Pinterest
STİL

1980’ler Modasına Bakış

25 Oca 2023

Modanın en parlak, en renkli, heyecan verici ve çılgın olduğu dönem 80’li yıllardı. Büyük geniş omuzlar, vatka, göz alıcı büyüklükteki saçlar, rengarenk makyajlar ve cesur renkleri içeren maksimal moda dalgasıydı. Oldukça özgün, güçlü ve de baskın bir dönem olan 80’li yılların modasını yakından bakmaya hazırsanız başlıyorum.

Pinterest

1980'lera Damga Vuran Trendler


Post – Punk Modası

1980’lerin Post – Punk moda akımı Vivienne Westwood tarafından yönetilmişti. Canlı renklerdeki Mohikan tarzı saçlar, Dr. Martens botlar, sloganlı tişörtler, yırtık jean ve taytlar, motorcu tarzı deri ceketler, ekose pantolon ya da ceketler ve zincirler akımın imza parçalarıydı. Saç ve makyaja yansımaları ile post-punk trendi 80’li yıllara damga vuran en önemli trendlerin başında geliyordu.

Getty Images

Aerobik Trendi

80’li yıllarda yaşayan küçük, büyük her kadının, Jane Fonda gibi giyindiği, mayo, parlak çorap ya da tayt ve tozluklu bir stilde kıyafet ile fotoğrafı vardır. Çünkü 80’li yıllarda aerobik trendi dönemin en çılgın spor kıyafetlerinden biriydi. Jane Fonda, Jennifer Beal ve Olivia Newton-John gibi ünlülerin spor, egzersiz ve dans kıyafetlerinin kadınlar tarafından popüler olmasını sağlamıştı. “Flashdance” filminde Jennifer Beal’in yırtık tişörtleri, bol kazağı ve Jane Fonda’nın egzersiz kıyafetleri 80’lerin olmazsa olmaz trendlerinden bir tanesiydi. Yüksek belli tulumlar, saç bantları, neon renklerdeki aksesuarlar 80’lerin egzersiz modasının vazgeçilmezleri arasındaydı.


Pinterest

Neon Trendi

Neon trendini bugün, 1980’li yıllardaki gibi uygulamaya kalsak, eminim ki birçok kişi bizi gördüğü zaman gözlerim kanadı, diyecektir. Çünkü 80’lerdeki neon çılgınlığı makyajdan kıyafete, aksesuardan ayakkabıya kadar her parçada oldukça parlak, cesur ve göz alıcı bir şekildeydi. Her parçada olması yetmiyormuş gibi soft veya siyah veya beyaz renklerle de değil, bu trend baştan ayağa neon renklerle kombine ediliyordu. Kısaca o dönemin neonları, şimdinin “Neon trendi podyumlara geri döndü!” haberlerine hiç benzemiyordu.

Vogue

Denim Trendi

80’lerin kot pantolon modası, Calvin Klein markasının Brook Shields’li reklamı ile görücüye çıkmış ve o günden sonra moda endüstrisine hakim olacağının sinyalini vermişti. O dönemler 15 yaşında olan Brooke Shields ile çekilen Calvin Klein Jeans reklamının oldukça sansasyon yarattığını bilmeyen yoktur. Çünkü reklamda, ünlü oyuncu “Calvin’le arama ne giriyor biliyor musunuz? Hiçbir şey!” sözü ve pozları ile ezberleri bozmuştu bir kere. Kot pantolonun daracık ve bedeni ortaya çıkaran şekillendirici biçimi, yüksek beli ve poponun biçimini vurgulamak için kalçadan geçen dikişi bir tasarım harikası olarak pazara sunulmuştu.

Pinterest
Elbette 1980’lerde kot kumaşı sadece jeanlerde gözümüze çarpmıyordu. Şimdinin denim on denim kalıbı 80’li yılların neredeyse tüm ünlülerinin stillerine yansıyan bir görünümdü. Kadın, erkek fark etmeden neredeyse tüm ünlüler, kot pantolon ve kot ceketi birlikte giymiştir. Özellikle bol Levi’s kot ceketi Whitney Houston'dan Madonna’ya, Johnny Depp'ten Drew Barrymore’a kadar dönemin tüm ünlülerinin üzerinde gördüğümüz bir tasarımdı. Yüksek bel kot pantolon ile oversize kot ceketi kombinesinin en ünlülerinden biri de Whitney Houston’ın tarzı ve de elbette stili ile moda dünyasına oldukça farklı bir dokunuş yaratan Johnny Depp yırtık jeani ile kot yeleği döneme damga vuran diğer stillerdendi.


Pinterest

1980'lara Damga Vuran Stiller


Güçlü Kadınlar Stili

“Power Suit” adı verilen giyim Margaret Thatcher zamanına da gönderme yapan bir akımdı. Özellikle 1980’li yılların takım elbiseleri kariyer yapan ve çalışan güçlü kadınları temsil ediyordu. Bu dönemde birçok dizi ve filmdeki kadın giyiminden esinlenilen stilin en önemli parçası geniş vatkalı omuzlara sahip takım elbiselerdi.

Pinterest
Vatka sadece ceketlerin değil, elbise ve mantoların da olmazsa olmazıydı. Üstelik 1980’li yıllarda vatkalı manto dışında bir manto modeli oldukça azdı. Vatkalı blazer üzerine yine vatkalı manto ile günümüzün Amerikan futbolu oyuncuları kıvamına gelen stiller o günler için eşsiz bir kombineydi. Hatta şimdinin oversize modeli paltolarının o zamanların normal mantoları olduğuna da özellikle belirtmek isterim.

Pinterest

Patenci Stili

70’li yılların sonlarından kalma patenci stili 80’li yıllarda da devam etti. Beyaz spor ayakkabılar, çizgili gömlekler, kısa şortlar, kot yelekler, renkli ve parlak taytlar, mini etekler, bomber ceketler ve tozluklar sadece aerobik trendine ait değildi.

Harper's Bazaar

Dantel Modası

Her ne kadar 80’li yıllar, Michael Jackson başta olmak üzere birçok müzisyenin stili öne çıkta da bir Madonna vardı ki 80’li yılların en ünlü dantel modasını onun üzerinde gördük. Madonna’nın 1984 yılında MTV kanalında dantel elbise ve dantel eldivenli görünümü 80’li yıllarda bu eğilimin film ve dizilerden sokağa kadar her alanda yayılmasını sağladı.

Pinterest

1980'li Yılların Öne Çıkan Saç Stilleri


80’lerdeki saç modelleri on yıl boyunca büyük, hacimli ve vahşi bir görünüme sahipti. Saç spreyinin yoğun kullanıldığı, her 2 kadından birinin yaptırdığı permalar, dolgun ve hacimli bukleler en çok görülen saç stilleriydi. Ayrıca mavi, kırmızı, yeşil ve pembe renkleri de görülmekteydi. Neon renkler yalnızca kıyafetlere özgü değildi desem yanlış olmaz.

Pinterest

1980’li Yılların Öne Çıkan Makyaj Stilleri


1980’li yılların makyaj stilini en iyi anlatan kelime kesinlikle cüretkardır. Günümüzdeki en iyi makyaj stili olan yok gibi makyaj ile kıyaslandığında resmen boya badana gibi duran, oldukça parlak renk paletine sahip, 1000 metre öteden fark edilen bir makyaj stiliydi. Kırmızı, mavi, yeşil, mor, pembe ve turuncu renklerin başı çektiği yoğun makyaj o dönemin normaliydi.


Pinterest

1980'li Yıllara Damga Vuran Tasarımcı


1980’li yıllara damgasını vuran tasarımcı hiç tartışmasız Vivienne Westwood idi. 1981 yılındaki ilk şovu olan “Pirate” ile birlikte on yıl boyunca post-punk akımının da öncüsü olmuş ve o günden bugüne hem İngiliz hem de dünya modasını etkileyen bir tasarımcıdır. 80’li yıllarda bol pantolonları, bol gömlekleri, fırfırları, parlak renkleri, asimetrik kesimli kumaşları, ekoseye olan aşkı, dantel ve brokar kumaş ile yarattığı harika tasarımları ile gotik kraliçe ünvanını almıştır. Hatta ünlü tasarımcı Christian Lacroix, Vivienne Westwood için tasarımlarını gördükten sonra onun bir çeşit “Ufo” olduğunu söylemiştir.©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?