pexels
WELLNESS

Zorlandığın Andan Çıkmak: Dağ Meditasyonu

Endişelendiğin ana hapsolmanı engelleyecek bir çözüm var sevgili okur: Dağ meditasyonu. Kendine ayıracağın sadece on dakikalık zaman dilimi sana yepyeni bir dünyanın pencerelerini açacak. Her şeyin değiştiğini göreceksin; yükselen kaygılarının azaldığını, içinden çıkılmaz gibi görünen anların ve hatta en kötü senaryoların sonlandığını. Gördüklerin güzelleşecek, kırıklıkların onarılacak, sıkışan kalbin atmak için kendine koskoca bir alan yaratacak içinde. Hepsi olacak evet. Sadece şans vermek ve denemen gerekecek. Şimdi hazırsan otur ve arkana yaslan, uçuşa geçiyoruz.

Yayın Tarihi :25 Kas 2021
Süre :2 Bardak
Düşün…
 
Görkemli bir dağ olsan her mevsime uyum sağlaman çok mu daha kolay olurdu dersin? Eminim hayır. Bir dağ bile olsan koşullara uyum sağlayacak, değişen mevsimlerin, yazdan kışa dönen günlerin amansızca bastıran karlarına yağmurlarına karşı direnç gösterecek hazırlığı yapman gerekecekti. Çünkü bir dağ ne kadar heybetli olursa olsun kendisi dışında gelişen ve müdahale edemeyeceği olaylara karşı tasalanmak yerine dirençli olmayı tercih eder.

pexels
Yaz gelir güneş yüzünü gösterir işte o da o mevsime çiçek verir. Yazı uğurlar sonra kışı karşılar ama neden çiçeklerim karla kaplandı, eteklerim buz kesti demez çünkü her bir döngünün, yaşamın doğal akışında kendisi için olduğunu bilir. İşte bu bilinç biz insanlarda her zaman yerli yerinde değildir. Evet, vardır ve çıkmayı bekler bir yerlerden ama bu farkındalığa ulaşmak her zaman bu kadar kolay olmaz. İşte o zaman en büyük yardımcımız meditasyon anları olur.

pexels
 Günün bitmek bilmez telaşesi içinde aklı sakinleştirmek, düşünceyi dinginleştirmek ve odaklanarak farkındalık yaratmak için sıklıkla meditasyona başvururuz. Sen henüz meditasyona başlamadıysan anlattıklarım içinde bir yerlerde karşılık bulamayabilir ama bu seni harekete geçirmeyeceği anlamına gelmez. Henüz başlamamış olman başlamayacak ve denemeyecek olman anlamına da gelmez. O nedenle bu satırları okuyor olman bile bu yolda attığın adımın en önemli göstergesidir aslında ve belli ki bu yolla tanışmanı sağlayacak hayatında birçok neden ve birçok durum var.

pexels
Dolayısıyla bir şeylere direnmek yerine kendini olduğun anda ve durumda akışında yaşamayı dene. Yapamıyorsan işte şimdi bunu sağlayacak bir yöntem sunuyorum sana; meditasyon. Hem de mildfullness’ın mihenk taşı olan dağ meditasyonu. Şimdi arkana yaslan ve sadece uygula çünkü dağ meditasyonu hayatta başına gelenleri bir dağın dinginliği, sessizliği, asaleti, gücü ve ihtişamı ile karşılamanızı sağlayacak ve stresinizi azaltırken özgüveninizi de artıracak. Kuşkusuz ki mutluluğu sürdürmek tutarlılık ve süreklilik gerektirir biz de işte bunu sağlayacağız.

pexels
Önce bulunduğun ana odaklanmanı kolaylaştıracak nefes egzersizi ile işe koyulalım.
Dilersen gözlerini kapat. Birkaç dakika ânın sessizliğinde kal. Kendini, duygu durumunu vücudunun o âna verdiği tepkiyi fark et. Sırayla dikkatini bedeninin farklı alanlarında yoğunlaştır. Gergin kasların varsa hafifçe olduğun yerde hareketlenmelerle kaslarını gevşemesi için uyar. Daha dik dur, tıpkı yukarıdan bir ipe bağlıymışçasına, o ip tarafından yukarıya doğru çekiliyormuşçasına bir dağ gibi dik dur. Nefes almayı unutma, burnundan alıp yavaşça burnundan vermeye devam et.

 

pexels
 Şimdi zihninde bir dağ resmi canlandır. Dağın karlı mı yeşilliklerle mi dolu olduğuna bırak zihnin, duyguların karar versin. Kendini nasıl olması gerektiğiyle ilgili zorlama, diretme, dayatma. Sadece nasıl geliyorsa zihnine o şekilde kabul et. Dağın değişen yaşam koşullarını hayal et, hayal et ve her ne yaşarsa yaşasın hep orada dimdik ve güçlü durduğunu gözlemle. Koşullara ayak uydururken savrulmasını, mücadele edişini görmezden gelme. Dağı, eteğine varacak kadar yakınına al, onunla, onun mücadele ettikleriyle dip dibe ol.

pexels
Neler hissettiğini gözlemle. Onun gibi güçlüsün, onun gibi heybetli, mücadeleci. Başına gelenlerin nedenine takılmadan olanları olduğu gibi kabul ederek yolda olmanın, yolda yaşanabilecek her durumun farkında ve hazırlıklı şekilde kal. Kendi gücünün farkında ol. Hayat seni zorlayabilir ama sen de en az onun kadar güçlüsün. Ne zaman zorlansan işte bunu hatırla. Sen de bir dağsın ve onun kadar başına gelenlere dayanıklısın. Çünkü artık onları birer olumsuzluk değil bir deneyim olarak görüyorsun.
Bu bakış açısıyla artık hiçbir şey seni yolundan alıkoyamayacak, mutsuz edemeyecek, hoş geldin kendine. Yeni kendinle buluşmaya, hoş geldin…

Yukarı Kaydır