Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
1943 Kursk Muharebesi
pinterest
SCOPE

1943 Kursk Muharebesi

04 Eki 2022

İkinci Dünya Savaşı, insanlığın bugüne kadar gördüğü en büyük savaşlardan belki de birincisi. Faşist ve nazist dalganın önce Avrupa’yı sonra dünyayı sarması büyük katliamların ve insanlık suçlarının önünü açar. Cephelerden gelen cenaze sayısı, milyonlarla ölçülüyor; koca koca devletler büyük çaplı nüfus kayıpları yaşıyordu. Kursk Muharebesi, tasvir etmeye çalıştığımız bu vahşi çatışmalardan bir tanesi. Stalingrad’daki yenilgiyi unutturmak isteyen Almanlar, Kursk çıkıntısına saldıracak ve dünyanın en büyük kara harekatlarından birisi böylelikle başlamış olacaktı.

2 Bardak
Temmuz 1942’de başlayan Stalingrad Kuşatması, Nazi Almanya’sının gücünü ispat etmek istediği bir muharebeye dönüşür. Alman savaş makinesi Wehrmacht, hızla Sovyet Rusya’nın üstüne hücum eder. Blitzkreig savaş taktiğinin ani baskınları sayesinde, havadan ve karadan boğucu bir kuvvetle Doğu Cephesi’ni yara yara Stalin’in üstüne yürüyen Hitler’in temel motivasyonu Kafkaslar’a inmekti. Wehrmacht savaş makinesinin tankını yürütüp uçağını uçurmak için doğal kaynaklara ihtiyacı çoktu. Şimdiki Ukrayna’yı alarak Stalingrad şehrine direksiyon kıran Naziler, galibiyetten çok emindi. 

pinterest
Panter ve Tiger adını verdikleri tanklarıyla Rusya üzerinde hakimiyet kurmayı amaçlayan Almanlar, önce Stalingrad’da büyük bir direnişle karşılaşır.
Halkın da dahil olduğu direniş sayesinde Sovyetler, Nazileri yıkık dökük, harabe olmuş şehrin sokaklarına çekecek ve büyük tanklar ve devasa hava filosuyla saldırmaya alışkın Wehrmacht’ı gerilla savaşına zorlayacaklardı.1942 Temmuz’unda başlayan Kuşatma Şubat 1943’e kadar sürer. Karşılarında kadınların ve hatta çocukların dahil olduğu topyekün bir direniş bulan Naziler, gerilla savaşını kaybedecek; 
Hitlerin megaloman tavırlarıyla yenilgiyi kabul etmemesi, askerlerini geri çekmemesi sebebiyle yüz binlerce Alman Stalingrad’da açlıktan ve dondurucu soğuktan can verecekti. Bu ağır yenilginin acısını çıkarmak için Tiger ve Panter adlı tankları sahaya sürmeye karar veren Hitler, Sovyetler’i kendisine direndiklerine pişman etmek niyetindeydi. Stalingrad’dan geri çekilmek zorunda kalan Naziler, yaklaşık 5 ay sonra gücünü toplayıp yeniden saldırıda bulundular. Kursk Çıkıntısı adı verilen ve adını oradaki yerleşim yerinden alan bu coğrafi bölge, tarihin en kanlı kara savaşına tanıklık eder. Almanların yeni icadı Tiger tankları, normal bir tanktan çok daha hızlı hareket ediyor ve dakikada birkaç kez atış yapabilme özelliğini barındırıyordu.

pinterest
Prohorovka Muharebesi’ni de içine alan Kursk bölgesi çatışmaları, piyadelerden çok tankların cirit attığı bir savaşa dönüşür. Tarihin en büyük tank savaşı olarak kayıtlara geçen bu muharebede, Yüzlerce tankın coğrafyayı yangın yerine çevirdiği gözlenirken yüzbinlerce insanın ölümüyle bu dehşet savaşı tarihe geçmiştir. Hitler çıkıntının her iki tarafından saldırarak Rus ordusunu kıskaca almaya çalışır; fakat kıskacın ayaklarında özellikle kuzey cephesinde oldukça ağır kayıplar veren, hareket kabiliyetini yitiren Wehrmarcht tarumar olur.
Kıskacın güney ayağında daha baskın çıkıyor gibi görünse de Naziler, son teknoloji Tiger ve Panterlerini ani bir hızla kaybetmeye başlayacak; imha olan Luftwaffe, kara birliklerinin de sonunu getirecekti. Kursk Muharebesi, Hitler’in Doğu’daki son taarruz savaşıdır diyebiliriz. 1 sene sonra Bulge Taarruzu başlasa da bu muharebe Batı Cephesi’nde olacaktı. Önce Stalingrad Kuşatması’ndaki başarısızlık, Kursk ve Prohorovka mağlubiyetleri, işlerin Almanlar için kötü gittiğinin habercisiydi. 

pinterest
Yaz 1943’ten itibaren saldırı değil, savunma pozisyonuna geçen Nazileri Stalin’in Kızıl Ordusu Berlin’e doğru itecek; 1945 Mayıs’ında Sovyet Rusya’nın kesin zaferiyle bu kanlı yıllar bitecekti. Hitler’in Stalingrad’daki kendini beğenmişliği ve Rus halkını alt insan olarak görüşü, mağlubiyetin de mutlak etkilidir. Kursk Muharebesi’nde geciken Tiger ve Panter tankları; Hitler’in bozulan psikolojisi, realiteden uzak oluşu da bu mağlubiyeti hazırlamıştır. Öte yandan Amerika’nın Sovyet Rusya’ya binlerce tonluk silah ve mühimmat yardımı yaptığı ve Stalin’in fabrikalarını doğuya kaydırdığı bilinen bir gerçekliktir. 
Silah ve cephane ve insan üstünlüğü Sovyetler’in elindeyken Hitler, son teknoloji savaş makinelerine güvenmiş; egosuna esir düşerek kendisinin ve ülkesinin sonunu hazırlamıştır. Generalleri tarafından defalarca uyarılan Hitler, Stalin’le tutuştuğu bilek güreşini kaybedecek ve Wehrmarcht’ın devasa gücünü rasyonellikten uzak kararları sebebiyle imhaya sürükleyecekti. Dünyayı katliamlara sürüklemiş bu faşist lider, ideolojisiyle beraber tarihin tozlu sayfalarına karışırken insanlığın hafızasında korkunç yaralar bırakacaktı. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?