ZOOM

2000 Beygir Gücünde: Lotus Evija

03 May 2021

Sınırları tam anlamıyla zorluyor. İngiliz üreticinin uzun zamandır beklenen 2021 Evija’sını henüz yollarda göremesek de gerek teknik özellikleri ve değerleri gerekse de güçlü tasarım dili ile o konuşulmaya devam ediyor. Bizler de sizler için 2000 beygir gücünde olan, elektrikli hiper otomobil, 2021 Lotus Evija hakkında şu ana kadar bildiğimiz her şeyi masaya yatırıyoruz.

2 Bardak

Bugatti, Ferrari ya da Lamborghini hiper otomobil denildiğinde akla gelen ilk markalar olabilir. Her ne kadar onların Chiron, Enzo ve Veneno gibi üst düzey modelleri olsa da onları sollayarak geliyor Lotus Evija. Teknolojinin sınırlarını adeta zorlamıyor yeniden yazıyor hatta. Onun için bu kadar iddialı olmaya gerek var mı derseniz, bizim için cevap evet. Elektrikli otomobiller ne kadar hızlı olabilir algısını yıkan ve tamamen elektrikli bir şekilde yollarla buluşacak olan 2021 Lotus Evija, sadece İngiliz üreticinin en güçlü otomobili değil şu ana kadar gelmiş geçmiş dünyanın en güçlü aracı unvanını da kazanmaya adeta ant içiyor. Sadece 130 adet üretileceğini bildiğimiz Lotus Evija’yı garajında görmek isteyenlerin ise ödemesi gereken rakam 2 milyon dolardan daha fazla. 

 
Peki, onun hakkında metal dış tasarımı, kelebek kapıları, oldukça geniş arka kanadı ve 2000 beygir gücü üretmesi dışında ne biliyoruz? İlk söyleyebileceğimiz şey Lotus Evija’nın tamamen sizin zevkinize göre tasarlanabileceği. Her ne kadar bu hiper otomobil, standart bazı özellikler ve son derece lüks ve son teknoloji ile dizayn edilen bir bilgi-eğlence sistemi geliyor olsa da hem iç hem de dış tasarımda, İngiliz üretici müşterilerine sınırsız sayıda rengin bulunduğu bir kartela sunuyor. Hız deneyimini iki kişinin birlikte yaşayabileceği Lotus Evija’nın iç tasarımında da yine son teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanılmış desek doğru olabilir. Mikrofiber ve karbonfiber gibi materyallerin kullanıldığı tasarımın prototip görüntüleri elimizde olsa da Lotus tarafından sağlanan bilgiye göre İngiliz üretici 1950 ve 1960’ların yarış arabalarından ilham alarak aracın iç tasarımına hem retro hem de modern dokunuşlar katmayı planlıyor. 

Diğer tüm Lotus otomobilleri gibi bluetooth teknolojisi ve bilgi-eğlence sistemi ile birlikte gelecek olan 2021 Evija ayrıca Apple CarPlay ve Anroid Auto gibi donanımları da sunuyor. Ön panele yerleştirilen bu geniş ekranın yanında direksiyon simidinin arkasında da pil şarjı ve kalan menzil değerlerini gösteren bir dijital ekran daha bulunuyor. Bunların yanı sıra bu bilgileri sağlaması adına İngiliz üretici bir de telefon uygulaması geliştiriyor. Böylelikle kullanıcı arabasına ne kadar uzaklıkta olursa olsun, onunla ilgili tüm bilgilere tek bir tıkla ulaşabiliyor. 2021 Lotus Evija’ın sunduğu teknolojik özellikler bir yana dursun teknik detaylardan da bahsetmek gerekiyor. Öyle ki dört elektrikli motor en başta da söylediğimiz gibi 2000 beygir gücü üretirken 1254 tork gücünü de sağlıyor. İddialı hiper otomobilleri bile susturan bu rakamsal değerin yanı sıra dünyaca ünlü otomobil editörü Jack Rix Lotus Evija’yı şu sözlerle değerlendiriyor. 

“O, hızlı elektrikli araçlar için bir bayrak taşıyıcısı.” Bu son derece iddialı sözün yanı sıra Rix şu kelimeleri de cümlelerine ekliyor. “Proje geliştirme ekibinin çalışmaları için övgüyle bahsediyorum. Lotus DNA’sının ilk köşeden itibaren apaçık ortada olduğunu hissediyorsunuz. Direksiyon süper ve hafif, tekerlek açısına ve hıza göre kendini ayarlıyor.” Yaklaşık 1687 kilogram ağırlığında olan Lotus Ejiva 2021, ayrıca bu değerleri sunan bir elektrikli otomobil olarak da hafif olarak nitelendiriliyor. Maksimum hız göstergesi 320 km/s civarında olacak olan aracın ayrıca 0’dan 100 km/s hızlanmasının da 3 saniyenin altında olduğunu söyleyelim. Ayrıca bu hiper otomobilin performansının tercih edeceğiniz Range, City, Sport, Tour ve Track sürüş modelleri ile değişeceğini de belirtmemiz gerekiyor. 

Son bir not daha düşecek olursak, Lotus Evija’nın tamamen elektrikli bir şekilde geldiğini yeniden söylemek isteriz. Ancak onun diğer birçok elektrikli araçtan son derece farklı olduğunu sizlere hatırlatmamız gerekiyor. Çünkü oldukça hızlı bir şekilde şarj oluyor. Bu hızı ise şöyle anlatmak mümkün: Neredeyse sıradan bir aracın bir deposunu doldurmak için benzinlikte geçirdiği süre Lotus Evija’nın aküsünü doldurması için yeterli. Öyle ki Lotus Evija 2021’in aküsünün %80 civarında dolması için 12 dakikaya ihtiyacı olduğu gibi tam şarj için 18 dakika gibi diğer elektrikli otomobillere göre oldukça kısa bir süre yeterli oluyor. Peki ya menzil derseniz, aracın iki şarj arası 400 kilometre yol gidebildiğini söyleyebiliriz. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?