Vogue Runway
STİL

2021-2022 Sonbahar Kış Sezonunun Öne Çıkan 7 Pantone Rengi

27 Eki 2021

Pantone Renk Enstitüsü, her yıl Aralık ayında belirlediği yılın rengine ek olarak dönemsel trend tahmini ve renk danışmanlığı da yapıyor. Bu sezon ise moda sektörü için sonbahar kış aylarının kasveti yerine fazlasıyla enerjik bir palet gözümüze çarpıyor. Elbette kahverengi, gri ve siyah tonları gibi kışa ait renkler var ama öne çıkan Pantone renkleri kış gelmeden ilkbahara gülümsetecek gibi görünüyor.

Vogue Runway

Pantone 15-0956 | Daylily


Global renk otoritesi Pantone, Illuminating (aydınlatıcı sarı) rengini, 2021 yılının rengi olarak belirlemişti. Geçtiğimiz İlkbahar/Yaz sezonunda aydınlatıcı sarı yine podyumda fakat bu sefer yanına çekiciliği daha fazla olan ve portakal rengine yakın, canlandırıcı tonda bir sarıyı daha getirmiş. Fazlasıyla iddialı olan bu ton, dikkat çekmekten korkmayanlar için harika bir seçim olacaktır. Sarı kadar göz yormadığı için büyük parçalarda rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Buna en iyi örnek ise Off-White markasının üç düğmeli maskülen paltosu olacaktır.

Vogue Runway

Pantone 15-3817 | Lavender


Sezonun öne çıkan diğer rengi, romantik esintilerin kaynağı lavanta. Lila rengine oldukça benzeyen ama onun kadar çiğ durmayan lavanta rengi en fazla elbiselerde kendini gösteriyor. Tek parça oluşu ve kullanım kolaylığı açısından elbise, her zaman risksiz bir seçim olur. Hatta lavanta renginde piliseli elbise bulabilirseniz hemen satın almalısınız, çünkü hem bu kış sezonu trendinlerinden birine hem de modası asla geçmeyecek zamansız bir parçaya sahip olursunuz. Trend tahmin ajansı WGSN, lavanta renginin önümüzdeki yıllarda pantone rengi olma olasılığını açıklamasından sonra herkesin dolabına en az bir parça eklemesinde fayda var.

Vogue Runway

Pantone 18-4221 | Spring Lake


2021 – 2022 Sonbahar/Kış trend renkleri arasında fazlasıyla mavi bulunuyor. Öyle ki bu sezon Clear Sky, Ibiza Blue, Mykonos Blue, Rhodonite ve After Midnight renklerini öne çıkaran Pantone, mavinin tonlarına saygı duruşunda bulundu diyebiliriz. Fakat seçtiği mavilerden bir tanesi dinlendirici ve dingin bir renk olduğu için fazla renklenmekten korkanlara bile hitap edecek gibi duruyor. Bahsi geçen Spring Lake tonu bulutsuz bir gökyüzünün altındaki bahar gölü esintisi hissi veriyor. Podyumda özellikle klasik parçalarda yer bulan Spring Lake rengini en çok Alberta Ferretti tasarımı uzun paltoda beğendik. Dış giyim için fazla renkli olduğunu düşünenlere ise uzun atkı, eldiven ya da çanta gibi aksesuarlarda tercih etmelerini öneriyoruz.

Vogue Runway

Pantone 13-0003 | Perfectly Pale


İlkbahar renklerinden sade bir tona geçiş yaparak plaj kumunu anımsatan mükemmel solukluktaki Perfectly Pale rengini ele alıyoruz. Krem tonları her kış, özellikle paltolarda fazlasıyla kullanılılan bir renk. Bu sene de Pantone önerisiyle yine dış giyimin her parçasında göreceğiz. Fendi podyumunda gördüğümüz gibi ton sür ton olarak kullanmanın yanı sıra sadece pantolon, çanta, bluz gibi tek bir parçada da tercih edebilirsiniz; önerilen kullanımın baştan ayağa bir bütün olması suretiyle tabii... Genel görünümün fazla soluk olacağını düşünenlere ise Pantone böyle buyurdu, diyoruz.

Vogue Runway

Pantone 15-0527 | Olive Branch


Ah, tüm mevsimlere yakışan yeşil ve tonları! Filizlenen her çiçeğe mutluluk veren yeşil, bu yıl Pantone renk otoritesinden zeytin dalı ile taçlandırılıyor. Öyle bir yeşil ki sonbaharın tüm renkleri ile uyum sağlayacağı için kombine ederken hiç zorlanmayacağınızı düşünüyoruz. Bordo, siyah, krem tonları, kahverengi ve hatta yeşilin her tonu ile tercih edebilirsiniz. Biz, Fendi podyumunda gördüğümüz süet ceket tasarımını çok beğensek de en iyi kullanımı Olive Branch rengi Sportmax pantolon tasarımı ile gösterildi.

Vogue Runway

Pantone 19-1223 | Downtown Brown


İşte, sonbahara ait bir renk; sonbaharın kıymetlisi; kahverengi! Fakat bu bildiğiniz kahverengi tonlarından değil. O bir metropol kahverengisi... Dış giyimden takım elbiselere, aksesuarlardan gece elbiselerine kadar mükemmeli yakalayacağınız bir kahverengi tonu. Neredeyse yüksek modanın tüm tasarımcıları tarafından her tarz ve türde podyuma çıkmayı başardı. Fakat liderlik tacını, altın yıldız işlemeli elbise tasarımıyla Zimmermann kazandı.

Vogue Runway

Pantone 18-1453 | Fire Whirl


Sonbahar/Kış sezonu olur da kırmızının bir tonu olmaz mı? Elbette bu söz konusu bile olamaz. İlkbahar sezonu boyunca birçok tasarımcının favorisi olan Fire Whirl nam-ı diğer ateş girdabı rengi 2021 – 2022 Sonbahar/Kış moda haftaları içinde kendini buldu diyebiliriz. Sıcak kırmızı ile soğuk kırmızı arasında bir ton olan Fire Whirl, Carolina Herrera’dan Alice & Olive’e, Saci’den Balmian’e birçok podyumda yürüdü. Fakat en klas parçaları Dior sundu. Özellikle kapüşonlu yelek ve asimetrik yaka elbisesi görülmeye değer.
Moda sektörünün renk paletinde fazlasıyla söz sahibi olan Pantone Enstitüsü’nün belirlediği renklerden en az bir tanesi, her yıl birçok tasarımcının koleksiyonlarında yer alarak podyuma çıkıyor. Eğer siz de bizim gibi alışveriş yaparken nokta atışı yapmak isterseniz 2022 Sonbahar/Kış modası renk trendlerini radarınıza almalısınız.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?