GLOBAL NEWS

15-21 Ağustos Haftasında Neler Oldu?

22 Ağu 2022

Geçtiğimiz hafta hem dünyada hem de ülkemizde pek çok gelişme yaşandı. Hafta sonu Gaziantep ve Mardin’de yaşanan kazalara ilişkin Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, kazaların yol kusuru kaynaklı olmadığını açıkladı. Afganistan sele teslim olurken, Yağmur Ormanlarında rotasında olmayan bir uçak tespit edildi. İspanya’da Göbeklitepe benzeri bir yer keşfedilirken Pakistan’ın eski başbakanı İmran Han’ın devlet kurumlarını ve yetkililerini tehdit ettiği gerekçesiyle konuşmalarının televizyonlardan canlı yayımlanmasını yasakladı. Haberlerin detayları için içeriği ziyaret edebilirsiniz.

3 Bardak

Rus Siyaset Uzmanı Aleksandr Dugin’in Kızı Öldürüldü

 
Rusya’nın tanınmış siyaset uzmanı Aleksandr Dugin’in kızı Darya Dugina’nın planlı şekilde öldürüldüğü duyuruldu. Rusya Soruşturma Komitesinden yapılan açıklamada, Darya Dugina’nın, içinde bulunduğu aracın patlatılması nedeniyle hayatını kaybettiği hatırlatıldı.
 
Dugina'ya yönelik suç işlendiği kaydedilen açıklamada, "Elde edilen bilgilere göre, suçun önceden planlandığı ve sipariş üzerine işlendiği düşünülüyor" ifadelerine yer verildi. Aleksandr Dugin’in kızı Darya Dugina, içinde bulunduğu aracın Moskova bölgesindeki Odintsovo kentinin yakınlarında dün infilak etmesi nedeniyle hayatını kaybetmişti. Olayla ilgili soruşturma başlatılmış, araca patlayıcı cihazın yerleştirildiği ve araç seyir halindeyken patlatıldığı belirtilmişti. Arabanın, Aleksandr Dugin'e ait olduğu ifade edilmişti.
 
Saldırıda hayatını kaybeden 30 yaşındaki Darya Dugina da babası gibi Ukrayna'nın işgaline verdiği destekle biliniyor. Darya Dugina, ABD ve İngiltere tarafından, online dezenformasyon yaydığı gerekçesiyle yaptırımlara maruz kalmıştı. Ukrayna’da yayın yapan bir televizyon programında, dün akşam kullandığı otomobile yerleştirilen bombanın infilak etmesiyle hayatını kaybeden Rus gazeteci ve siyaset uzmanı Darya Dugin hakkında açıklama yapan Podolyak, “Ukrayna'nın dünkü bombalamayla kesinlikle hiçbir ilgisi yok, çünkü biz Rusya Federasyonu gibi bir devlet değiliz ve dahası, biz terörist bir devlet değiliz” dedi.

Afganistan'da Sel: 20 Ölü

 
Taliban yönetiminin Logar Valisi Mevlevi İnayatullah Şuca, basına yaptığı açıklamada, Pazar günü sabah saatlerinde başlayan şiddetli yağışın sele neden olduğunu söyledi. Logar'ın Hoşi ilçesinde meydana gelen selde 20 kişinin yaşamını yitirdiğini ifade eden Şuca, 32 kişinin yaralandığını, sel sularına kapılan 4 kişiden ise hala haber alınamadığını belirtti. Şuca, sel nedeniyle 3 binden fazla evin de hasar gördüğünü kaydetti.
 
Doğal Afetlerle Mücadele Logar İl Başkanı Mevlevi Abdullah Mufakkir de selin vurduğu birçok köyde insanların mahsur kaldığını ve kurtarılmayı beklediklerini aktardı. Taliban geçici hükümetinin Afet Yönetimi Devlet Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Nesim Hakkani, ülke genelinde son bir ayda yaşanan selde 165 kişinin öldüğünü belirtti. Hakkani, bu sürede binlerce hektar arsanın da selde zarar gördüğünü kaydetti.

 

Yağmur Ormanlarında Rotasız Uçak Tespit Edildi

 
Google’ın Haritalar uygulamalarını inceleyen kullanıcılar Avustralya’nın kuzeyinde yer alan Queensland yağmur ormanlarında bir uçak görüntüsü tespit ederek paylaştı. Çok düşük bir irtifada olduğu görülen uçağın normal bir uçuş rotasında olmadığı tespit edilirken, uçağın neden o bölgede ve o seviyede uçtuğuna ilişkin araştırma başladı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Sivil havacılık otoritesi, kayıp uçak olmadığını ancak arızalanmış bir uçak olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.
 
Kullanıcılar tarafından paylaşılan görüntünün Townsville ile Cairns arasındaki sahile yakın bir bölgede bulunan Cardwell Sıradağları'ndaki bir ağaç açıklığına düşen ya da üzerlerinde son derece alçaktan uçan devasa bir uçak olduğu bildirildi. Görüntülerde uçağın en çok kullanılan modeller olan Airbus A320 veya Boeing 737 olduğu aktarıldı. Uçak ile ilgili sorulara yanıt veren Avustralya Ulaştırma Güvenliği Bürosu, herhangi bir kayıp yolcu uçağından haberlerinin olmadığını söylerken, "Hayalet görüntüler adı verilen bir fenomen var gibi görünüyor ve görüntü de bu olabilir" dedi.

Pakistan'da Eski Başbakan İmran Han'ın Konuşmalarının Canlı Yayınlanması Yasaklandı

 
Pakistan Elektronik Medya Düzenleme Otoritesi'den yapılan açıklamada, İmran Han’ın devlet kurumlarına karşı konuştuğu ve devlet yetkililerini tehdit ettiği belirtildi. Açıklamada, Han’ın konuşmalarının kamu düzenine zararlı olduğu vurgulanarak, eski Başbakanın konuşmalarının canlı olarak televizyon kanallarından yayımlanmasının yasaklandığı kaydedildi. PEMRA’nın bu kararı, Pakistan Adalet Hareketi lideri Han’ın gözaltındaki parti yetkilisine işkence edildiğini iddia etmesinin ardından üst düzey polislere ve kadın bir yargıca yönelik ifadelerinin ardından geldi.
 
Han, partisinin Özel Kalem Müdürü Şahbaz Gill’in işkence gördüğü gerekçesiyle dün başkent İslamabad’da protesto gösterisi düzenlemişti. Fatma Cinnah Parkı'nda yaptığı açıklamada Han, İslamabad Emniyet Müdürü ve yardımcısını kastederek onları bağışlamayacağını ve onlara karşı dava açacağını duyurmuştu.
 
Han, ayrıca Şahbaz Gill’in polis gözetiminde bir süre daha kalmasına onay veren kadın yargıç Zeba Çaudri’ye karşı harekete geçeceğini belirtmişti. Pakistan'da parlamentoda 10 Nisan'da yapılan güven oylamasında, 174 hayır oyu alan İmran Han hükümeti düşmüştü. Ülkede 3 dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif'in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan'da Mecliste düzenlenen seçimde 174 oyla salt çoğunluğun desteğini alarak başbakan seçilmişti.

Göbeklitepe'nin Benzeri İspanya'da Ortaya Çıktı

 
Son 30 yılın en sıcak dönemini yaşayan İspanya’da kuraklık nedeniyle baraj ve göletlerdeki su seviyesinin azalması pek çok insanın hayatını olumsuz etkilerken, bu durum arkeologları sevindirdi. Kuraklık nedeniyle suyu çekilen bir barajda, M.Ö. binlerce yıl öncesine ait İspanyol Stonehenge'i olarak adlandırılan kalıntılar yeniden gün yüzüne çıktı. İspanya’nın Caceres eyaletindeki Valdecanas Vadisi’nde suların çekilmesiyle Guadalperal'ın Dolmen'i olarak bilinen ancak İspanyol Stonehenge'i olarak adlandırılan M.Ö. 5000 bin yıl öncesine ait olduğu düşünülen düzinelerce megalitik taş çemberi yeniden gün yüzüne çıktı.
 
Kalıntıların ilk olarak 1926'da Alman arkeolog Hugo Obermaier tarafından keşfedildiği, ancak alanın 1963'te Francisco Franco'nun diktatörlüğü döneminde bir kırsal kalkınma projesinde sular altında kaldığı biliniyor. Tarihi kalıntılar o tarihten bu yana sadece dört kez tamamen görülür hale geldi. Kalıntıların yeniden gün yüzüne çıkması arkeoloji dünyasında da heyecan yarattı. Çemberi tekrar sular altında kalmadan önce incelemek için yarışan uzmanlardan biri olan Madrid'deki Complutense Üniversitesi'nden arkeolog Enrique Cedillo, "Bu bir sürpriz, ona erişebilmek için nadir bir fırsat" ifadelerini kullandı.
 
Yeniden gün yüzüne çıkan alandaki kalıntılara ilişkin tarih ve turizm dernekleri, Dolmen taşlarının bir müzeye veya başka bir araziye taşınmasını istiyor. Bölgede tekne turları düzenleyen Ruben Argentas isimli bir işletmeci, "Dolmen ortaya çıkıyor ve Dolmen turizmi başlıyor" diye sevincini paylaşırken, bölgedeki çiftçilerse asıl sorunlarının kuraklık olduğunu belirterek, mahsullerindeki verimin düştüğünden yakınıyor.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?