Mubi
KÜLTÜR/SANAT

16 Ocak Haftası Amazon Prime ve MUBI’de Ne İzleyelim?

17 Oca 2023

Size yepyeni bir sürprizimiz var! Bundan sonra Amazon Prime içerik önerilerimize ek olarak son derece sanatsal, ödüllü ve festival filmlerine ev sahipliği yapan MUBI içeriklerine de yer vereceğiz. Size de onlarca içerik arasından sadece kendinize en uygun olanlarını seçmek kalacak! Eğer hazırsanız başlayalım.

2 Bardak
Prime listemizde bu hafta bilim kurgu ve gerilim dizisi olan The Rig, 3 sezonluk aksiyon dizisi Absentia, vahşi doğanın gizemli dünyasını keşfeden Outer Range’in ilk sezonu ve son olarak aile komedisi Desconectados var. Öte yandan Mubi listemizde ise son derece ses getiren, ülkemizde çekilen ve bir aile dramını konu alan ödüllü film Aftersun, Penelope Cruz’un başrolünde oynadığı aşk filmi Twice Born, sınırdaki Amerikan askerlerinin hayatını anlatan olaylı film Redacted ve son olarak ses getiren Kore yapımı romantik gerilim Decision To Live var!

Onedio
The Rig / Amazon Prime

The Rig, Türkçe ismiyle Platform, 2023 yapımı henüz tek sezonluk bir bilim kurgu/ aksiyon dizisi. Dizi, Kinloch Bravo ve ekibinin, gizemli bir sis sonrasında, ana kara ile olan tüm bağlantıları kopunca bir yandan eve dönmek için mücadele etmelerini, bir yandan da aralarında artan gerilimi konu alıyor. 

Karşılarında nasıl bir tehdit olduğunu ve nasıl başa çıkmalarını gerektiğini bilmeden, akla sığmayan bir şey karşısında ekibin de bölünmesiyle hayatta kalmak gitgide zorlaşıyor. Özellikle akıl dışı bilim kurgu yapımlarını ve gerilim filmlerini sevenler bizce mutlaka izlemeli.

TV Line
Absentia / Amazon Prime

Absentia 3 sezonluk bir dram/aksiyon dizisi. Eğer daha önceki sezonlarını izlemediyseniz bizce başlamak ve 3.sezonu ile aksiyona doymak için son derece ideal bir zamanlama!

Üçüncü sezonda, heyecan devam ediyor. Emily’nin uzaklaştırma cezası biterken, tehlikeli bir durumu çözmek için kendisini Avrupa’da buluyor. Bu yolculuk onu hem zorlu bir sınava sokarken hem de güvenmeyi zor da olsa öğrenmek durumunda kalıyor. Bitmek bilmeyen bir aksiyon arayışındaysanız, bu dizi heyecanınızı bastıracak nitelikte.

The Hollywood Reporter
Outer Range / Amazon Prime

Outer Range, Türkçe ismiyle Sınırın Ötesi, Josh Brolin, Lili Taylor ve Noah Reid’in başrollerinde oynadığı bir gerilim / dram dizisi. Hem arazisi hem de ailesi için savaşan bir çiftlik sahibinin Wyoming’in beklenmedik ve şaşırtıcı olaylarla dolu vahşi doğasına çıkması ve orada anlaşılamaz bir gizemi keşfetmeye çalışmasını konu alıyor.

Doğada yaşamayı özleyenlerin mutlaka izlemesi gereken şaşırtıcı bir yapım.

Prensario Internacional
Desconectados/ Amazon Prime

Amazon’un orjinal yapımlarından Desconectados, yani yerli ismiyle İnternetsiz, 42 yaşındaki dul bir kadının komik hikayesini konu ediniyor. 

Bu komedi filminde, iki çocuk annesi internet bağımlısı bir kadının hikayesini izliyoruz. Hayalindeki işe kavuşmak üzere olduğu gün, dünya internetsiz kalıyor ve çocuklarla bağlantı kurmayı öğrenmek zorunda kalıyor. Bizce son derece eğlenceli bir film olmuş. Tam da iyi vakit geçirmelik.

Screen Daily
Aftersun / MUBI

Charlotte Wells’in yönettiği Aftersun, eleştirmenlerden tam not alan bir aile draması. En İyi Bağımsız Film ödülü de olmak üzere İngiltere’den Wells’e onlarca ödül kazandıran Aftersun filmi, Türkçe ismiyle “Güneş Sonrası” Fethiye’de çekilmiş. 

90’lı yılların yazında her şey dahil bir otelde, baba ile kızın yer yer yavaş ilerleyen fakat içerisinde birçok dramı barındıran o özel tatilini konu ediniyor. Bizce kesinlikle izlenmeli.

Mubi
Twice Born / MUBI

Mubi birbirinden değerli ve ödüllü yapımlara ev sahipliği yaparken, film seçiminde adeta şansa yer bırakmıyor. 

Sergio Castellitto’nun yönettiği, Penelope Cruz’un başrolünde oynadığı Twice Born, Türkçe ismiyle, Sen Dünyaya Gelmeden, aşkının peşinden giden bir kadının hikayesini konu ediniyor. Aşkı için savaşa giden Gemma ile savaşın tüm gerçekliğini yaşayan Diego’nun tutkulu aşkını izlerken bir yandan da romandan uyarlanan bu filmin anlattığı destansı aşkı ağzımız açık izliyoruz.

Mubi
Redacted/ MUBI

Redacted, Irak’taki bir sınırda yer alan Amerikan askerlerinin günlük hayatına odaklanan olaylı bir film. Film olaylı olarak nitelendiriliyor zira biraz farklı görüşlere yer veriyor. Bu zaman zaman Amerikan askerinin kamerasından yakaladığı gerçeklerle, Iraklı yerlilerin gerçekliklerini çarpıtan cinsten. Her iki tarafa detaylı bir şekilde hakim olmak için bizce izlenmeli. Biz izlerken çok şaşırdık. 

Brian de Palma’nın yönettiği film 2007 yapımı olsa da bizce kaçırılmaması gereken bir yapım.

MUBI
Decision to Live/ MUBI

Son olarak listemize bir Kore yapımı ile veda ediyoruz. Kore yapımlarını sevenleri buraya alalım zira bizce, özellikle romantik filmlerde ciddi anlamda iddialılar. İnsanları derinden yakalamayı ve filmin içine sokmayı kesinlikle becerebiliyorlar. 

Decision to Live, Türkçe ismiyle Ayrılma Kararı, 2022 yapımı bir romantik gerilim filmi. Park Chan- Wook’un yönettiği film dağdan düşen bir adamın intihar mı ettiğini yoksa cinayet yüzünden mi öldürüldüğünü araştırıyor. 

Filmin içinde bolca aldatma, şüphe ve arzu var! 

Öyleyse herkese şimdiden iyi seyirler dileriz. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?