmek için hazırladığımız içeriğimizde 2022 yılında kadınların nelerle mücadele ettiğini mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pinterest
   Kadınlar, bu sene de kendi hakları ve yaşamları için birçok mücadele verdi. Tüm dünyada yaşanan bu hak mücadelesi birçok sonuçlar doğurdu. Yine kadınlar öldürüldü, hakları elinden alınmaya çalışıldı fakat durdurulmaya çalışılan kadın mücadelesi daha da güçlendi. Sizler için hazırladığımız içeriğimizde 2022 yılında kadınların nelerle mücadele ettiğini mercek altına aldık. Gelin bu senenin değerlendirmesini hep birlikte yapalım. 


Pinterest
Türkiye’de 8 Mart ve 25 Kasım Yürüyüşleri Engellenmeye Çalışıldı
 
   En son 2019 yılında İstiklal’ de gerçekleştirilen 8 Mart ve 25 Kasım Feminist Gece Yürüyüşü, bu sene de diğer seneler gibi engellenmeye çalışıldı. Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlamak isteyen kadınların İstiklal’ e girişi engellendi ve kadınlar, polis şiddetine maruz kalarak göz altına alındı. Sıraselviler’ den Cihangir’e uzanan yürüyüşte kadınlar ve LGBTQİA+’lar bir kez daha polis ve devlet şiddetine maruz kaldı. 

Pinterest
Türkiye’de HPV Aşısı Gündemi 
 
   Kadınların en büyük haklarından biri olan HPV aşısı, 2022 gündeminden düşmeyen, Türkiye’de ulaşılması zor sağlık konularından biri oldu. Devletin karşılaması ve ulusal aşılama programının içerisine alınması gereken HPV aşısı, gün geçtikçe artan fiyatıyla erişilmesi güç bir olguya dönüştü. Maalesef ki aşı, halen daha devlet tarafından karşılanmıyor. 

Pinterest
Türkiye’de 300’den Fazla Kadın Cinayeti 
 
   Türkiye’de, henüz 2022 bitmemişken, 1 sene içerisinde toplam 300’den fazla kadın erkekler tarafından öldürüldü. İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması, 6284’ün etkin bir şekilde uygulanmaması, faillere caydırıcı cezaların verilmemesi ve verilen cezalara indirim uygulanması kadın cinayetlerinin artışında önemli bir etken oldu. 

Instagram
Kadın Sanatçılar Yine Kıyafetleriyle Gündemdeydi 

   Bu sene de kadınlar, yaptıkları işlerle değil giydikleri kıyafetlerle gündemdelerdi. Gülşen, Aleyna Tilki ve Hadise, bu sene kıyafetleri üzerinden en çok konuşulan sanatçılardan oldu. Kadınların ne giydiği, nereye gittiği, kiminle birlikte olduğu veya ne yaptığı kimseyi ilgilendirmez. Bunu da hatırlatmamıza gerek yok herhalde. 

Pinterest
6 Yaşındaki Çocuk Gelin 
 
   Türkiye’de 6 yaşındaki çocuğun zorla evlendirilmesi ve cinsel istismara uğradığı iddiası 2022 Aralık’ın en çok konuşulan haberlerinden biri oldu. Türkiye’nin ve birçok doğu ülkesinin en büyük trajedilerinden biri olan çocuk gelinler, yıllar geçtikte azalmadan devam eden ve tüm dünyayı ilgilendiren büyük bir sorun. 


Pinterest
Amerika Birleşik Devletleri’nde Kürtajın Yeniden Gündeme Gelmesi 
 
   2 Mayıs’ta Politico adlı haber sitesinde yayınlanan haberin ardından tüm Amerika yerinden oynadı. Kürtajla ilgili yayınlanan haber, “Amerika’da kürtaj yasaklanacak mı?” sorusunu yöneltmemize neden oldu. Şu anda böyle bir yasak söz konusu olmamasına rağmen kürtajın yeniden gündeme gelmesi, birçok kadın hareketini sinirlendirdi. 

Pinterest
İran’da Feminist Devrim 
 
   17 Eylül’de başörtüsünü kuralına göre takmadığı gerekçesiyle ahlak polisleri tarafından öldürülen Mahsa Amini ile fitillenen devrim ateşi, İranlı kadınların feminist devrimine dönüştü. Mahsa Amini’nin ardından birçok kadın daha ahlak polisi tarafından öldürüldü. Kadınlar halen daha İran’da hak mücadelelerinin peşindeler. 

Pinterest
Me Too Hareketinin 5. Yılı

   Dünya çapında büyük ses getiren kadın hareketlerinden biri olan Me Too, bu sene 5. yılını devirdi. Hareketin, 5 yılın ardından bile aktifliğini koruyabilmesi, aslında dünyada hiçbir ilerlemenin sağlanamadığının ve kadınların sistematik bir şekilde erkek şiddetine maruz kaldığının en büyük kanıtlarından biri. Umarız ki 2023, tüm bu haksızlıkların ve eşitsizliklerin son bulduğu bir yıl olur. Şimdiden iyi seneler.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?